Strona głównaTop 109 sposobów podróżowania po Polsce, które nie przyszły Ci do głowy

9 sposobów podróżowania po Polsce, które nie przyszły Ci do głowy

Czy po Polsce można podróżować tylko samochodem, autobusem lub pociągiem? A może by tak zmienić tradycyjny środek transportu na coś ciekawszego? Oto 9 sposobów podróżowania po Polsce, a także ciekawych atrakcji, które wcześniej nie przyszły Wam do głowy.

Statkiem po lądzie

kanał elbląski – 9 sposobów podróżowania po Polsce
Kanał Elbląski. Fot. Michael Schroeder, Shutterstock

Kanał Elbląski bije kilka rekordów. Po pierwsze jest najdłuższy w Polsce – ma niemal 152 km z odgałęzieniami. Odległość do przepłynięcia między Elblągiem a Ostródą wynosi 82 km. Atrakcją na skalę europejską są pochylnie, po których przetacza się statki ustawione na platformach. Te są z kolei kierowane na szyny i transportowane. Napędza je siła wody. Taki mechanizm jest unikatowy i naprawdę warto przejechać się taką łodzią.

Czytaj więcej: Kanał Elbląski – ciekawostki

Kolejką linową nad Odrą

Kolejka linowa Politechniki Wrocławskiej Polinka – 9 sposobów podróżowania po Polsce
Kolejka linowa Politechniki Wrocławskiej Polinka. Fot. Shutterstock

Polinka to kolej linowa Politechniki Wrocławskiej. Wagoniki kursują nad Odrą, z okolicy budynku C-13 uczelni do kampusu po drugiej stronie rzeki. Można urozmaicić zwiedzanie Wrocławia taką przejażdżką i to w cenie biletu MPK (także w ramach biletu dobowego czy tygodniowego). Najlepiej najpierw zobaczyć Gmach Główny Politechniki Wrocławskiej, a potem pojechać Polinką do Hydropolis, muzeum wiedzy o wodzie.

Czytaj więcej: Nie tylko Rynek i zoo. Atrakcje Wrocławia i okolic.

Łodzią pod ziemią

Sztolnia Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach – 9 sposobów podróżowania po Polsce
Sztolnia Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach. Fot. Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, CC BY-SA 4.0

Łodzią pod ziemią? Dlaczego nie. W wielu kopalniach i podziemnych trasach turystycznych zbiera się woda. Pokonanie korytarzy jest możliwe tylko łodzią. Nie oznacza to bariery nie do pokonania, bo takie przejażdżki są jak najbardziej możliwe. Taką atrakcję oferują m.in.:

Kolejką wąskotorową

bieszczadzka kolejka leśna – 9 sposobów podróżowania po Polsce
Bieszczadzka Kolejka Leśna. Fot. Shutterstock

Wiele jest w Polsce kolei wąskotorowych. Kiedyś służyły do celów przemysłowych – wykorzystywano je między innymi w hutnictwie, leśnictwie oraz przemyśle wydobywczym. Takie kolejki są m.in. na Górnym Śląsku, Żuławach czy Helu. Jedną z najpiękniej położonych jest Bieszczadzka Kolejka Leśna (na zdjęciu). Jeśli przy okazji przejażdżki kolejką macie ochotę odkryć nowy zamek i spotkać w nim diabła, polecamy wąskotorówkę w Wenecji, niedaleko Biskupina.

Zobaczcie najciekawsze kolejki wąskotorowe w Polsce.

Zabytkowym tramwajem

Wrocławskie zabytkowe tramwaje Jaś i Małgosia – 9 sposobów podróżowania po Polsce
Wrocławskie zabytkowe tramwaje Jaś i Małgosia

Podróż tramwajem wcale nie musi być zwykła, można przejechać się zabytkowym taborem. Mają go takie miasta jak Wrocław, Kraków, Łódź czy też Warszawa. Najbardziej znane zabytkowe tramwaje są we Wrocławiu, mieście w Polsce, w którym pojawiły się jako pierwsze. Utrzymywane są przez miłośników zabytkowych składów. Można się nimi przejechać na kilku liniach. Kursują według specjalnego rozkładu.

Samolotem

9 sposobów podróżowania po Polsce, które wcześniej nie przyszły Ci do głowy
Z Wrocławia do Warszawy? Można także samolotem. Fot. Shutterstock

Pomiędzy większymi polskimi miastami można latać samolotem. Wakacje nad morzem? Dlaczego nie polecieć do Gdańska? Ważny mecz w Warszawie albo ciekawe wydarzenie kulturalne we Wrocławiu? We wszystkie te miejsca można dotrzeć drogą powietrzną. Jeśli porównacie ile czasu zaoszczędzicie nie stojąc w korku, być może Was to przekona. Bilety wcale nie są takie drogie.

Skorzystajcie z naszej wyszukiwarki Tanie Loty.

Rowerem

Rower to świetny pomysł na podróżowanie po Polsce. Fot. Shutterstock

Polska jest idealna do pokonywania rowerem, a tras mamy naprawdę mnóstwo! Od takich wzdłuż polskiego Wybrzeża szlakiem latarni, przez śledzenie bocianów na Podlasiu po ogromny wybór górskich tras o różnym stopniu trudności. Bezpieczne ścieżki rowerowe powstają w miastach, coraz częściej także przy szosach między miastami. Rower to zdrowy środek transportu, w dodatku dostępny dla każdego. Mogą nim jeździć nawet dzieci. W mieście pozwala ominąć korki, a na wsi być bliżej natury.

To także Cię zainteresuje: 11 najpiękniejszych tras rowerowych w Polsce.

Autostopem

A może po prostu ruszyć w Polskę autostopem? Fot. Shutterstock

Autostop to doskonała metoda podróżowania, w dodatku za darmo. Oczywiście, najpierw trzeba się odważyć. Ale gdy już to zrobicie, otworzycie się na nowe doznania i poznawanie ciekawych ludzi. Być może dotrzecie też w miejsca, o których wcześniej nie mieliście pojęcia. Autostop w Polsce jest bezpieczny, a jeśli się boicie, to pewnie z powodu mitów, które narosły wokół tego nietypowego środka transportu.

Największym rollercoasterem w Europie

Rollercoaster Hyperion
Rollercoaster Hyperion. Fot. Energylandia

Hyperion to największy w całej Europie Mega Coaster. Wysokość konstrukcji wynosi 77 metrów, a największy spadek 80 metrów i 84 stopnie nachylenia. Na końcu zjazdu znajduje się wielki tunel. Rollercoaster otwarto w ubiegłym roku w parku rozrywki Energylandia w Zatorze. Kolejka zabiera dwa wagony po 28 osób w każdym. Liczą one 7 rzędów po cztery fotele. To świetna atrakcja dostępna latem.

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE