Strona głównaTop 10Darmowe atrakcje Łodzi – 8 propozycji dla każdego

Darmowe atrakcje Łodzi – 8 propozycji dla każdego

Nie trzeba wydawać majątku, aby poznać najciekawsze zakątki miasta. Jeśli zastanawiacie się jakie darmowe atrakcje Łodzi są warte zobaczenia, z pewnością zainteresuje Was to zestawienie. Znajdziecie propozycje dla dzieci i dorosłych.

Łódź bajkowa

darmowe atrakcje łodzi
Pomnik trzech misiów. Fot. Mariola Anna S, Shutterstock

Trzy Misie, Filemon i Bonifacy, Plastuś: te pomniki można znaleźć w całej Łodzi. W latach 2009-2015 powstało tam dziewięć figurek przedstawiających znane postaci z bajek. Ich szukanie to świetna darmowa atrakcja. Łódź bajkowa to projekt, który od początku zakładał utworzenie rodzinnego szlaku turystycznego. Głównym celem jest promowanie filmowego dziedzictwa miasta.

Muzeum Włókiennictwa

darmowe atrakcje łodzi
Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Fot. Shutterstock

W ramach darmowego zwiedzania możecie odwiedzić Muzeum Włókiennictwa w czwartki (wystawy stałe). Jest ono szczególnym punktem na mapie miasta. Placówka mieści się w starej fabryce Ludwika Geyera przy ul. Piotrkowskiej – jednym z najstarszych w Polsce zabytków architektury przemysłowej. Zbiory muzeum obejmują surowce, z których korzystano w procesie wytwórczym, maszyny, narzędzia i wiele innych. Można tu podziwiać wystawy stałe i czasowe. Jedną z ciekawszych jest rekonstrukcja tkalni z przełomu XIX i XX wieku.

Zabytkowa zajezdnia tramwajowa Brus

darmowe atrakcje łodzi
Zabytkowa zajezdnia tramwajowa Brus. Fot. Grzegorz Czapski, Shutterstock

Darmowe atrakcje Łodzi to także gratka dla miłośników zabytkowych pojazdów. Zajezdnia muzealna Brus nie jest otwarta codziennie jednak regularnie odbywają się tu dni otwarte. Można podziwiać tu wszystko to co z tramwajami związane: stary tabor, zabytkowe kasowniki, archiwalne bilety czy sygnalizatory świetlne. Aktualny terminarz dni otwartych znajdziecie na stronie internetowej Klubu Miłośników Starych Tramwajów.

Zajezdnia tramwajowa Brus, ul. Konstantynowska 115.

Darmowe atrakcje Łodzi – murale

darmowe atrakcje łodzi
Łódzkie murale to prawdziwa sztuka, fot. Avillfoto, Shutterstock

Murale to rodzaj dekoracyjnego malarstwa ściennego, które z powodzeniem możemy nazwać sztuką. Tego typu malunki z pewnością dodadzą nieco uroku nawet mniej reprezentacyjnym zakątkom. Co ciekawe to właśnie Łódź jest wymieniana jako miasto o najciekawszej kolekcji sztuki ulicznej. Widoczny na zdjęciu mural znajdujący się przy ulicy Piotrkowskiej to aż 600 mkw sztuki. Kiedy powstał w 2001 roku był największym dziełem tego typu na świecie.

Koncerty w Akademii Muzycznej

darmowe atrakcje łodzi
Łódzka Akademia Muzyczna, fot Mariola Anna S, Shutterstock

Miłośników muzyki z pewnością zainteresuje oferta Akademii Muzycznej, która mieści się w zabytkowym pałacu przy ulicy Gdańskiej 32. W placówce imienia Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów odbywają się bezpłatne koncerty, podczas których możemy podziwiać występy studentów i nauczycieli oraz specjalnie zaproszonych na tę okazję gości.

W dużej sali koncertowej (ul. Żubardzkiego 2a) również można podziwiać talent uczniów Akademii Muzycznej. Miejsce to jest jednak większe i daje możliwość organizacji bardziej spektakularnych wydarzeń. Występuje tu m.in. uczelniana orkiestra symfoniczna.

Muzeum Sztuki

darmowe atrakcje łodzi
Muzeum Sztuki, fot. Mariola Anna S, Shutterstock

Darmowe atrakcje Łodzi dają również możliwość podziwiania sztuki. Muzeum Sztuki jest jednym z najstarszych miejsc, w którym możemy podziwiać kolekcję awangardową. W zbiorach placówki znajdują się prace najwybitniejszych artystów. Obejrzymy tu m.in. kolekcję sztuki XX i XXI wieku oraz kolekcję sztuki dawnej (XVI-XX wieku).

W ramach darmowego zwiedzania możecie obejrzeć kolekcję sztuki nowoczesnej oraz wystawy czasowe. Jest to możliwe w piątki w obu oddziałach Muzeum Sztuki – ulica Więckowskiego 36 (ms1) oraz ulica Ogrodowa 19 (ms2).

Muzeum Miasta Łodzi

darmowe atrakcje łodzi
Muzeum Miasta Łodzi, fot. Shutterstock

W łódzkim Luwrze, jak potocznie nazywany jest pałac Izraela Poznańskiego mieści się Muzeum Miasta Łodzi. W ramach darmowego zwiedzania można obejrzeć nie tylko pałac, który jest niewątpliwie jednym z najcenniejszych zabytków pofabrykanckich, ale również zobaczyć wystawy poświęcone historii Łodzi. Zwiedzający dowiedzą się tu wielu ciekawostek na temat życia osób związanych z polską stolicą filmu. Darmowe zwiedzanie jest możliwe w środę.

Muzeum Miasta Łodzi – pałac Izraela Poznańskiego, ul. Ogrodowa 15.

Bezpłatne piesze wycieczki

darmowe atrakcje łodzi
Ulica Piotrkowska,. Fot. Mariola Anna S, Shutterstock.

Jeśli zwiedzanie na własną rękę to dla Was za mało i chcielibyście wesprzeć się wiedzą profesjonalistów i miłośników Łodzi warto skorzystać z bezpłatnych pieszych wycieczek. Tego typu spacery organizuje Towarzystwo Opieki nad Zabytkami. Ta atrakcja będzie od Was wymagała zarezerwowania większej ilości czasu – czas zwiedzania to około 2,5 h.

Informacje o aktualnych spacerach po Łodzi znajdziecie na stronie Towarzystwa Opieki nad Zabytkami. Piesze wycieczki zazwyczaj rozpoczynają się o godzinie 11 i obejmują różną tematykę. Możecie podróżować śladami Łodzi filmowej, postindustrialnej albo obejrzeć najciekawsze zabytki techniki.

Milena Goc
Milena Goc
Jej pasją są podróże. Chętnie pomaga spełniać innym ich podróżnicze marzenia. Kocha koty, niskobudżetowe wyjazdy i czytanie książek. W Polsce najbardziej zachwyca ją różnorodność i przepyszna kuchnia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE