Strona głównaTop 10Darmowe atrakcje Szczecina – 10 miejsc, które warto odwiedzić za 0 zł

Darmowe atrakcje Szczecina – 10 miejsc, które warto odwiedzić za 0 zł

Co można zobaczyć w Szczecinie za darmo? Takich miejsc jest całkiem sporo, w dodatku każdy znajdzie coś dla siebie. Zebraliśmy je w jednym miejscu. Oto darmowe atrakcje Szczecina – top 10.

Most zwodzony nad Regalicą

most zwodzony nad regalicą
Darmowe atrakcje Szczecina: most zwodzony nad Regalicą. Fot. Shutterstock

Przy okazji wizyty w Szczecinie warto poświęcić chwilę czasu aby obejrzeć jedyny w Polsce czynny kolejowy most zwodzony.

Most zwodzony nad Regalicą to nietypowa konstrukcja, jedyna napędzana mechanicznie w Europie. Potocznie nazywany mostem Wrocławskim od połączenia kolejowego Szczecina z Wrocławiem. Mimo iż konstrukcja ucierpiała z rąk Niemców podczas II wojny światowej, udało się ją odbudować i do dziś z powodzeniem służy podróżnym.

Czytaj także: Najpiękniejsze mosty w Polsce (Top 8)

Wały Chrobrego

wały chrobrego w szczecinie
Wały Chrobrego w Szczecinie. Fot. Shutterstock

Wały Chrobrego to chyba najbardziej znane darmowe atrakcje Szczecina. Można się tam po prostu wybrać na spacer, a to nic nie kosztuje. Wały o długości 550 m przed gmachem Muzeum Narodowego zostały zaprojektowane i zbudowane na początku XX wieku. To taras widokowy nad Odrą, który zobaczycie na wielu pocztówkach ze Szczecina.

Muzeum Narodowe w Szczecinie

muzeum narodowe w szczecinie
Muzeum Narodowe w Szczecinie. Fot. Shutterstock

Muzea to także darmowe atrakcje Szczecina, ale tylko w jeden w dzień w tygodniu. Zgodnie z ustawą, wstęp na wystawy stałe w narodowych muzeach choć w jeden dzień w tygodniu jest bezpłatny.

Bezpłatne zwiedzanie odbywa się w soboty. W ten dzień wstęp za darmo oferują następujące placówki:

  • Muzeum Narodowe w Szczecinie — Muzeum Tradycji Regionalnych
  • Muzeum Narodowe w Szczecinie — Muzeum Sztuki Współczesnej
  • Muzeum Narodowe w Szczecinie — Muzeum Historii Szczecina
  • Muzeum Narodowe w Szczecinie — Centrum Dialogu Przełomy

Z kolei w niedzielę bezpłatna jest Wystawa Zachodniopomorskich Kolei Dojazdowych w Gryficach.

Stare Miasto w Szczecinie

szczecin z drona
Szczecin z drona. Po prawej stronie przy estakadzie Baszta Panieńska. Fot. Shutterstock

Stare Miasto w Szczecinie zaczyna się nad Odrą, obejmuje m.in. Wały Chrobrego. Ma jednak dużo więcej do zaoferowania: tam kryją się takie darmowe atrakcje Szczecina jak Rynek Sienny, Ratusz Staromiejski, fontanna z orłem, kamienica Loitzów, bazylika archikatedralna św. Jakuba, kościoły św. Jana Ewangelisty i śś. Piotra i Pawła.

Bramy w Szczecinie

Order Orła Czarnego na Bramie Królewskiej w Szczecinie
Order Orła Czarnego na Bramie Królewskiej w Szczecinie

Darmowe atrakcje Szczecina to także bramy, które kryją ciekawą historię. Pierwsza z nich, Królewska, na placu Hołdu Pruskiego, powstała w latach 1725-28. Zdobiona jest tarczą z pruskim orłem i zwieńczona królewską koroną oraz ozdobiona rzeźbami oręża. Nawiązuje do tradycji łuków tryumfalnych.

Druga brama, Portowa, znajduje się na pl. Zwycięstwa i była niegdyś zwana Brandenburską. Zbudowano ją w latach 1724-1749, a zdobi ją tarcza herbowa Fryderyka Wilhelma I.

Jezioro Dąbie

jezioro dąbie
Jezioro Dąbie. Fot. Shutterstock

Dąbie to jezioro deltowe zlokalizowane w Dolinie Dolnej Odry. Zajmuje 18 proc. powierzchni Szczecina. Przebiega przez nie tor wodny z portu Schwedt do Zatoki Pomorskiej. Darmowe atrakcje Szczecina znajdują się także tutaj. Działa tu kilka obiektów żeglarskich. To jedyne jezioro w Polsce z dostępem dla statków pełnomorskich. Nad brzegiem Dąbia znajduje się pięć marin żeglarskich, dwie przystanie żeglarskie oraz dwie przystanie turystyczne.

Filharmonia w Szczecinie

filharmonia w Szczecinie
Filharmonia w Szczecinie. Fot. Shutterstock

Zwiedzanie Filharmonii w Szczecinie w normalne dni jest możliwe w cenie 5 zł. Trwa około pół godziny, rozpoczyna się w holu budynku i obejmuje salę kameralną i symfoniczną oraz poziom 4. Można kupić bilety w kasie filharmonii.

Darmowe zwiedzanie jest możliwe latem, podczas finałów regat The Tall Ships Races. Wtedy wyznaczonych zostaje kilka dni w sierpniu, kiedy organizowane są bezpłatne wycieczki po tym pięknym budynku okrzykniętym ikoną europejskiej architektury.

Baszta Panieńska w Szczecinie

Baszta Panieńska w Szczecinie
Darmowe atrakcje Szczecina: Baszta Panieńska

Baszta Panieńska w Szczecinie jest to atrakcja, którą można oglądać z zewnątrz. Mieści się tam biuro nieruchomości, więc nie ma wstępu do środka. Mimo to warto wybrać się na spacer na Podzamcze, by ją zobaczyć.

To baszta z XIV w. stopniowo zabudowywana innymi budynkami. Mieściło się tam m.in. więzienie i strażnica. Tymczasowo była też siedzibą Chorągwi Szczecińskiej Zakonu Rycerskiego i Szpitalnego św. Łazarza z Jerozolimy.

Zwana jest często Basztą Siedmiu Płaszczy, co może pochodzić od cechu rzemieślników, krawców, którzy właśnie w tej okolicy mieli swoje zakłady. Opowiada się także legendę o siedmiu córkach księcia, które zostały zamknięte w baszcie bez drzwi i okien, bo chciały wyjść za mąż za zbyt ubogich kochanków. Za karę nie widziały świata, a jedzenie dostawały przez mały otwór. Gdy nie odbierały posiłków, książę zaniepokoił się i kazał je uwolnić. Okazało się, że księżniczek nie ma, a na krzesłach wisi jedynie siedem czarnych płaszczy.

Zamek Książąt Pomorskich

zamek szczecin
Zamek górujący nad Szczecinem. Fot. Maciej Błędowski, Shutterstock

Normalnie bilety do Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie kosztują 6 zł (normalny) i 4 zł (ulgowy), więc można się pokusić o wejście tam nawet z całą rodziną i portfel na tym bardzo nie ucierpi. Tym, którzy szukają jednak wstępu za darmo, polecamy odwiedzić Zamek Książąt Pomorskich w ostatnią sobotę roku. Tradycyjnie wtedy w ramach ukłonu dla mieszkańców wystawy na zamku oraz Muzeum Narodowe w Szczecinie otwierają swoje bramy i nie ma wtedy opłat za wstęp.

Park Kasprowicza w Szczecinie

park kasprowicza szczecin
Amfiteatr w parku Kasprowicza w Szczecinie. Fot. Shutterstock

Jednym z najbardziej znanych parków w mieście jest park im. Kasprowicza. To tu znajdują się liczne ścieżki spacerowe, gdzie można po prostu zrelaksować się przy śpiewie ptaków. Jest także amfiteatr, a być może natraficie na organizowane tam koncerty. To popularne miejsce wypoczynku wśród szczecinian.

A Wy które darmowe atrakcje Szczecina odwiedzilibyście najchętniej?

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE