Strona głównaTop 10Ciekawe atrakcje województwa lubuskiego (Top 11)

Ciekawe atrakcje województwa lubuskiego (Top 11)

Może w tym roku odkryjecie atrakcje województwa lubuskiego? To bardzo ciekawy region naszego kraju. Reklamuje się hasłem Lubuskie Warte Zachodu. Zdecydowanie można się z tym zgodzić.

Strzelce Krajeńskie

strzelce krajeńskie
Mury miejskie w Strzelcach Krajeńskich. Fot. Shutterstock

Strzelce Krajeńskie to niewielkie miasto w woj. lubuskim i siedziba gminy. To, co z szczególnie warto tu zobaczyć, to obronne mury miejskie z XIII wieku. Obwarowania mają łączą długość 1640 m i metr grubości. Wznosi się na nich 36 baszt, a także Brama Młyńska z XIV wieku i Baszta Więzienna z IV wieku, do której przylega Nowa Brama. W Strzelcach Krajeńskich trzeba też zobaczyć kościół mariacki pierwotnie erygowany w 1300 r. i wielokrotnie przebudowywany, oraz Stare Miasto, które otoczone jest przez wspomniane wcześniej mury.

Zamek w Krośnie Odrzańskim

zamek krosno odrzańskie
Zamek w Krośnie Odrzańskim. Fot. Shutterstock

Ciekawe atrakcje województwa lubuskiego są także w Krośnie Odrzańskim. Będąc tam nie można pominąć zamku. Była to ulubiona warownia Henryka Brodatego i schronienie Jadwigi Śląskiej podczas najazdu tatarskiego. W 1434 r. zamek książąt głogowskich został najechany przez husytów, jednak książę Henryk IX zapłacił okup w zamian za odstąpienie od oblężenia. W swej historii był to także zamek wdów po zmarłych elektorach brandenburskich. Dziś zabytek można zwiedzać: bilety normalne 8 zł, ulgowe 4 zł.

Czytaj więcej: Zamek w Krośnie Odrzańskim

Lubniewice

Jezioro Lubiąż, Lubniewice. Fot. Shutterstock

Lubniewice to niewielkie miasto w powiecie sulęcińskim, które znane jest m.in. dzięki polskiej seksuolog Michalinie Wisłockiej. Bywała tu często i tu przeżyła swą wielką miłość. Nad jeziorem Lubiąż w Lubniewicach znajduje się park jej imienia, gdzie jest nawet ławeczka i mostek miłości. Warto się tam wybrać zwłaszcza będąc zakochanym. Ale nie tylko. Przy jeziorze są plaże (również dzikie), pomosty, ośrodki wypoczynkowe i wypożyczalnie sprzętów wodnych.

Łagów

Fragment zamku w Łagowie. Fot. Shutterstock

Atrakcje województwa lubuskiego są także w Łagowie. Kamienno-ceglana Brama Marchijska zwana też Brandenburską, Niemiecką czy Berlińską jest zabytkową bramą wjazdową do Łagowa od strony wschodniej. Kiedyś prowadziła w kierunku Marchii Brandenburskiej, stąd jej nazwa. Została wzniesiona w XVI w.

Czytaj więcej: Brama Marchijska w Łagowie

Widoczny na zdjęciu zamek w Łagowie zbudowany został między jeziorami Trześniowskim i Łagowskim. Mieściła się tam komandoria joannitów. Zabytkową 24-metrową wieżę można zwiedzać do dziś.

Czytaj więcej: Zamek w Łagowie

Jezioro Sławskie

jezioro sławskie
Jezioro Sławskie. Fot. Shutterstock

Jest to największe jezioro województwa lubuskiego. Długość jego linii brzegowej wynosi ponad 24 kilometry, a piesza trasa turystyczna ma 31 km długości. Są także dwie trasy rowerowe o długości 10 i 11 km. Na środku jeziora znajdują się wyspy. Wokół zbiornika wiele jest przystani i miejscowości wypoczynkowych. Jezioro Sławskie jest też dobrym miejscem na kemping i wypoczywanie w namiocie.

Czytaj więcej: Jezioro Sławskie – idealne na wakacje w Lubuskiem

Międzyrzecki Rejon Umocniony

Atrakcje województwa lubuskiego: MRU Pniewo. Fot. Shutterstock

W Pniewie znajduje się Międzyrzecki Rejon Umocniony, kryjący ciekawą historię i wiele, wiele nietoperzy. To zespół ciężkich schronów bojowych i łączących je korytarzy. Podziemną trasę turystyczną można zwiedzać, od kwietnia. Zwiedzanie jest możliwe tylko z przewodnikiem i trwa od 1,5 do 2,5 godziny,

Czytaj więcej: Pniewo – bunkry, tunele i nietoperze

Park Mużakowski

Atrakcje województwa lubuskiego: Park Mużakowski. Fot. Shutterstock

Część Parku Mużakowskiego znajduje się na terenie Polski w pobliżu miejscowości Łęknica, a część po stronie niemieckiej. Łącznie można zwiedzać 700 ha parku, z których 522 należą do Polski. To niezwykłe miejsce znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Park jest dostępny całą dobę i można zwiedzać go nawet bryczką.

Czytaj więcej: Park Mużakowski – tam, gdzie sztuka przemienia się w naturę

Zielona Góra

Ratusz w Zielonej Górze. Fot. piotrbb, Shutterstock

Atrakcje województwa lubuskiego ma oczywiście przede wszystkim Zielona Góra. Dla miłośników muzeów wybór jest bardzo duży, żeby wspomnieć tylko Muzeum Dawnych Tortur i Muzeum Wina. Dla tych, którzy lubią poznawać historię i się wspinać są Wieża Łaziebna i Wieża Bismarcka, a jeśli ktoś lubi spoglądać w gwiazdy, może zajrzeć do Planetarium Wenus w Centrum Nauki Keplera. Nieopodal miasta znajduje się także pałac w Przytoku.

Odkryj więcej miejsc wartych odwiedzenia w Zielonej Górze, przeczytaj: Zielona Góra atrakcje

Pomnik Chrystusa w Świebodzinie

Pomnik Chrystusa w Świebodzinie. Fot. Shutterstock

Trzeba przyznać, że atrakcje województwa lubuskiego bywają niecodzienne. Z pewnością można tak powiedzieć o największej na świecie figurze przedstawiającej Chrystusa. Góruje ona nad Świebodzinem i mierzy 52,5 m wraz z podstawą. Jeśli chodzi o samą figurę, nawet słynny Chrystus Odkupiciel z Rio jest niższy.

Czytaj więcej: Świebodzin – największy na świecie pomnik Chrystusa

Park Narodowy Ujście Warty

Park Narodowy Ujście Warty, lubuskie. Fot. Shutterstock

Park Narodowy Ujście Warty jest jednym z najmniej znanych w Polsce. Istnieje od 2001 roku i ma 80 km kwadratowych. Został założony dla ochrony unikatowych terenów podmokłych, a jego symbolem jest gęś zbożowa. Można tu spotkać rzadkie gatunki ptaków, takich jak derkacze, wodniczki, rycyki, żurawie czy bąki oraz łabędzie krzykliwe. W pobliżu Kostrzyna nad Odrą mieszczą się punkty widokowe, skąd można obserwować ptaki.

Pałac książęcy w Żaganiu

pałac w żaganiu
Lubuskie atrakcje: pałac w Żaganiu. Fot. Magdanatka, Shutterstock

Pałac książęcy w Żaganiu znany jako pałac Lobkowitzów zbudowano w stylu barokowym w XVII w. Wcześniej w tym miejscu istniał piastowski zamek. Pałac związany jest m.in. z historią niezwykłego zaginionego Skarbu Talleyrandów.

Za panowania księżnej de Dino, czyli Doroty de Talleyrand-Perigord, nastąpił największy rozkwit rezydencji. Sprowadziła wiele dzieł wielkich mistrzów. Były to m.in. bezcenne listy Napoleona czy Chopina, obrazy Canaletta, Rembrandta, Tycjana czy Goi. Cenny skarb zaginął, a poszukiwacze skarbów utknęli w martwym punkcie. 

Czytaj więcej: Skarb Talleyrandów – tajemnicza zagadka zaginionych kosztowności

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE