Strona głównaTop 10Brzeg – atrakcje miasta Piastów (Top 10)

Brzeg – atrakcje miasta Piastów (Top 10)

Brzeg położony jest zaledwie pół godziny drogi od Wrocławia. Można się tam w łatwy sposób dostać pociągiem, a najważniejsze atrakcje Brzegu zwiedzić piechotą. To spokojne miasto Piastów śląskich położone nad brzegiem Odry w woj. opolskim ma do zaoferowania ciekawe atrakcje. To zamek z pięknym dziedzińcem z krużgankami, piękny ratusz i parki, w których można mile odpocząć, a także kilka innych wartych uwagi miejsc. Brzeg atrakcje ma także sakralne, gdyż stoją tam szczególnie ciekawe kościoły – achitektoniczne gratki dla miłośników historii.

Zamek Piastów Śląskich w Brzegu

zamek piastów śląskich w brzegu
Zamek Piastów Śląskich w Brzegu. Fot. Lidia Mukhameedeva, Shutterstock

To dziś muzeum z pięknym dziedzińcem, a niegdyś najważniejsza XIII-wieczna rezydencja Piastów śląskich. Na charakterystyczny dziedziniec z krużgankami można wejść za darmo, a wstęp na wystawy na piętrach warowni kosztuje 18 zł (normalny). Muzeum czynne jest od 10:00 do 17:00, w poniedziałki zamknięte. Dziedziniec możecie skojarzyć z inną polską fortecą, gdyż przebudowa zamku wzorowana była na Wawelu. Warto zwrócić uwagę na przepiękny portal wejściowy z rzeźbami władców Polski i Śląska.

Ścieżka zwiedzania prowadzi nas na początku do podziemi zamku, do krypty Piastów śląskich w przyzamkowej kaplicy św. Jadwigi. W mauzoleum można oglądać potężne rzeźbione epitafia członków rodu Piastów i ich małżonków. W ostatniej krypcie można także oglądać sarkofagi z inskrypcjami, między innymi po łacinie i niemiecku, w których spoczywali książęta brzescy.

Na wyższych piętrach zamku można podziwiać między innymi wystawę dawnych ubiorów, wystawę malarstwa, ekspozycję oręża, numizmaty oraz liczne meble i elementy wyposażenia. Wśród dzieł sztuki na uwagę zasługuje wielki obraz Jana Styki „Polonia” przedstawiający alegorię polskości i naszpikowany odniesieniami do polskiej historii, literatury i polityki. Odkodowywanie ukrytych na obrazie znaczeń, szukanie postaci i symboli jest świetnym wyzwaniem dla zwojów mózgowych.

Czytaj także: Zamek Piastów Śląskich w Brzegu – Śląski Wawel

Willa Neugebauera

Brzeg atrakcje Willa Neugebauera
Brzeg atrakcje Willa Neugebauera. Fot. Weronika Skupin, Polska Zachwyca

Willa Kurta Neugebauera to należący obecnie do samorządu zabytek przy ul. Jana Pawła II, w drodze z dworca do zamku. Władze Brzegu musiały ratować willę, która była w stanie ruiny, a część jej stropu się zawaliła. Obecnie budynek nie wygląda zachwycająco i daleko mu do czasów świetności, ale i tak robi duże wrażenie.

Wybudowana w 1898 roku willa została wzniesiona przez Alfonsa Neugebauera, brata właściciela brzeskiej cukrowni Concordia, Bernarda Neugebauera, a potem przeszła w ręce jego syna, Kurta. Styl budowli miał nawiązywać do renesansowych francuskich zamków. Kurt Neugebauer kazał stworzyć w piwnicach pałacu schron, a w czasie wojny willa była siedzibą dowództwa Festung Brieg, czyli Twierdzy Brzeg. Po II wojnie światowej stworzono tam żłobek dla rodzin pracowników brzeskich zakładów garbarskich.

Brzeg atrakcje – parki

Brzeg atrakcje Park Centralny
Brzeg atrakcje Park Centralny. Fot. Weronika Skupin, Polska Zachwyca

Brzeg to naprawdę zielone miasto i posiada aż 90 hektarów parków i terenów zielonych. Po wyjściu z dworca i skierowaniu się w stronę zamku przechodzimy przez dwa z nich: niewielki i spokojny Park Centralny z małą i dużą fontanną, następnie Park nad Fosą po przecięciu ul. Armii Krajowej. Tam znajduje się pałacyk von Löbbecke, o którym powiemy więcej w kolejnym slajdzie, a także letni amfiteatr i jeziorko. Po minięciu browaru (gdzie znajduje się też restauracja), docieramy do zamku.

Za Zamkiem Piastów Śląskich znajduje się zielony labirynt, a także kolejny park, Nadodrzański. Można wdrapać się tam na niewielki punkt widokowy i odpocząć na ławce.

Największy park w Brzegu, Park Wolności (zwany Parkiem Przyrody) ma imponujące 65 hektarów i położony jest w zachodniej części miasta na terenie tzw. Zielonki. To tak naprawdę las podmiejski z dużą monokulturą topoli, gdzie można spotkać nie tylko wiewiórki, ale też kuny, lisy, czy dzikie króliki. Znajduje się tam siedziba nadleśnictwa, piękne jeziorko, niewielka górka, świątynia dumania (Glorieta Juliusa Peppela),a także Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji ze stadionem i kortami tenisowymi.

Pałacyk von Löbbecke

Brzeg atrakcje, pałacyk von Lobbecke
Brzeg atrakcje, pałacyk von Löbbecke. Fot. Weronika Skupin, Polska Zachwyca

Idąc w kierunku zamku można natrafić na stojące przy ul. Chrobrego ruiny XIX-wiecznego pałacu. To pozostałości po dworze rodu von Löbbecke, pięknie położonym pośród parku. Franz von Löbbecke był właścicielem cukrowni w Brzegu, jego żona Eva artystką i autorką rzeźb miejskich. Niegdyś przed ich pałacykiem stała piękna rzeźba Trytona, która dostała nawet nagrodę w Berlinie i której kopię można oglądać dziś w Parku Centralnym przed Klubem wojskowym w Brzegu.

Po śmierci małżeństwa, willę przejęła rodzina Rohrscheidtów i mieszkała tam do II wojny światowej. Próbowano wykorzystać budowlę na przedszkole, ale wkrótce popadła w ruinę. Trudno powiedzieć, jaki los spotka pałacyk, podobno ma on zostać wyremontowany. Spuściznę Evy von Löbbecke można oglądać w berlińskim zoo, gdyż specjalizowała się w rzeźbach zwierząt, a właśnie tam do dziś stoi figura pantery jej autorstwa.

Kościół św. Mikołaja w Brzegu

Brzeg atrakcje, kościół św. Mikołaja
Brzeg atrakcje, kościół św. Mikołaja. Fot. Danuta B., CC BY-SA 3.0

Jeśli widzieliście kiedyś kościół św. Marii Magdaleny we Wrocławiu (ten z Mostkiem Pokutnic, położony blisko Rynku), w Brzegu możecie mieć déjà vu. Stoi tam bardzo podobny (szczególnie jeśli chodzi o fasadę) kościół św. Mikołaja, który można podziwiać przy ul. Jana Pawła II. To podobieństwo nie jest przypadkowe, gdyż radni Brzegu zamówili projekt u mistrza wrocławskiego Gunthera, który świadomie powtórzył schemat z kościoła św. Marii Magdaleny, czy też kościoła św. Elżbiety.

Co ciekawe, ten XIV-wieczny kościół, który został wzniesiony jako katolicki, w latach 1525–1945 służył za świątynię luterańską, ponieważ w Brzegu zwyciężyła reformacja. Większość oryginalnego wyposażenia spłonęła niestety podczas II wojny światowej, ale pozostałe fragmenty można oglądać w muzeum w brzeskim zamku.

Ratusz w Brzegu

Brzeg atrakcje, Ratusz
Brzeg atrakcje, Ratusz. Fot. Weronika Skupin, Polska Zachwyca

Pośrodku Brzegu wznosi się bardzo ładny ratusz ze ścianami zdobionymi cegłą, uznany przez niektórych za najładniejszy renesansowy ratusz w Polsce. Po bliższym przyjrzeniu okazuje się, że cegły na ścianach to jedynie malunek, ale to nie odbiera uroku tej perełce architektonicznej.

Budynek wzniesiono w 1300 roku, jednak strawił go wielki pożar, który w 1569 roku pochłonął połowę miasta wraz z zabudową Rynku. Ratusz został więc przebudowany pod koniec XVI wieku w stylu renesansowym. Obecnie warto go oglądać zarówno za dnia jak i po zmroku. Za dnia można tam zobaczyć Wielką Salę Stropową oraz Salę Rajców (można jednak nie mieć szczęścia, trzeba się liczyć z zamkniętymi drzwiami), a po zmroku fasadę pięknie podświetlają 164 punkty świetlne.

Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego

Brzeg atrakcje, kościół Podwyższenia Krzyża Świętego
Brzeg atrakcje, kościół Podwyższenia Krzyża Świętego. Fot. Weronika Skupin, Polska Zachwyca (2)

Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego stoi tuż obok Zamku Piastów Śląskich w Brzegu. Został zbudowany w XVIII wieku dla jezuitów, a jego wieże ukończono w XIX wieku. Wcześniej w tym miejscu stał zespół klasztorny innego zakonu, dominikanów, którzy przybyli do Brzegu w XVI wieku.

W środku warto przyjrzeć się zawartości kaplic bocznych, sklepieniu, filarom i emporom. Najbardziej interesująca jest jednak pieta, czyli przedstawienie Maryi trzymającej na kolanach zdjętego z krzyża Jezusa Chrystusa. W odróżnieniu od innych słynnych piet, chociażby tej z Bazyliki św. Piotra w Rzymie, która jest rzeźbą, w Brzegu zobaczymy pietę będącą marionetką o poruszającej się głowie i rękach!

Pałac w Łosiowie

Pałac w Łosiowie
Pałac w Łosiowie. Fot. Sławomir Milejski, CC BY-SA 3.0

Brzeg atrakcje ma nie tylko w samym mieście, ale również w najbliższej okolicy. Eklektyczny pałac w Łosiowie jest zabytkiem, który ma bardzo ciekawą historię. Już w XIII wieku stały tam zabudowania rycerskie joannitów, gdyż Łosiów od XIII wieku do 1810 r. był pod ich władaniem. Joannici, czyli Zakon Maltański, lub też Suwerenny Rycerski Zakon Szpitalników Świętego Jana, z Jerozolimy, z Rodos i z Malty, stworzyli posiadali w Łosiowie komturię i zbudowali w tym miejscu zamek.

Jeśli już staniemy przed pałacem w Łosiowie i wyobrazimy sobie wielką warownię joannitów stojącą gdzieś w tej okolicy, możemy przenieść się myślami do XIX wieku. Po sekularyzacji zakonu jego majątek trafił do feldmarszałka i lokalnych ważnych osobistości, aż w końcu dostał się w ręce fabrykanckiej rodziny Moll. To właśnie pochodzącym z Brzegu Mollom pałac zadzwięcza dzisiejszy secesyjny wygląd.

W 1945 roku posiadłość została ograbiona przez czerwonoarmistów, a po wojnie siedzibę miały tam przedszkole, następne Samopomoc Chłopska, a nawet Rejonowy Rolniczy Zakład Doświadczalny. Dziś to otoczona parkiem siedziba opolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.

Sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Małujowicach

Brzeg atrakcje Sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Małujowicach
Brzeg atrakcje Sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Małujowicach. Fot. Tom-Opole, CC BY-SA 4.0

Jeśli zostaniemy na chwilę poza miastem, możemy odwiedzić sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Małujowicach przy drodze 39 prowadzącej do Strzelina. Brzeg atrakcje ma także sakralne, a zwłaszcza ta jedna jest niezwykle warta zobaczenia i tworzy unikatowy zabytek! Pierwotnie stał tu murowany kościół gotycki z XIII wieku, do którego dobudowano w XV wieku wieżę. Wtedy także ściany pokryły się polichromią o tematyce staro- i nowotestamentowej. Kościół został ocalony po zniszczeniach wojen husyckich, a malowidła ukończono w 1480 roku. Niestety zostały one przykryte w XIX wieku tynkiem, a po kilkudziesięciu latach właściwie uszkodzone jeszcze bardziej, bo odkryto je i poddano nieudolnej renowacji. Malowidła można jednak oglądać do dzisiaj i są one bardzo cenne.

Czytaj także: Najciekawsze kościoły na Dolnym Śląsku (Top 13)

Malowidła ścienne tworzą z jeden z najcenniejszych polskich zabytków, czyli cykl Biblia Pauperum (Biblia dla Ubogich). Ponieważ w średniowieczu i późniejszych wiekach mało kto umiał czytać, przedstawiano przypowieści za pomocą obrazków i właśnie takiego terminu używano. Sanktuarium w Małujowicach znajduje się na Szlaku Polichromii Brzeskich i nazwane jest śląską Sykstyną, co nawiązuje do Kaplicy Sykstyńskiej. To zasługa malowidła ukazującego Sąd Ostateczny. Świątynię w Małujowicach wpisano na listę 7 Nowych Cudów Polski w plebiscycie National Geographic Traveler. Warto zwrócić uwagę na XV-wieczny mur okalający świątynię, strop, a także tympanon.

Brama Odrzańska

Brzeg atrakcje Brama Odrzańska
Brzeg atrakcje Brama Odrzańska. Fot. Oliwier Brzeziński, CC BY-SA 4.0

Na koniec wróćmy do samego Brzegu, w którym wznosi się pozostałość renesansowego Bastionu Odrzańskiego, czyli Brama Odrzańska. Bastion powstawał w XVI wieku w miejsce średniowiecznych obwarowań, które nieco się zestarzały i nie spełniały już swojej funkcji. Brama stałą na wysokości mostu, a w 1895 roku została przeniesiona do Parku Nadodrzańskiego za zamkiem, który powstał w miejscu dawnych fortyfikacji.

Bastion zaczęto likwidować na początku XIX w., a z całości zachowała się właśnie tylko ta brama. Utworzono na niej niewielkie wzniesienie, na którym obecnie znajduje się niewielki taras widokowy.

Brzeg atrakcje ma na pewno niezwykłe, a zahaczając o te rejony warto także poznać inne ciekawe miejsca na Opolszczyźnie oraz urokliwe zakątki pobliskiego Wrocławia.

Opolskie atrakcje

Darmowe atrakcje Wrocławia

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE