Strona głównaTop 10Ciekawostki o Krakowie, które mogą Cię zaskoczyć

Ciekawostki o Krakowie, które mogą Cię zaskoczyć

Kraków kochają Polacy i zagraniczni turyści. To niewątpliwa wizytówka naszego kraju, która zachwyca od wieków. Kraków jest przepełniony miejscami, które koniecznie trzeba zobaczyć. Czy zastanawialiście się czego o tym mieście jeszcze nie wiecie? Zebraliśmy dla was ciekawostki o Krakowie, które mogą Was zadziwić. Krzywa wieża, plan filmowy i nietypowa parada. Jakie jeszcze tajemnice skrywa Kraków?

Lista Schindlera została nakręcona w Krakowie

ciekawostki o krakowie – lista schindlera
Kraków był tłem dla filmu wybitnego amerykańskiego reżysera. Fot. Shutterstock

Historia fabryki Schindlera, w której wytwarzano wyroby emaliowane i blaszane zainspirowała najpierw australijskiego powieściopisarza Thomasa Keneally’ego, a później wybitnego reżysera Stevena Spielberga. W tym miejscu, przed laty, niemiecki przedsiębiorca Oscar Schindler zatrudniał zagrożonych eksterminacją Żydów. Zostali oni wpisani później na tzw. listę Schindlera i uratowani od zagłady.

Amerykański reżyser zdecydował się na nakręcenie większości scen do filmu właśnie w Krakowie. W filmie zobaczyć możemy bardzo wiele dobrze znanych nam miejsc – dworzec główny, Kościół Mariacki, fabrykę Schindlera i wiele innych.

Uniwersytet Jagielloński jest najstarszym uniwersytetem w Polsce

uniwersytet jagieloński
Uniwersytet Jagielloński. Fot. Trabantos, Shutterstock

Uniwersytet Jagielloński nazywany również Uniwersytetem Krakowski został założony w 1364 roku z fundacji Kazimierza III Wielkiego. Uczelnie tą skończyło wielu wybitnych Polaków, którzy zapisali się na kartach historii naszego kraju. Studiowali tu m. in. Mikołaj Kopernik, Jan Kochanowski, Jan III Sobieski czy Stanisław Lem. Absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego jest również obecny prezydent Andrzej Duda. UJ to najstarsza uczelnia w Polsce oraz jedna z najstarszych tego typu placówek na świecie.

W Krakowie odbywa się parada jamników

parada jamników w Krakowie
Ciekawostki o Krakowie – parada jamników. Fot. Shutterstock

Ciekawostki o Krakowie jakie chcemy Wam dziś przedstawić są również związane z czworonogami. W stolicy Małopolski co roku odbywa się niezwykła parada, w której uczestniczą jamniki oraz ich właściciele. Co roku do Krakowa przyjeżdżają miłośnicy tej rasy aby wymieniać się doświadczeniami i pochwalić swoimi czworonożnymi przyjaciółmi. Do Krakowa tego dnia przyjeżdżają nie tylko Polacy, ale również wielu miłośników jamników z Europy.

W tym roku Marsz Jamników odbędzie się 9 września. Będzie to 24 spotkanie przedstawicieli tej niezwykłej rasy psów.

Ciekawostki o Krakowie – krzywa wieża

ciekawostki o krakowie – krzywa wieża
Ratusz w Krakowie. Fot. Shutterstock

Ciekawostki o Krakowie oraz tajemnice jakie skrywa to miasto są również związane z architekturą. Czy wiedzieliście, że nie trzeba jechać do włoskiej Pizy aby zobaczyć na własne oczy krzywą wieżę? Wieża ratuszowa, która znajduje się na krakowskim rynku odchyla się od pionu aż 55 centymetrów. Różnicę tą można dostrzec nawet gołym okiem.

Wieża Ratuszowa jest pozostałością po zburzonym w 1820 roku ratuszu,który był głównym gmachem administracyjnym Krakowa.

Miasto studentów

ciekawostki o krakowie – miasto studentów
Kraków pokochali też studenci. Fot. Shutterstock

Kraków to piękne miasto, które posiada bogaty wachlarz atrakcji i rozrywek dla młodzieży. Nic dziwnego, że stolicę Małopolski pokochali studenci. Kraków przyciąga nie tylko młodzież z Polski, ale również z zagranicy. Najchętniej przyjeżdżają tu studenci z Włoch, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii oraz Niemiec. Większość z nich trafia do Krakowa w ramach programu wymian studenckich Erasmus. Kraków, zaraz po Warszawie jest najchętniej wybieranym miastem w którym młodzi ludzie chcą skończyć uczelnię wyższą.

Najchętniej odwiedzane przez turystów miasto w Polsce

ciekawostki o krakowie
Do Krakowa co roku przyjeżdża kilkanaście milionów turystów. Fot. Shutterstock

Ci którzy nie zdecydowali się na studia w Krakowie przyjeżdżają tu by poznać jedno z najpiękniejszych miast w Polsce. Kraków jest najliczniej odwiedzanym przez turystów miastem w Polsce. W 2016 roku kiedy w naszym kraju odbywały się Światowe Dni Młodzieży dawną stolicę Polski odwiedziło ponad 12 milionów turystów. Władze miasta świętowały wtedy ogromny sukces bo do Krakowa zawitało aż 2 miliony więcej gości niż w roku ubiegłym. Okazuje się, że dobra passa miasta trwa w najlepsze, bo już w kolejnym roku padł następny rekord – Kraków odwiedziło prawie 13 milionów osób.

Pierwsze europejskie miasto na Liście UNESCO

ciekawostki o krakowie – wawel
Wawel. Fot. Shutterstock

Kraków ma jeszcze jeden powód do dumy. Mało kto wie, że właśnie to miasto jako pierwsze w Europie zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Decyzja ta zapadła podczas obrad komitetu w Waszyngtonie w 1978 roku. Wpisano na nią wówczas 12 obiektów, a wśród nich tylko dwa zespoły miejskie – Kraków z Wawelem, Stradomiem i Kazimierzem oraz Quito z Ekwadoru.

Tajemniczy czakram

Ciekawostki o Krakowie takie jak ta powinniśmy traktować z lekkim przymrużeniem oka. Niektórzy mieszkańcy miasta uważają, że na jego terenie znajduje się miejsce posiadające niezwykła moc. Chodzi o tzn. czakram wawelski, który miał się znajdować na terenie nieistniejącego już kościoła św. Gereona na Wzgórzu Wawelskim.

Według legendy, w latach 30. XX wieku na Wawelu pojawiło się dwóch Hindusów. Mieli oni rozmawiać o przedmiocie mającym specjalną moc. Z czasem ustalono, że chodzi o tajemniczy kamień będący źródłem ogromnej energii. Jak łatwo się domyślić istnienia tego kamienia nigdy nie potwierdzono.

Które ciekawostki o Krakowie są dla Was najbardziej zaskakujące?

Milena Goc
Milena Goc
Jej pasją są podróże. Chętnie pomaga spełniać innym ich podróżnicze marzenia. Kocha koty, niskobudżetowe wyjazdy i czytanie książek. W Polsce najbardziej zachwyca ją różnorodność i przepyszna kuchnia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE