Gdańsk, Gdynia i Sopot to miasta pełne różnorodności, w których każdy znajdzie coś dla siebie. Wspaniałe zabytki, nowoczesne muzea, piękne deptaki i malownicze plaże to powody, dla których Trójmiasto przyciąga do siebie turystów przez cały rok. Jeśli nie wiecie, gdzie wspaniale spędzić czas, wybierzcie się na Pomorze. Przedstawiamy Wam atrakcje Trójmiasta, które zachwycają bez względu na pogodę i porę roku.
1. Molo w Sopocie
Sopockie molo im. Jana Pawła II jest jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w Trójmieście. Co wyróżnia je na tle innych nadmorskich pomostów? Jest to najdłuższe molo nad Morzem Bałtyckim, które mierzy około pół kilometra długości. Powstało w 1928 roku i wraz z sąsiadującym z nim Skwerem Kuracyjnym stanowi wizytówkę Sopotu. Podczas spaceru po deptaku podziwiać można m.in. słynny Grand Hotel, port morski Gdańsk oraz Kępę Redłowską.
2. Bazylika Mariacka w Gdańsku
Górująca nad Gdańskiem Bazylika Mariacka to największa w Europie a trzecia na świecie świątynia wykonana z cegły. Budowa tego okazałego kościoła trwała aż 159 lat. Jego pełna nazwa to Bazylika konkatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Wnętrze świątyni skrywa ogromną liczbę dzieł sztuki, z których najbardziej znane to: Piękna Madonna Gdańska, zegar astronomiczny, Tablice Dziesięciorga Przykazań, Pieta oraz ołtarz św. Barbary.
3. Gdynia Orłowo
Gdyńska dzielnica Orłowo to magiczny zakątek, gdzie znajduje się jeden z niewielu w Polsce klifów. Ten stromy nadmorski brzeg to wizytówka miasta. W morze wychodzi tutaj piękne molo, spodoba nam się spacer i relaks na plaży lub nadmorskiej promenadzie. A może skusicie się na sesję fotograficzną? Warto zobaczyć klify nie tylko z dołu. Gdy wejdziemy na ich szczyt i pogoda na to pozwoli, naszym oczom ukaże się piękny widok na zatokę i Półwysep Helski.
4. Zoo Oliwa
Istniejące od 1954 roku zoo położone w gdańskiej dzielnicy Oliwa, to wyjątkowa atrakcja nie tylko dla dzieci. Zajmujący ponad 123 hektary ogród zoologiczny jest największym w Polsce. Zobaczyć tu możemy 220 gatunków zwierząt. Zoo zasłynęło na świecie dzięki hodowli kondorów wielkich. Ciekawym obiektem, otwartym w lipcu 2008, jest żyrafiarnia. Różnorodne okazy, takie jak: surykatki, gepardy, takiny złote czy lwy afrykańskie rasy angolskiej zwane lwami z Katangi, przyciągają każdego roku do ogrodu setki tysięcy odwiedzających.
5. Muzeum Emigracji w Gdyni
Jest to jedyne takie muzeum w Polsce przedstawiające historię Polaków, którzy opuścili nasz kraj. Na całym świecie żyje 20 milionów naszych rodaków, którzy z różnych powodów zdecydowali się wyjechać z ojczyzny. W muzeum pokazano w jaki sposób emigracja przebiegała na przestrzeni setek lat, gdzie wyjeżdżano i jak wyglądało życie Polaków w nowym kraju. Muzeum Emigracji w Gdyni powstało w 2012 roku. Do dnia dzisiejszego zebrało 10 000 eksponatów, z których ponad połowę stanowią dary.
6. Westerplatte
Westerplatte to półwysep w Gdańsku, który stał się symbolem wybuchu II wojny światowej oraz polskiego oporu przeciw agresji III Rzeszy. Nazwa Westerplatte pochodzi z języka niemieckiego. Wester to zachodni, a platte: płyta (wyspa). Westerplatte oznacza więc zachodnią wyspę. Westerplatte to jedyna nazwa o niemieckojęzycznym brzmieniu zachowana na terenie Gdańska. Zachowano ją, gdyż stała się symbolem walki o wolność.
Miejsca związane z polem bitwy o Westerplatte zostały wpisane 1 września 2003 roku na listę Pomników historii. Najbardziej charakterystyczne obiekty to Pomnik Obrońców Wybrzeża oraz Cmentarzyk Poległych Obrońców Westerplatte.
7. Skwer Kościuszki i Nabrzeże Pomorskie
W samym sercu Gdyni położony jest Skwer Kościuszki wraz z Nabrzeżem Pomorskim, które jest przedłużeniem tej reprezentacyjnej ulicy miasta. To tu zlokalizowanych jest wiele najważniejszych atrakcji Gdyni. Zobaczyć tu możemy pomnik upamiętniający wizytę Jana Pawła II, okręt ORP Błyskawica, żaglowiec Dar Pomorza, Akwarium oraz Pomnik Żagle. Ta nadmorska promenada jest idealna do spacerów, odpoczynku w lokalnych restauracjach oraz kupienia pamiątek z Trójmiasta.
8. Żuraw w Gdańsku
Gdański Żuraw to największy i najstarszy zachowany dźwig portowy średniowiecznej Europy. Znajduje się w centrum miasta, nad rzeką Mołtawą. Ten wyjątkowy obiekt powstawał w latach 1442-44 i służył przede wszystkim do załadunku towarów i balastu na statki oraz do stawiania masztów jednostek. Żuraw został podpalony w 1945 przez Armię Czerwoną. Część murów ocalała, jednak drewniane elementy spłonęły. Pod koniec lat 50. obiekt został zrekonstruowany i dziś stanowi wizytówkę Gdańska.
9. Krzywy Domek w Sopocie
Na głównej ulicy Sopotu: Bohaterów Monte Cassino 53, znajduje się najdziwniejsza atrakcja Trójmiasta. Krzywy Domek powstał w 2004 r., a inspiracją do jego budowy były bajkowe rysunki Jana Marcina Szancera i Pera Dahlberga oraz projekty Gaudiego. Budynek swoim wyglądem idealnie wkomponował się w zabudowę słynnego deptaka na Monciaku.
10. Długi Targ
Długi Targ to główna ulica w centrum Gdańska. To tutaj króluje piękna Fontanna Neptuna, Ratusz Głównego Miasta, Dwór Artusa czy Brama Zielona. Znajdziemy także sklepy z najpiękniejszymi bursztynami w Polsce. Długi Tag powstał w XIII wieku dla najzamożniejszych mieszkańców miasta. Znajdował się tu także targ, gdzie kupić można było najrozmaitsze produkty od zbóż po żywe zwierzęta.