Strona głównaTop 10Bolesławiec – atrakcje miasta ceramiki (Top 9)

Bolesławiec – atrakcje miasta ceramiki (Top 9)

Bolesławiec jest jednym z najbardziej oryginalnych i atrakcyjnych miast na Dolnym Śląsku. Idealnie nadaje się na weekendowy wypad. To tu znajduje się najdłuższy wiadukt kolejowy w Polsce i wspaniałe muzeum ceramiki. Warto zrobić sobie tu przystanek podczas zwiedzania Dolnego Śląska.

Wiadukt w Bolesławcu

Wiadukt w Bolesławcu. Fot. Shutterstock

Wiadukt kolejowy w Bolesławcu jest najdłuższy w Polsce i stanowi jedną z najdłuższych tego typu konstrukcji w Europie. Linię kolejową doprowadzono do Bolesławca w 1845 roku i jedną z najważniejszych inwestycji stało się zbudowanie przeprawy przez Bóbr. Ma ona łącznie 490 m długości.

Czytaj więcej: Wiadukt w Bolesławcu – jeden z najdłuższych w Europie

Muzeum Ceramiki w Bolesławcu

Muzeum ceramiki w Bolesławcu. Fot. Shutterstock

Bolesławiec posiada jedno z najsłynniejszych w Polsce muzeów ceramiki i słynie z jej wyrobu. Od XVIII w. wytwarzana jest tam światowej klasy ceramika, a samo muzeum działa od 1911 roku. Bilety normalne kosztują 8 zł, ulgowe 4 zł, a w czwartki wstęp jest bezpłatny.

Czytaj także: Najciekawsze muzea techniki w Polsce (Top 13)

Bolesławiec atrakcje – Rynek

Rynek w Bolesławcu. Fot. Shutterstock

Rynek w Bolesławcu jest atrakcją samą w sobie i jednym z najbardziej urokliwych miejsc w mieście. Centralny plac został wytyczony już w średniowieczu, gdyż to właśnie w tym miejscu krzyżowały się niezwykle ważne szlaki kupieckie: Via Regia, czyli Droga Królewska prowadząca z Ruś z Europą Zachodnią, a także szlak z Czech biegnący na północ. Rynek ma mnóstwo ciekawych kamienic z XVIII, XIX i XX w. To wokół niego zgromadzone są główne słynne na cały Bolesławiec atrakcje.

Ratusz w Bolesławcu

Ratusz w Bolesławcu. Fot. Shutterstock

W miejscu obecnego Ratusza istniały różne budowle, już w średniowieczu stał tam budynek pełniący funkcję siedziby miejskich rajców. Stary Ratusz spalono podczas najazdu husytów w 1427 i 1429 r. Wtedy też wymordowana została większość ludności Bolesławca, a w wyniku najazdu miasto podupadło i bardzo długo je odbudowywano. Następnie Bolesławiec należał do Korony Czeskiej i zmienił swój charakter na protestancki. Od 1525 r. działał w mieście wybitny architekt Wendel Rosskopf, który jest autorem m.in. zachowanych do dziś sgraffitów w dolnej części wieży ratusza.

Park Wodny Orka

Aquapark, zdjęcie ilustracyjne. Fot. Shutterstock

Bolesławiec atrakcje ma także dla rodzin z dziećmi. Park Wodny Orka ma także siłownię, sauny i korty do squasha. Na najmłodszych największe wrażenie robią jednak zjeżdżalnie, armatki wodne, gejzery, czy dzika rzeka. Park Wodny Orka jest jednym z najtańszych aquaparków w Polsce. Wejście na godzinę na basen w godzinach popołudniowych i wieczornych kosztuje w tygodniu 10,50 zł (bilet ulgowy) i 12,50 zł (normalny). W weekendy ceny biletów ulgowych wahają się między 10,50 zł a 11,99 zł, natomiast normalnych między 12,60 a 14,60 zł (w zależności od godziny).

Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Mikołaja w Bolesławcu

Bazylika w Bolesławcu
Bazylika w Bolesławcu. Fot. Antosh, CC BY-SA 4.0

Świątynia w Bolesławcu istniała w tym miejscu już w XIII wieku i podobnie jak Ratusz, spłonęła podczas inwazji husytów. Budowę nowej bazyliki w stylu gotyckim rozpoczęto w XV wieku, a następnie przechodziła ona liczne przebudowy. Pierwsza nastąpiła już pod koniec tego samego wieku, a kolejna w stylu barokowym po pożarze w 1642 r. Drobne poprawki wprowadzono także w XVIII wieku. Warto zobaczyć tam dwa barokowe ołtarze i zegar słoneczny, a także ważący 1002 kg dzwon Maryi Panny zawieszony na 55-metrowej wieży.

Bolesławiec atrakcje – Wieża widokowa Jenny

Wieża Jenny w Bolesławcu przy ul. Piastów. Fot. Antosh, CC BY-SA 3.0

W Bolesławcu znajduje się niezwykłej urody wieża widokowa Jenny. Stoi na terenie, który dawniej należał do majątku Etienne’a Doussina. Zlecił on jednemu z najwybitniejszych architektów tych czasów, Edwardowi Petzoldowi, zaprojektowanie parku z małą architekturą. Wieża miała charakter ozdobny oraz widokowy. To jeden z najciekawszych tego typu obiektów w Polsce. Nazwa odnosi się do imienia małżonki Doussina lub córki Petzolda: obie bowiem miały na imię Jenny. Córka architekta była znana podobnie jak jej ojciec, bo była rzeźbiarką wykonującą wspaniałe popiersia kompozytorów. Obecnie z wieży nie da się podziwiać widoków, gdyż nie ma ona schodów.

Kościół w Żeliszowie

Kościół w Żeliszowie. Fot. Guy Bostijn

Niedaleko Bolesławca znajduje się Żeliszów, a w nim jeden z najpiękniejszych w Polsce kościołów. To niepozorny eliptyczny budynek, a z zewnątrz nic nie zapowiada wspaniałości jakie kryją się w środku. Ciągną tu jednak tłumy, bo mimo stanu zaawansowanej ruiny kościół zadziwia magicznym wręcz klimatem.

Kościół w Żeliszowie zaprojektował twórca m.in. Bramy Brandenburskiej w Berlinie. W swej historii świątynia była nawet owczarnią! Ale nawet gdy popadła w zapomnienie, nie straciła swej urody. Wielu nowożeńców robiło tam sobie sesje ślubne. Obecnie budynek znajduje się w remoncie, by po jego zakończeniu robił jeszcze większe wrażenie. Mimo remontu, przy okazji wizyty w Bolesławcu warto tam zajrzeć i podpatrzeć jaki jest postęp prac, a być może zerknąć jednym okiem do środka.

Zobacz i dowiedz się więcej: Kościół w Żeliszowie – nie uwierzysz co kryje w środku

Gliniada

Glinoludy z Bolesławca. Fot. Grzegorz Matoryn

Jedne z najciekawszych z jakich słynie Bolesławiec atrakcje związane są z wytwarzaną tam światowej klasy ceramiką. To właśnie tu co roku w okresie wakacyjnym odbywa się Gliniada, wielkie święto gliny i ceramiki. Podczas tego niezwykłego wydarzenia odbywała się Parada Glinoludów, a osoby z twarzami wymalowanymi na biało i przebrane w białe stroje wędrowały po Rynku. Glinoludy były na Przystanku Woodstock i w Mam Talent. Biorą udział w Paradzie Konstytucji 3 Maja w Chicago oraz festiwalach ulicznych Cieplicach, Malborku, Gliwicach, Lubinie, Pszczynie, Zielonej Górze, czy Goerlitz. To jeden z kulturowych symboli Dolnego Śląska.

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE