Białystok, ze względu na swoje położenie, często jest pomijany na turystycznych szlakach. A szkoda, bo miasto zachwyca pięknymi pałacami, interesującymi muzeami i wszechobecną zielenią. Darmowe atrakcje Białegostoku są obecne niemal na każdym kroku, a odwiedzając choć część z nich pokochacie stolicę Podlasia i będziecie tu często wracać. Przygotowaliśmy dla Was zbiór największych zabytków miasta, na które nie wydacie ani złotówki!

1Pałac Branickich

Pałac Branickich w Białymstoku. Fot. fotodruk, Shutterstock

Białystok może poszczycić się wyjątkową atrakcją, jaką jest Pałac Branickich. Jest on jedną z najlepiej zachowanych rezydencji magnackich w Polsce. Zbudowany został w stylu późnobarokowym i często nazywany jest Wersalem Północy. Na przestrzeni lat, w pałacu mieściła się Wojskowa Szkoła Budownictwa i Inżynierii, później Szkoła Akuszeryjna, a następnie Szkoła Akademicka Zgromadzenia Białostockiego KEN. Budynek został zniszczony w 1944 i odbudowany w latach 1946–1960. Obecnie znajduje się tu Uniwersytet Medyczny w Białymstoku.

Kompleks pałacowo-parkowy położony jest na dwóch poziomach. W części górnej znajduje się pałac oraz ogród francuski mający kształt regularnego czworoboku. Na dolnym parterze położony jest ogród o typie angielskim otoczony promenadami noszącymi nazwy bulwarów im. Kościałkowskiego i Kielanowskiego. Ze względu na to, że Pałac Branickich jest siedzibą Uniwersytetu Medycznego, część budynku jest bezpłatnie udostępniona do zwiedzania. Jeśli więc chcielibyście zobaczyć jak okazała rezydencja znajduje się w Białymstoku, to koniecznie wybierzcie się do tej magnackiej posiadłości.

Zobaczcie także: Pałace Branickich – sen o potędze rodu magnatów.

Poprzedni
Poprzedni artykułAtrakcje Wielunia – mury, baszty i bogata historia (Top 12)
Następny artykułOpolskie zamki – top 10 warowni, o których mogłeś nie słyszeć
blank
Miłośniczka podróży po Polsce i Europie. Uwielbia poznawać miejsca, do których dociera niewielu turystów. Ulubione zakątki naszego kraju to Półwysep Helski, który za każdym razem odkrywa na nowo oraz Dolny Śląsk, który jest pełen tajemnic i uroku. Obowiązkowy punkt każdej jej wyprawy to odkrycie smaków lokalnej kuchni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here