Strona głównaTop 10Atrakcje Tatr do zobaczenia choć raz w życiu (Top 12)

Atrakcje Tatr do zobaczenia choć raz w życiu (Top 12)

Polskie Tatry to taki region, który każdy Polak powinien odwiedzić co najmniej raz w życiu. Mnóstwo tu najbardziej atrakcyjnych miejsc w kraju: zarówno szczytów, jak i jezior i szlaków. Które atrakcje Tatr warto zobaczyć choć raz w życiu? Oto one!

Siklawa

Siklawa. Fot. Shutterstock

Najwyższy wodospad w Tatrach zdecydowanie warto zobaczyć choć raz w życiu. Kaskada ma 65 m wysokości i znajduje się na potoku Roztoka. To oczywiście Siklawa, takich atrakcji Tatr nie trzeba przedstawiać.

Dolina Pięciu Stawów

dolina pięciu stawów
Dolina Pięciu Stawów, Wielki Staw Polski. Fot. Shutterstock

Zadni Staw Polski, Czarny Staw Polski, Mały Staw Polski, Przedni Staw Polski oraz Wole Oko: te nazwy jezior z Doliny Pięciu Stawów powinien być w stanie wymienić każdy tatromaniak. Wszystkie można zobaczyć podczas trekkingu jednego dnia. Tak więc jeden co najmniej jeden dzień w Tatrach macie już zaplanowany.

Kasprowy Wierch

kasprowy wierch zimą
Kasprowy Wierch zimą. Fot. Shutterstock

Jedna z najsłynniejszych gór w polskich Tatrach jest do zdobycia przez każdego, bo prowadzi tam wyciąg. Nie ma więc wymówek, każdy kto kocha atrakcje Tatr musi się tam wybrać. Oczywiście zachęcamy by choć w raz życiu zdobyć Kasprowy Wierch wyłącznie na własnych nogach.

Hala Gąsienicowa

hala gąsienicowa
Hala Gąsienicowa. Fot. Shutterstock

Według wielu turystów najpiękniejsza dolina w Tatrach. Hala Gąsienicowa była niegdyś miejscem wypasu owiec, a dziś najdoskonalszym plenerem romantycznych sesji. Wiosną jest malowniczo ukwiecona, jesienią mieni się rdzawymi kolorami. O każdej porze roku jest magiczna.

Krupówki

Zakopane, willa drewniana Poraj, ul. Krupówki 50. Fot. Agnes Kantaruk, Shutterstock

Wiemy co powiecie: komercja, za dużo turystów, tłok, wysokie ceny i mnóstwo budek z jedzeniem nie mającym nic wspólnego z Tatrami. Ale z drugiej strony Krupówki to historyczna oś Zakopanego. To tu skupia się ciekawa architektura drewniana i to tu można znaleźć zabytkowe kościoły. Warto wybrać się tam wtedy, gdy turystów jest mniej i przekonać się samemu.

Kościelisko

dolina kościeliska
Dolina Kościeliska. Fot. Shutterstock

Kościelisko to miejscowość obok Zakopanego, którą można wybrać jeśli szukacie nieco więcej luzu. I tam zawitała komercja i bywa, że turystów jest bardzo dużo, ale mimo wszystko łatwiej o nocleg w przystępnej cenie i dobrych warunkach. Poza tym to brama do pięknej Doliny Kościeliskiej.

Morskie Oko

Morskie Oko. Fot. Shutterstock

Symbol Tatr, absolutny obowiązkowy punkt programu, jeśli jesteście w Tatrach. Morskie Oko to łatwo dostępne miejsce. Można tu zawędrować bez problemu także z małymi dziećmi, dzięki temu że niemal do samego jeziora prowadzi szosa, po której można pchać wózek. Pamiętajcie tylko o najważniejszym: z bryczek na Morskie Oko korzystają tylko nieświadomi turyści i rozsądny człowiek nigdy tego nie zrobi!

Gubałówka

widok z gubałówki na giewont
Widok z Gubałówki na Giewont. Fot. Shutterstock

Kolejne miejsce dobre dla tych, którzy w Tatry jadą z małymi dziećmi. Gubałówka to zwykły pagórek i nie ma imponującej wysokości, ale to ciekawa opcja do pojeżdżenia zimą sankami lub do obserwacji panoramy gór. Takie atrakcje Tatr nudzą tych, którzy są zaawansowanymi wspinaczami, ale kto nigdy nie był na Gubałówce, nie poczuł do końca klimatu Zakopanego.

Giewont

Giewont. atrakcje Tatr
Giewont. Fot. Shutterstock

Zachęcamy, by każdy Polak choć raz spróbował zdobyć Rysy, ale oczywiście nie dla każdego jest to możliwe. Łatwiejszy jest Giewont, najbardziej charakterystyczna góra polskich Tatr, widoczna już z Zakopanego i przypominająca kształtem śpiącego rycerza. Miejcie jednak na uwadze wydarzenia z lata tego roku, kiedy to rozszalała się nad Giewontem tragiczna w skutkach burza. Zdobycie Giewontu jest w zasięgu wielu osób, ale to nie znaczy, że należy lekceważyć góry i potęgę natury.

Wodogrzmoty Mickiewicza

Wodogrzmoty Mickiewicza, atrakcje Tatr
Wodogrzmoty Mickiewicza. Fot. Shutterstock

Kolejny wodospad będący ozdobą Tatr. Położony jest na potoku Roztoka i pierwotnie nazywał się Grzmot. Dlaczego dziś jedna z największych atrakcji Tatr nosi imię Adama Mickiewicza? To zasługa Towarzystwa Tatrzańskiego, które chciało w ten sposób upamiętnić rocznicę sprowadzenia prochów Adama Mickiewicza na Wawel.

Czarny Staw pod Rysami

czarny staw pod rysami, atrakcje Tatr
Czarny Staw pod Rysami. Fot. Pixabay

W Dolinie Rybiego Potoku znajduje się Czarny Staw pod Rysami (przez niektórych błędnie zaliczany do Pięciu Stawów Polskich). Kolory wody wręcz zachwycają. Ma ona niesamowitą szmaragdowo-turkusową barwę, dzięki temu, że odbijają się w niej promienie słońca. Jest to najdalej wysunięte na południe jezioro w Polsce i jedno z najgłębszych. Ma 76,4 m głębokości maksymalnej.

Czarny Staw Gąsienicowy

Czarny Staw Gąsienicowy, atrakcje Tatr
Czarny Staw Gąsienicowy. Fot. Pixabay

Kolejny ze stawów zwanych czarnymi: trzeci po Polskim i pod Rysami. Czarny Staw Gąsienicowy położony jest w Kotle Czarnego Stawu i ma 51 m głębokości. Kiedyś działało nad nim schronisko, które się spaliło.

Czytaj także: Najpiękniejsze miejsca w Tatrach (Top 17)

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

1 KOMENTARZ

  1. „Pamiętajcie tylko o najważniejszym: z bryczek na Morskie Oko korzystają tylko nieświadomi turyści i rozsądny człowiek nigdy tego nie zrobi!”

    Szacun za edukowanie w tak ważnej kwestii!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE