Mieliście okazję być już w Bydgoszczy? Jeśli nie to najwyższa pora to nadrobić. W mieście znajdziecie ogromną liczbę atrakcji, które koniecznie trzeba zobaczyć. Oto 8 naszych propozycji aby poznać Bydgoszcz zupełnie za darmo i zakochać się w tym pięknym mieście nad Brdą.

1. Przechodzący przez rzekę

Bydgoszcz „Przechodzący przez rzekę” fot. Mia Garrett, Shutterstock

Od kilku lat Przechodzący przez rzekę to ulubione miejsce fotografowane przez odwiedzających miasto turystów. Jest to rzeźba na linie, która powstała z okazji przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Fascynujące jest to, że mimo wiatrów, burz i innych niedogodności pogodowych mężczyzna na linie nigdy nie traci równowagi.

Rzeźba doskonale prezentuje się zarówno gdy płyniemy Brdą jak i podziwiamy ją z mostu na ul. Mostowej. Miejsce to stało się tak popularne, że od czterech lat w czerwcu organizowane są tu Mistrzostwa Świata w Przechodzeniu przez Rzekę. Śmiałkowie mogą spróbować swoich sił pokonując na linie Brdę obok pomnika Przechodzącego przez rzekę.

Może zainteresuje Cię także: Bydgoszcz atrakcje TeH2O – Szlak Wody, Przemysłu i Rzemiosła (Top 15)

2. Bydgoska Aleja Autografów

Bydgoska Aleja Autografów fot. Alizada Studios, Shutterstock

Bydgoska Aleja Autografów znajduje się na ulicy Długiej, w sąsiedztwie Starego Rynku. Jest to zbiór autografów, utworzonych na płaskorzeźbach, które są wmurowane w nawierzchnię. Tu swoje podpisy zostawiły osoby zasłużone dla miasta. Przez 10 lat istnienia, tego ciekawego miejsca, zgromadzono podpisy m.in. Tomasza Golloba, Ireny Szewińskiej, Zbigniew Bońka, Lecha Wałęsy, Jerzego Hoffmana czy Ireny Santor.

3. Wyspa Młyńska

Wyspa Młyńska fot. Shutterstock

W samym sercu miasta, w otoczeniu Brdy znajduje się miejsce, które o każdej porze roku tętni życiem. Spacerując po Wyspie Młyńskiej aż trudno uwierzyć, że jeszcze kilka lat temu miejsce to straszyło pustką, zaniedbaniem i brakiem pomysłu. Na szczęście dziś jest to wspaniale urządzona przestrzeń do odpoczynku, rekreacji i spędzania wolnego czasu. Wyspa otrzymała w 2012 roku Certyfikat Najlepszy Produkt Turystyczny nadany przez Polską Organizację Turystyczną.

W obrębie Wyspy Młyńskiej znajdują się największe atrakcje miasta. To tutaj umiejscowiono muzea i operę a turystów przyciągają także spichrza, przystań wodna, Most Miłości oraz Bydgoska Wenecja. Miejsce to także służyło za plener takich filmów jak Czterej Pancerni i Pies oraz Magiczne drzewo.

4. Katedra św. Marcina i Mikołaja w Bydgoszczy

Katedra Bydgoska fot. Shutterstock

Bydgoska fara to wyjątkowy obiekt Bydgoszczy. Katedrę wyróżnia to, że jest najstarszym i najcenniejszym bydgoskim zabytkiem. Ten katolicki kościół zbudowano w XV wieku w stylu gotyckim. Jego najcenniejsze zabytki to obraz Matki Bożej Pięknej Miłości z 1467 roku oraz obraz Matki Bożej Szkaplerznej z 1700 roku. Katedra wspaniale wkomponowała się w zabudowę Bydgoszczy. Widać ją spacerując po Wyspie Młyńskiej, Starym Rynku oraz wzdłuż Brdy.

5. Bydgoska Wenecja

Bydgoska Wenecja fot. Shutterstock

Bydgoska Wenecja to urokliwy zakątek miasta, który swą nazwę zawdzięcza licznym kanałom i znajdującym się obok kamienicom niemal wyłaniającym się z wody. Budynki, zbudowane zostały w XIX wieku wzdłuż rzeki Młynówka a ich mieszkańcami byli kupcy i rzemieślnicy, którym bliskość wody ułatwiała handel. Dziś miejsce to zachęca do spacerów i stanowi główny motyw pocztówek i zdjęć przedstawiających Bydgoszcz.

6. Łuczniczka

Łuczniczka fot. taranchic, Shutterstock

Rzeźba uznawana jest za jeden z najważniejszych symboli Bydgoszczy. Postać Łuczniczki widnieje na albumach, znaczkach i innych pamiątkach z miasta. Jest to najstarsza rzeźba w Bydgoszczy, która znajduje się w Parku Kochanowskiego. Posąg stworzył berliński artysta Ferdinand Lepcke w 1910 roku. Przedstawia on nagą kobietę napinającą łuk, której jedynym nakryciem są rzymskie sandały. Łuczniczka na tyle stała się symbolem rozpoznawanym i kojarzonym z miastem, że nazwę taką nosi od 2002 roku także hala widowiskowo-sportowa.

7. Bulwary spacerowe nad Brdą

Bydgoszcz fot. patryk kosmider, Shutterstock

Brda na stałe wpisała się w atrakcje miasta. Jeśli macie ochotę poczuć jak istotną rolę odgrywa ta malownicza rzeka, warto urządzić sobie pięciokilometrowy spacer wzdłuż całego bulwaru, który otoczony jest piękną zielenią i ogromną ilością bydgoskich zabytków. Na trasie zobaczymy m.in. Śluzę Miejską, Operę Novą, przystań wodną oraz bydgoskie barki. Bydgoszcz widziana od strony Brdy jest najpiękniejsza, dlatego warto wybrać się w tą wyjątkową podróż wzdłuż rzeki.

8. Darmowe atrakcje Bydgoszczy – Myślęcinek

Myślęcinek fot. Shutterstock

Myślęcinek, czyli Leśny Park Kultury i Wypoczynku, to największy park miejski w Polsce. Jego powierzchnia zajmuje 830 hektarów, a jego położenie – pięć kilometrów od Starego Miasta, sprzyja spędzaniu tu czasu przez mieszkańców i turystów. Ogromna ilość ścieżek cieszy uprawiających sporty mieszkańców.

Na terenie Myślęcinka znajdują się m.in. zoo, ogród botaniczny, stadnina konna, park rozrywki, park dinozaurów, Góra Myślęcińska z wyciągiem narciarskim oraz baza gastronomiczno-hotelowa.

A gdzie ostatnie pół atrakcji? Na terenie parku odbywają się także koncerty. To nie tylko miejsce wypoczynku i aktywnego spędzania czasu. Wydarzenia kulturalne same w sobie są osobną atrakcją.