Home Top 10 Ciekawostki o Warszawie, które warto poznać

Ciekawostki o Warszawie, które warto poznać

0
8717
plac zamkowy
Plac Zamkowy, Warszawa. Fot. Shutterstock

Warszawa, jako stolica Polski, przyciąga do siebie turystów chcących poznać to piękne miasto. To tu znajdują się najbardziej znane zabytki, charakterystyczne zakątki i popularne obiekty sportowe. Ale miasto skrywa w sobie także mniej lub bardziej znane fakty które warto poznać. Przedstawiamy ciekawostki o Warszawie, które mogą Was zainteresować.

Poprzedni

1. Młoda stolica Polski

Warszawa nocą. Fot. Shutterstock

Każdy z nas wie, że Warszawa to stolica Polski. Na lekcjach historii uczymy się, że jest tak od roku 1596 kiedy to Zygmunt III Waza przeniósł stolicę z Krakowa do Warszawy. Jednak niewiele osób wie że informacje te nie do końca są prawdą. Wtedy przeniesiono tylko króla wraz z dworem do Warszawy, czyniąc z niej miasto rezydencjonalne władców.

Warszawę ogłoszono oficjalną stolicą Polski dopiero w 1918 roku. Jednak dopiero w roku 1952 pojawił się w Konstytucji Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej formalny zapis mówiący o tym, że Warszawa to stolica naszego kraju. Ciekawe jest to, że choć cały naród uważał Warszawę za stolicę to nie wspominały o tym ani Konstytucja marcowa z 1921 roku ani kwietniowa z 1935 roku.

Poprzedni

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here