Strona głównaTop 10Busko-Zdrój – atrakcje nowoczesnego uzdrowiska (TOP 18)

Busko-Zdrój – atrakcje nowoczesnego uzdrowiska (TOP 18)

By dotrzeć do Buska-Zdroju należy nieco zboczyć z trasy z Krakowa do Kielc – wtedy znajdziemy się w rozkosznym uzdrowisku z wieloma atrakcjami. Natura ma tu do pokazania wiele upojnych zakątków, a wdzięczne zabytki, takie jak XVII-wieczny drewniany kościół, mają swój niepowtarzalny klimat. Busko-Zdrój atrakcje ma naprawdę niesamowite i cieszące oko, a miastu daleko do „czaru PRL-u”, chociaż w 1966 roku wygrało w konkursie na najładniejsze krajowe uzdrowisko.

Sosna na szczudłach

Busko-Zdrój atrakcje – sosna na szczudłach
Busko-Zdrój atrakcje – sosna na szczudłach w Wełeczu. Fot. Shutterstock

Sosna na szczudłach to przyrodnicza atrakcja, która zdumiewa swoją formą. Jest to drzewo z odkrytymi korzeniami, w których można się wręcz zgubić. Sosna, zwana też kroczącą, znajduje się w pobliskim Wełeczu. Skąd tak osobliwy wygląd drzewa? Otóż w tym miejscu mieszkańcy pozyskiwali niegdyś piasek, a wyrobisko było tak eksploatowane, że korzenie zostały odkryte. Dziś wyrastają trzy metry ponad grunt i znacznie przewyższają człowieka. Krocząca sosna przypomina, że Busko-Zdrój atrakcje ma nie tylko architektoniczne i związane z uzdrowiskiem.

Czytaj także: 4 przyrodnicze atrakcje Polski, w których istnienie trudno uwierzyć

Stare Busko-Zdrój

Busko-Zdrój uzyskało prawa miejskie w XIII w., jest więc wiekową miejscowością, a wzmiankowano ją już w 1166 r. Historia miasta jest nierozerwalnie związana z klasztorem norbertanek, który powstał tu już w XII wieku. Po najeździe Tatarów norbertanki przejęły właściwie całkowitą władzę w mieście.

W mieście Busko-Zdrój atrakcje powiązane były ściśle z rzemiosłem i religią oraz adekwatne do średniowiecznych, a potem renesansowych czasów. Mieszczanie odpoczywali w miejskiej łaźni, raczyli się w karczmach i gospodach wyrobami gorzelników, brali udział w mszach i odpustach, a w dni powszednie zbierali się na targach, gdzie kupić można było mięso z wielu tutejszych jatek oraz doskonałe sukna. Były one jednym z najcenniejszych towarów wytwarzanych w mieście i stanowiły atrakcje Buska-Zdroju.

Te złote czasy przerwała zaraza w 1661 roku. Ponad sto lat później przyszedł także kres klasztoru Norbertanek, a Busko jako dobro zakonne stało się własnością Królestwa Polskiego. Niedługo potem, w 1820 r. Busko-Zdrój strawił ogromny pożar, a w 1873 r. nadeszła kolejna epidemia cholery. By poznać historię miasta, warto się wybrać na jeden ze spacerów z przewodnikiem, o który można zapytać w Punkcie Informacji Turystycznej przy al. Mickiewicza 22.

Ponorbertański Zespół Klasztorny

Busko-Zdrój – atrakcje Kościół NPNMP
Busko-Zdrój – atrakcje Kościół NPNMP. Fot. Jkruk, CC BY-SA 3.0

Niedaleko Rynku w Busku-Zdroju można obejrzeć zabytek, będący historyczną wizytówką miasta. Ponorbertański Zespół Klasztorny przez wieki był najważniejszym budynkiem w mieście, a norbertanki wręcz władały Buskiem przez pewien czas. Klasztor zachował się do dziś i uchodzi za najstarszy zabytek Buska-Zdroju.

W skład kompleksu wchodzi barokowo-klasycystyczny kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny, dzwonnica i budynek klasztorny. W środku kościoła warto podziwiać obraz Matki Boskiej oraz rzeźby biskupów, patronów Polski: św. Wojciecha i Stanisława. Uwagę przykuwa także ołtarz z rzeźbami Trójcy Świętej.

Klasztor miał prawo warzyć sól z miejskich solanek. Dwie znane na całe Busko-Zdrój atrakcje – czyli uzdrowisko i klasztor, są więc ze sobą powiązane. Jako ciekawostkę dodamy, że w klasztorze, w czasach hitlerowskiej Rzeszy, mieściła się siedziba Gestapo.

Uzdrowisko Busko-Zdrój

busko-zdrój atrakcje park zdrojowy
Park Zdrojowy w Busku-Zdroju. Fot. Sławek Rakowski, Shutterstock

Najstarsza wzmianka o buskich solankach pochodzi już z XIII wieku. Bolesław V Wstydliwy – książę krakowski i sandomierski, ostatni z małopolskich Piastów, przywrócił klasztorowi prawo warzenia soli z miejscowych solanek. Nawet królowa Jadwiga brała kąpiele w buskiej solance, dokładnie 6 grudnia 1393 roku!

Solanki eksploatowano z przerwami aż do zajęcia tych terenów przez Austriaków, a w międzyczasie dzięki pomysłowi Stanisława Staszica utworzono Kompanię Solną. Niedługo potem dobudowano 2 tężnie solankowe, a 11 marca 1784 roku, Busko-Zdrój odwiedził nawet sam król Stanisław August Poniatowski.

W 1828 roku uzdrowisko Busko-Zdrój zostało oficjalnie otwarte, a rocznie odwiedzało je więcej kuracjuszy, niż miasto liczyło mieszkańców. 8 lat później oddano do użytku najbardziej znany budynek uzdrowiska, czyli sanatorium Marconi.

Czytaj także: Uzdrowiska w Polsce – 12 hitów, także dla młodych

Tężnia

Jak już wspomnieliśmy, dwie tężnie powstały w Busku-Zdroju niedługo po utworzeniu Kompanii Solnej, a uzdrowisko stało się tak popularne, że z chęcią odwiedził je sam król Stanisław August Poniatowski. Dziś Busko-Zdrój może się pochwalić nowiusieńką tężnią (2021), gdzie solanka spływa po gałązkach tarniny sprowadzanej z Bieszczad. Tężnia na planie koła robi naprawdę świetne wrażenie wizualne: ma szklaną elewację, a w środku rosną palmy i zielona ściana składająca się z 300 donic.

Kuracjusze będą mogli raczyć się tam w pijalni wód, odpoczywać na leżakach przy małej tężni i obejrzeć oranżerię. To jedna z największych tego typu atrakcji w Polsce, a obwód koła mierzy ponad 200 metrów! Latem mają się tam odbywać pokazy kina plenerowego, koncerty i inne wydarzenia kulturalne, a całość można podziwiać z tarasu widokowego znajdującego się na szczycie.

Busko-Zdrój atrakcje – Park Zdrojowy

Busko-Zdrój atrakcje – Park Zdrojowy
Busko-Zdrój atrakcje – Park Zdrojowy. CC BY-SA 3.0

Przy okazji wizyty w Busku, nie sposób nie odwiedzić Parku Zdrojowego, gdzie można podziwiać mnóstwo gatunków roślin. Polecamy spacer XIX-wiecznym ogrodem i łazienkami, wśród kwiatów i 4500 gatunków drzew. Co ciekawe, wiele drzew liczy sobie ponad 100 lat! Z ogrodu można dojść mierzącą niemal kilometr promenadą do rynku i centrum miasta. Można się tu także rozerwać na korcie tenisowym i posłuchać koncertów, a po wrażeniach z całego dnia odpocząć w jednej z restauracji. To świetne miejsce do aktywnego spędzenia czasu, także dla dzieci, dla których przygotowano plac zabaw.

Sanatorium Marconi

Busko-Zdrój, atrakcje, Sanatorium Marconi
Busko-Zdrój, atrakcje, Sanatorium Marconi. CC BY-SA 3.0

Odwiedzając Busko-Zdrój atrakcje znajdziecie głównie wokół Parku Zdrojowego, a zalicza się do nich przede wszystkim najbardziej znany obiekt całego kompleksu, czyli Sanatorium Marconi. Ten budynek widnieje na wielu pocztówkach i stanowi centralną część uzdrowiska. Swoją nazwę gmach zawdzięcza słynnemu włoskiemu architektowi Henrykowi Marconiemu, który zaprojektował kilkadziesiąt niezwykle znanych budynków w Polsce. Stworzył między innymi pałac Paca w Dowspudzie, pałac w Jabłonnej, budynek Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej w Warszawie, a Sanatorium Marconi jest jednym z jego najwspanialszych dzieł.

W pięknym holu kolumnowym znajduje się pijalnia wód jodkowo-bromkowych i siarczkowych. Całość budynku nawiązuje do mitologii rzymskiej i greckiej: w gmachu można dostrzec posągi greckich filozofów, rzymskich bogów, a statuy Orfeusza i Eurydyki prowadzą do sali koncertowej. Samo sanatorium nie przypomina starodawnych kurortów, które od czasu naszych babć nie widziały na oczy remontu – wręcz przeciwnie, baza zabiegowa jest nowoczesna, a sanatorium może przyjąć jednocześnie 170 osób.

Zjadacz kurzu

Zjadacz kurzu to rzeźba nowoczesna, która przy okazji spełnia ekologiczną rolę. Pięciotonowa instalacja artystyczna to wielki oczyszczacz powietrza. Rzeźba przyjechała na platformie ciężarówki z Wrocławia, gdzie wcześniej stała. To projekt Kuby Bąkowskiego, który po raz pierwszy zaprezentowano na Placu Artystów w Kielcach, a potem przeniesiono przed siedzibę Muzeum Współczesnego Wrocław. Przyznacie, że Busko-Zdrój atrakcje potrafi mieć naprawdę osobliwe.

Drewniany kościół św. Leonarda

Busko-Zdrój atrakcje kościół cmentarny św. Leonarda
Busko-Zdrój atrakcje kościół cmentarny św. Leonarda. Fot. Fotonews, CC BY-SA 3.0

Stary i nieczynny kościół św. Leonarda powstał w 1699 r. w miejscu wcześniejszej, XII-wiecznej świątyni. W środku można podziwiać barokowy ołtarz główny w centralnie ustawioną rzeźbą świętego patrona kościoła. Wokół zabytkowego budynku rozpościera się cmentarz z różnymi typami nagrobków, gdzie obecnie nie odbywają się pochówki. Jednym z najciekawszych nagrobków jest kwatera z grobem Rzewuskich. Godnym uwagi jest, że drewniany kościółek można odwiedzać w sezonie podczas specjalnych wycieczek, a msze odbywają się w dzień św. Leonarda, w niedzielę najbliżej 6 listopada.

Renesansowy kościół w Szczaworyżu

W Szczaworyżu położonym na granicy Szanieckiego Parku Krajobrazowego znajduje się kościół św. Jakuba z 1630 r. Świątynia zachowała XV-wieczne prezbiterium, a wewnątrz znajdują się interesujące stiuki kartusze i motywy dekoracyjne oraz obraz Matki Boskiej Szczaoryskiej. Kościół ma wiele elementów w stylu rokokowym, takich jak ambona, chór, czy też główny ołtarz. Znajdują się tam także barokowe epitafia i rokokowe tarcze herbowe Kosteckich, Okończyków i herbu Śreniawa.

Obok Szczaworyża znajdują się jeszcze godne uwagi Szaniecki Park Krajobrazowy oraz Rezerwat przyrody Owczary i zalew w Radzanowie. Można tam aktywnie odpocząć przy okazji poznając atrakcje Buska-Zdroju w okolicy.

Pozostałości zboru ariańskiego w Pęczelicach

Świętokrzyskie atrakcje – Ruiny zboru ariańskiego w Pęczelicach
Świętokrzyskie atrakcje – Ruiny zboru ariańskiego w Pęczelicach. Fot. JKruk, CC BY-SA 4.0

W Pęczelicach stoją ruiny zboru ariańskiego z II poł. XVI wieku. Ponidzie w XVI w. było zamieszkane przez wielu arian, natomiast bracia polscy utworzyli tu największe w Polsce ariańskie księgozbiory. Księgi gromadzone były w szkołach i bibliotekach na terenie całego Ponidzia. Działali tam liczni reformatorzy, m.in. z rodu Lubienieckich. Zbory ariańskie ostały się m.in. w Pęczelicach i Kolosach, a w Szańcu znajdziemy dwór, który przez pewien czas był kościołem ariańskim. Zbór w Pęczelicach został wybudowany przez Stanisława Gnoińskiego, właściciela wsi, który był arianinem. Z budowli ostały się piwnice i nieco naziemnych murów, w tym dwie izby.

Chotelek – drewniany kościół

Świętokrzyskie atrakcje – drewniany kościół, Chotelek
Świętokrzyskie atrakcje – drewniany kościół, Chotelek. Fot. JKruk, CC BY-SA 3.0

Drewniany kościół w Chotelku to przepiękny zabytek z XVI wieku, wykonany z drewna i jedyny na Kielecczyźnie taki kościół z XVI w. Świątynia św. Stanisława powstała w miejscu jeszcze starszego kościółka z 1241 roku. W środku można podziwiać drewniany tryptyk Męki Pańskiej, będący prawdziwym zabytkiem sztuki sakralnej, a także dekorowany strop z renesansową polichromią z I połowy XVI wieku. Uwagę zwraca też kamienna kropielnica z XVI w. i ambona z XVII w. Odwiedzając Busko-Zdrój atrakcje warto także łapać w najbliższej okolicy. Busko-Zdrój położone jest tylko 5 km od Chotelka.

Muzeum Ziemi Buskiej

Busko-Zdrój atrakcje – Muzeum Ziemi Buskiej
Busko-Zdrój atrakcje – Muzeum Ziemi Buskiej. Fot. JKruk, CC BY-SA 3.0

Muzeum Ziemi Buskiej przy al. Mickiewicza 7 zostało otwarte w 1990 roku w odrestaurowanej drewnianej przedwojennej willi Polonia. To bardzo ciekawy budynek z wartymi uwagi drewnianymi schodami dekorowanymi żeliwnymi detalami, natomiast w środku można oglądać blisko 4 tysiące eksponatów z zakresu sztuki, etnografii, numizmatyki, archeologii, historii, czy militariów. Wstęp na wystawy stałe jest bezpłatny, a są to ekspozycje: Historia Miasta Buska, uzdrowiska i Ziemi Buskiej; Busko i Ziemia Buska w malarstwie, grafice i rzeźbie; Martyrologia miasta Buska, a także Mieszkańcy Buska i Ziemi Buskiej – więźniowie obozów koncentracyjnych i łagrów sowieckich. Ponadto można oglądać wystawę pamiątek po Krystynie Jamroz, sławnej śpiewaczce operowej. Muzeum organizuje również wystawy czasowe. Muzeum jest czynne we wtorek i w czwartek w godz. 11-14 oraz w środę i piątek od 14 do 17.

Pensjonat Zamek Dersława

Busko-Zdrój atrakcje – Zamek Dersława
Busko-Zdrój atrakcje – Zamek Dersława. Fot. Fotonews, CC BY-SA 3.0

Zamek Dersława to pensjonat z 1911 wybudowany przez rosyjskiego lekarza uzdrowiskowego, Wasyla Jakobsa. Chciał on, by pensjonat przypominał średniowieczny zamek z zewnątrz i nowoczesne miejsce noclegowe dla kuracjuszy wewnątrz, tak też się stało. Nazwa Zamek Dersława została wymyślona przez kolejnego właściciela budowli, Leona Sulimierskiego, a tym samym upamiętnił on pierwszego właściciela Buska-Zdroju. Pensjonat spełniał swoją rolę aż do wybuchu II wojny światowej, natomiast po wojnie przeszedł w ręce kolejnego właściciela. Obecnie jest po remoncie i nadal pełni funkcję pensjonatu z galerią sztuki i restauracją.

Busko-Zdrój atrakcje – Pomnik Jana Nepomucena

W Busku-Zdroju można także podziwiać pomnik świętego Jana Nepomucena, który stoi na skrzyżowaniu ulic Mickiewicza i Batorego. Został tutaj postawiony już w 1925 roku. Patron dobrej spowiedzi, męczennik i święty katolicki, ma swoją figurę także w pobliżu Wełecza. Tuż obok pomnika znajduje się Muzeum Ziemi Buskiej w Busku-Zdroju.

Świętokrzyskie „Nepomuki” to element lokalnej kultury i ludowej tradycji. Święty miał chronić domostwa przed powodzią i innymi klęskami żywiołowymi, zwany był też „Janem od wody”. Jego figury można spotkać w całym województwie, a ich atrybutami są palma – symbol męczeństwa, kanciasty biret (czasami trzymany w dłoni), broda i wąsy.

Zespół kościelny w Dobrowodzie

Busko-Zdrój – atrakcje kościół w Dobrowodzie
Busko-Zdrój – atrakcje kościół w Dobrowodzie. Fot. Jakub Hałun, CC BY-SA 4.0

Dobrowoda znajduje się ok. 10 min drogi samochodem od Buska-Zdroju, co sprawia, że szczególnie warto tam zajrzeć i zobaczyć rzymskokatolicki kościół św. Magdaleny pochodzący z XVI wieku. Został ufundowany przez krakowskiego biskupa już w 1354 roku, po czym przechodził przebudowy, a obecny późnogotycki wygląd to zasługa prac zakończonych w 1525 roku.

Interesujące są sklepienia w świątyni, w tym sklepienie nawy z licznymi herbami miejscowości, a także obraz ukrzyżowania pochodzący z XVIII wieku. W kościele znajduje się płyta nagrobna szlachcica Jana Boboli i jego epitafium. Warta uwagi jest także kamienna chrzcielnica w stylu późnogotyckim i XVIII-wieczna dzwonnica oraz kolejna już wspomniana w zestawieniu „Busko-Zdrój atrakcje” figura św. Jana Nepomucena.

Dwór renesansowy w Szańcu

Busko-Zdrój – atrakcje Szaniec koło Buska-Zdroju
Busko-Zdrój – atrakcje Szaniec koło Buska-Zdroju. Fot. Pessel, CC BY-SA 4.0

Około 6 km od Buska-Zdroju położony jest Szaniec, niewielka miejscowość z ruinami dworu renesansowego. Można go podziwiać z zewnątrz, choć dziś niewiele już z niego zostało. Ta renesansowa budowla została wzniesiona na przełomie XVI i XVII wieku na zlecenie rodu Padniewiskich. Legenda głosi, że podziemny tunel prowadził z dworku do pobliskiego klasztoru kamedułów, lecz niestety, budowla została niemal całkowicie zniszczona w 1985 roku. Wokół zachował się park dworski z XVI wieku.

Busko-Zdrój atrakcje – gdzie zjeść

Na koniec, bez zbędnych komentarzy, zamieszczamy kilka smakowitych przykładów tego, co można zjeść w Busku-Zdroju. Niezależnie, czy macie ochotę na burgery, tradycyjną polską kuchnię, czy coś słodkiego, znajdziecie coś dla siebie, nam ślinka pociekła od samego patrzenia!

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE