Strona głównaTop 10Atrakcje Ziemi Chełmińskiej, których nie można pominąć (Top 11)

Atrakcje Ziemi Chełmińskiej, których nie można pominąć (Top 11)

Ziemia Chełmińska to obszar części woj. kujawsko-pomorskiego i warmińsko-mazurskiego, na którym leżą takie miasta jak m.in. Toruń, Grudziądz, Chełmno, czy też Radzyń Chełmiński. Można znaleźć tu mnóstwo atrakcji, m.in. zamków i zabytków. Oto atrakcje Ziemi Chełmińskiej, które warto znać.

Zamek w Golubiu-Dobrzyniu

Zamek w Golubiu-Dobrzyniu. Fot. Shutterstock

To jedna z najciekawszych warowni w tym zestawieniu. Krzyżacki zamek z przełomu XIII i XIV wieku postawiono na wzgórzu na planie czworoboku. Opierał się licznym wojskom i dopiero w czasie wojny trzynastoletniej przeszedł w ręce polskich królów. Mieszkała tam m.in. Anna Wazówna, która zmieniła zamek w przypominającą pałac posiadłość. Jej duch podobno nadal błąka się po korytarzach. Można zwiedzać zamek w cenie 10 zł (bilet normalny) i 8 zł (bilet ulgowy).

Czytaj więcej: Zamek w Golubiu-Dobrzyniu – Anna Wazówna nadal tu mieszka

Krzywa Wieża w Toruniu

krzywa wieża w toruniu
Krzywa wieża w Toruniu. Fot. Shutterstock

Jedna z krzywych wież w Polsce mieści się w Toruniu i pochodzi z XIV wieku. Odchyla się od pionu aż o 146 cm. Wieża pełniła funkcje obronne, potem w środku funkcjonowało więzienie dla kobiet i potem kuźnia. Była to także wieża mieszkalna. Obecnie mieści się tam kawiarnia i sklep z pamiątkami.

Czytaj więcej: Krzywa wieża w Toruniu – Piza się chowa

Ratusz i Rynek w Chełmnie

Rynek w Chełmnie. Fot. Shutterstock

Chełmno znane jest jako romantyczne miasto zakochanych. Zabytkowa miejscowość z zabytkami nawet z XIII wieku ma szczególnie urokliwy Ratusz i całe Stare Miasto, które od 2005 roku znajduje się na liście Pomników historii. Warto zobaczyć tam m.in. kościół Wniebowzięcia NMP z XIII wieku, ale też Bramę Grudziądzką i mury miejskie z basztami.

Czytaj więcej: Chełmno – miasto zakochanych

Spichlerze w Grudziądzu

Spichrza w Grudziądzu. Fot. Shutterstock

Jeden z największych zabytków Grudziądza to spichlerze. Pierwsze pojawiły się już za czasów krzyżackiej lokacji wraz z murami obronnymi. Pełniły swoją rolę przez wieki. Potem przeznaczono je także na inne funkcje, m.in. mieszkalne. W jednym z nich działała nawet świątynia ewangelicka. Niestety większość spichrzów spłonęła w 1659 r. podczas odbijania miasta z rąk szwedzkich. Część odbudowywano. Niektóre nadal można oglądać.

Zamek w Radzyniu Chełmińskim

Zamek w Radzyniu Chełmińskim. Fot. Shutterstock

Piękne ruiny zamku w Radzyniu Chełmińskim nie bez przyczyny robią wrażenie, bo była to jedna z najbardziej okazałych twierdz zakonu krzyżackiego, a wręcz najważniejsza warownia krzyżacka do czasu wybudowania zamku w Malborku. Powstała w 1234 roku, datę tę łatwo zapamiętać. Dziś można oglądać tylko ruiny. Niestety z czasem zamek rozgrabiono, a z kamieni z rozbiórki powstało m.in. wiele domów w Radzyniu Chełmińskim. Bilety normalne: 8 zł, ulgowe: 6 zł.

Czytaj więcej: Zamek w Radzyniu Chełmińskim – twierdza Pana Samochodzika

Bramy w Toruniu

brama mostowa
Brama Mostowa w Toruniu. Fot. Shutterstock

W Toruniu można oglądać zabytkowe bramy do miasta. Pozostały trzy: Klasztorna będąca zabytkiem tzw. flandryjskiego gotyku, Mostowa zwana Przewoźną, gdyż kiedy nie było mostu, przeprawiano się tamtędy promami, a także Żeglarska: gdzie zaczynała się droga królewska czyli Via Regia. Wszystkie warto zobaczyć.

Wąbrzeźno

wąbrzeźno
Wąbrzeźno. Fot. Patryk Kosmider, Shutterstock

Wąbrzeźno to warta odwiedzenia miejscowość, która niegdyś miała dość wysoki status, a to dzięki zamkowi biskupów chełmińskich. Jego ruiny można oglądać na Górze Zamkowej. Godne uwagi są też zabytkowe kmamienice i Ratusz. Są tam liczne kościoły warte odwiedzenia, m.in. kościół pw. św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza czyli Sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej z XIV wieku oraz kościół Matki Bożej Królowej Polski.

Zamek w Brodnicy

wieża zamku w brodnicy
Zamek w Brodnicy. Fot. Shutterstock

Ta galeria pełna jest zamków, bo Ziemia Chełmińska była ich pełna. Jeden z nich wybudowano w XIV wieku w Brodnicy i jak się łatwo domyślić był krzyżacki. Po bitwie pod Grunwaldem trafił jednak w ręce polskie. Potem przechodził z rąk do rąk, a w czasach pruskich nakazano jego rozbiórkę. Ostała się jednak wieża i część fundamentów. Pozostałości można zwiedzać. Ceny biletów: 5 zł normalne, 3 zł ulgowe.

Czytaj także: Krzyżackie zamki Pomorza i Kujaw

Dom Kopernika w Toruniu

Muzeum Kopernika w Toruniu. Fot. Andrey Schevchenko, Shutterstock

To tutaj prawdopodobnie urodził się Mikołaj Kopernik, a dziś mieści się poświęcona mu ekspozycja. Można oglądać tam zarówno dom rodziny astronoma z przedmiotami codziennego użytku, jak i poznać jego życie i twórczość, w tym badania astronomiczne dzięki licznym eksponatom. W programie są atrakcje wirtualne, w tym multimedialna makieta miasta z 1500 r. Muzeum mieści się przy ulicy Kopernika 15/17.

Wieża Klimek w Grudziądzu

Wieża zamku w Grudziądzu
Wieża zamku w Grudziądzu. Fot. Shutterstock

W Grudziądzu także stał zamek, po którym ostała się wieża warowna, tzw. Wieża Klimek. To była jedna z najokazalszych twierdz Krzyżaków, którą po bitwie pod Grunwaldem utracili. Podobnie jak w przypadku Brodnicy, w czasach zaboru pruskiego nakazano rozbiórkę zamku i została z niego właściwie tylko wieża. Obecnie jest ona zabezpieczona i przeznaczona do zwiedzania. Bilety normalne: 9 zł, ulgowe: 4,5 zł.

Czytaj także: Krzyżackie zamki Pomorza i Kujaw

Zamek w Toruniu

Zamek w Toruniu. Fot. Shutterstock

Nie mogliśmy pominąć zamku w Toruniu, który także obecnie jest częściowo w ruinie. Był to najwcześniejszy zamek krzyżacki na Ziemi Chełmińskiej. Powstał w XIII wieku na planie czworoboku. W zachowanej części mieści się Centrum Kultury Zamek Krzyżacki. Organizowane są tam imprezy plenerowe, a na stałe można oglądać wystawę broni oblężniczej. Bilety normalne kosztują 9 zł, a ulgowe 6 zł. Nieodpłatnie można obejść ruiny dookoła.

Czytaj więcej: Toruń – atrakcje, których nie chcecie pominąć

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE