Cerkwie łemkowskie zostały połączone w wyjątkowy szlak na terenie województwa małopolskiego. Trasa liczy sobie około 40 km i najlepiej przemieszczać się po niej samochodem. Miłośnicy wycieczek rowerowych mogą również podjąć próbę zdobycia szlaku jednośladem. Na szlaku cerkwi łemkowskich województwa małopolskiego znajduje się 10 obiektów – my prezentujemy te najbardziej zachwycające.

Nazwa cerkwie łemkowskie to ogólne określenie na styl architektoniczny cerkwi powstałych na terenach zamieszkiwanych pierwotnie przez Łemków w Karpatach. Cechami wyróżniających te budynki jest przede wszystkim materiał, z którego zostały zbudowane – tradycyjnie było to drewno.

2Cerkiew św. Kosmy i Damiana w Piorunce

Cerkiew w Piorunce, fot. Shutterstock

Cerkiew w Piorunce została zbudowana w 1789 roku. Jest budowlą drewnianą, trójdzielną i jednonawową. Szczególną wartość ma tu drewniany ikonostas pochodzący z przełomu XVII i XVIII wieku. Przedstawia on pasterza łemkowskiego na dość prymitywnym górskim tle. To nietypowe rozwiązanie, ponieważ świeckie postacie były umieszczane na ikonostasach bardzo rzadko. Cerkiew w raz z dzwonnicą otacza kamienny murek, w obrębie którego znajduje się cmentarz funkcjonujący do dziś.

Wieś Piorunka położona jest ok. 15 km od Krynicy Zdrój.