Strona głównaTop 10Ciekawostki o Warszawie, które warto poznać

Ciekawostki o Warszawie, które warto poznać

Warszawa, jako stolica Polski, przyciąga do siebie turystów chcących poznać to piękne miasto. To tu znajdują się najbardziej znane zabytki, charakterystyczne zakątki i popularne obiekty sportowe. Ale miasto skrywa w sobie także mniej lub bardziej znane fakty które warto poznać. Przedstawiamy ciekawostki o Warszawie, które mogą Was zainteresować.

Młoda stolica Polski

panorama oświetlonej warszawy nocą
Warszawa nocą. Fot. Shutterstock

Każdy z nas wie, że Warszawa to stolica Polski. Na lekcjach historii uczymy się, że jest tak od roku 1596 kiedy to Zygmunt III Waza przeniósł stolicę z Krakowa do Warszawy. Jednak niewiele osób wie że informacje te nie do końca są prawdą. Wtedy przeniesiono tylko króla wraz z dworem do Warszawy, czyniąc z niej miasto rezydencjonalne władców.

Warszawę ogłoszono oficjalną stolicą Polski dopiero w 1918 roku. Jednak dopiero w roku 1952 pojawił się w Konstytucji Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej formalny zapis mówiący o tym, że Warszawa to stolica naszego kraju. Ciekawe jest to, że choć cały naród uważał Warszawę za stolicę to nie wspominały o tym ani Konstytucja marcowa z 1921 roku ani kwietniowa z 1935 roku.

Najdłuższa ulica w kraju

warszawskie ulice w centrum zimą
Warszawskie ulice. Fot. Pixabay

Warszawa może poszczycić się najdłuższą ulicą w naszym kraju. Choć wiele osób myśli, że jest to ulica Puławska to jednak nie jest to do końca prawda. Ulica Puławska na terenie Warszawy mierzy 12,25 km. Jej cała długość wynosi 15,6 km, ale zaczyna się ona w Warszawie na placu Unii Lubelskiej, a kończy się w Piasecznie. Dlatego nie jest ona najdłuższą ulicą w całości leżącą w stolicy.

Najdłuższą ulicą w Polsce jest Wał Miedzeszyński. Jej długość wynosi 14,6 km. Jeśli więc macie ochotę przejechać się najdłuższą ulicą w naszym kraju to koniecznie wybierzcie się do Warszawy.

Warszawa zimową stolicą Polski?

Skoczna Narciarska w Warszawie
Skoczna narciarska w Warszawie. Źródło: zbiory Narodowego Archiwum Cyfrowego

Choć Warszawa, głównie z powodu braku gór, nie kojarzy się z uprawianiem sportów zimowych, to jednak właśnie tutaj do 2015 roku znajdowała się skocznia narciarska. Pomysł wzniesienia skoczni na Mokotowie (przy ulicy Czerniowieckiej) zrodził się w czasach PRL. Był on związany z organizacją V Światowego Festiwalu Młodzieży i Studentów.

Budowa obiektu sportowego rozpoczęła się w roku 1955. Pierwsze skoki na warszawskiej skoczy można było podziwiać już we wrześniu 1959 roku. Skocznia powstała głównie dla celów treningowych jednak można było na niej zobaczyć także kilka imprez sportowych. Najdłuższy skok na warszawskiej skoczni oddał Janusz Duda lądujący na 48 metrze, jednak oficjalny rekord jest należał do Antoniego Łaciaka, który skoczył na 40,5 metra.

W maju 1989 roku odbyły się tu ostatnie zawody sportowe, po których obiekt został zamknięty i popadł w zapomnienie. W roku 2015 skocznia została rozebrana a skoki narciarskie na stałe przeniosły się na południe Polski.

Smutna historia Warszawy

Zburzona Warszawa po II wojnie światowej
Zburzona Warszawa. Źródło: zbiory Narodowego Archiwum Cyfrowego

Warszawa to miasto, które przeszło bardzo wiele. Podczas II wojny światowej zburzono tu 65 proc. budynków. Stolica naszego kraju została niemal zrównana z ziemią. Zniszczono 674 zabytkowe budowle. Warszawa była miastem, które najbardziej ucierpiało podczas II wojny światowej. Niemcy uznali ją za centrum oporu a zniszczenie jej miało doprowadzić do upadku polskiego Państwa Podziemnego. W czasie wojny zniszczono m.in. plac Zamkowy, Zamek Królewski, lotnisko Okęcie, warszawską katedrę oraz ogromną ilość obiektów kulturalnych, sakralnych i gospodarczych.

Kolumna Zygmunta – pierwszy świecki pomnik w Polsce

Kolumna Zygmunta, w tle Zamek Królewski w Warszawie
Kolumna Zygmunta, w tle Zamek Królewski w Warszawie. Fot. Shutterstock

Warszawska Kolumna Zygmunta III Wazy stoi w stolicy od 1644 roku. Gdy powstała wzbudzała ogromne kontrowersje. Wszystko dlatego, że był to pierwszy świecki pomnik w Polsce. Kolumna została wzniesiona z inicjatywy Władysława IV Wazy, który chciał w ten sposób uczcić pamięć do swojego ojca. Najwięcej kontrowersji wzbudzał wśród duchowieństwa. W tamtych czasach uważano bowiem, iż pomniki mogą przedstawiać wyłącznie świętych.

Największa w Polsce

wieżowce w centrum warszawy
Warszawskie centrum jest bardzo rozpoznawalne. Fot. Shutterstock

Warszawa, jak przystało na stolicę Polski, jest największym polskim miastem pod względem liczby ludności i powierzchni. W Warszawie, według oficjalnych danych urzędu miasta, zameldowanych jest 1 629 771 osób. To stan na 31 grudnia 2016 roku. Wyprzedza ona pod tym względem Kraków, Łódź czy Wrocław.

Wyliczając ciekawostki o Warszawie warto dodać, że w jej obrębie zamieszkuje około 4,5 proc. mieszkańców całego kraju. Kiedy w roku 1924 Warszawa przekroczyła swój pierwszy milion mieszkańców, na świecie było takich miast zaledwie 31, obecnie jest ich aż 380.

Obiekt pełen kontrowersji

Pałac Kultury i Nauki w Warszawie
Pałac Kultury i Nauki w Warszawie. Fot. Shutterstock

Pałac Kultury i Nauki w Warszawie jest niekwestionowanym symbolem miasta. Obiekt zbudowano w latach 1952-1955 jako dar narodu radzieckiego dla narodu polskiego. Przez jednych podziwiany, przez innych nienawidzony kilkukrotnie miał zostać rozebrany. Jednak ostatecznie zagościł już chyba na stałe w stolicy naszego kraju.

Niewiele osób wie, że w momencie otwarcia Pałacu Kultury i Nauki zajmował drugie miejsce na liście najwyższych budynków w Europie. Wyższy był wtedy tylko główny budynek Moskiewskiego Uniwersytetu Państwowego. Chcąc znać ciekawostki o Warszawie warto wiedzieć, że PKiN jest obecnie wyższy niż w momencie jego otwarcia. Do 1994 roku wysokość budynku wynosiła 230,68 m. Obecnie jest to 237 metrów. Wszystko za sprawą wspornika antenowego, który został przymocowany do iglicy.

Ciekawostki o Warszawie – Zielona stolica

ciekawostki o warszawie Łazienki Królewskie
Ciekawostki o Warszawie – Łazienki Królewskie. Fot. Shutterstock

Stolica naszego kraju może poszczycić się ogromną ilością zieleni. Prawie jedna czwarta powierzchni Warszawy to tereny zielone i parki. Za najpopularniejsze miejsce uważa się Łazienki Królewskie, które są chętnie odwiedzane nie tylko przez mieszkańców, ale także turystów. Szacuje się, że w stolicy Polski znajduje się aż 88 parków. Warszawa to także jedyna stolica w Unii Europejskiej posiadająca rezerwat przyrody w pobliżu centrum miasta. Miejscem tym jest Jeziorko Czerniakowskie położone na Mokotowie, około 6 kilometrów od śródmieścia.

Miasto studentów

Ciekawostki o Warszawie w Centrum Wiedzy Kopernik
Ciekawostki o Warszawie można poznać w różnych centrach wiedzy, np. Centrum Wiedzy Kopernik. Fot. A. Aleksandravicius, Shutterstock

Stolica naszego kraju to także doskonałe miejsce do nauki. Swoją siedzibę ma tu aż 66 uczelni. Miasto przyciąga do siebie ogromną liczbę młodych ludzi z całej Polski, ale także z innych krajów Europy i świata. Największą popularnością cieszą się: Uniwersytet Warszawski, Politechnika Warszawska, Warszawski Uniwersytet Medyczny oraz Główna Szkoła Handlowa. Dzięki ogromnej ilości kierunków młodzi ludzie mają szansę znaleźć swój wymarzony kierunek i dodatkowo zamieszkać w stolicy naszego kraju.

Godzina zero

Warszawa Plac Zamkowy w tle Zamek Królewski
Warszawa, plac Zamkowy, w tle Zamek Królewski. Fot. Shutterstock

Zamek Królewski to jeden z najbardziej rozpoznawalnych obiektów w stolicy. Mieści się tu muzeum, które skrywa w sobie ogromną liczbę eksponatów godnych zobaczenia. Miejsce to także skrywa ciekawostki o Warszawie, które warto poznać. Najciekawsza nich dotyczy granego tu codziennie o godzinie 11:15 z wieży zegarowej hejnału.

Godzina ta nie została wybrana przypadkowo. 17 września 1939 roku właśnie o tej godzinie podczas bombardowania zegar się zatrzymał. Wskazówki odbudowanego zegara na wieży zamkowej ponownie ruszyły o godz. 11:15 w dniu 19 lipca 1974 r. Warto zaznaczyć, że zegar na wieży był pierwszym całkowicie ukończonym i działającym urządzeniem w odbudowywanym zamku.

Joanna Węgielewska
Joanna Węgielewska
Miłośniczka podróży po Polsce i Europie. Uwielbia poznawać miejsca, do których dociera niewielu turystów. Ulubione zakątki naszego kraju to Półwysep Helski, który za każdym razem odkrywa na nowo oraz Dolny Śląsk, który jest pełen tajemnic i uroku. Obowiązkowy punkt każdej jej wyprawy to odkrycie smaków lokalnej kuchni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE