Strona głównaTop 10Darmowe atrakcje Trójmiasta (Top 8)

Darmowe atrakcje Trójmiasta (Top 8)

Zwiedzanie bez pieniędzy jest jak najbardziej możliwe. Darmowe atrakcje Trójmiasta z powodzeniem zapełnią weekend, a nawet kilka dni spędzonych w Gdańsku, Gdyni i Sopocie. Trójmiasto jest malowniczo położone nad Zatoką Gdańską, nieustannie przyciąga tłumy turystów z Polski i zagranicy.

Długi targ w Gdańsku

darmowe atrakcje trójmiasta
Ulica Długi Targ widziana z lotu ptaka. Fot. Shutterstock

Długi Targ wraz z ul. Długą to obowiązkowy punkt każdej wycieczki po Gdańsku. To tutaj kupimy najpiękniejsze bursztyny w Polsce. Ale wcale nie musimy kupować, wystarczy popatrzeć i nacieszyć się ich pięknem. Liczne kawiarnie i restauracje z zabytkowymi kamienicami w tle skłaniają do odpoczynku, a wąskie romantyczne uliczki zachęcają do spacerów. Często Długi Targ traktowany jest błędnie jako część starego miasta.

Główne Miasto, które jest mylnie traktowane jako gdańska starówka to niewątpliwie jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w tym mieście. To właśnie tu znajduje się to z czego słynie Gdańsk – atrakcje takie jak fontanna Neptuna, Żuraw, ratusz oraz Bazylika Mariacka.

Muzeum Sopotu

darmowe atrakcje trójmiasta
Molo w Sopocie. Wejście na nie niestety nie jest darmowe. Fot. Shutterstock

Darmowe atrakcje Trójmiasta to przede wszystkim muzea. W nich poznacie między innymi historię miast wchodzących w skład aglomeracji. Muzeum Sopotu, które mieści się przy ulicy Księcia Józefa Poniatowskiego 8 za darmo można odwiedzić w niedzielę. Można tu podziwiać wystawy stałe, czasowe a nawet plenerowe. Odwiedziny w Muzeum Sopotu dają nam możliwość poznania historii ludzi związanych z miastem, a także poznania jego historii i prześledzenia kierunków rozwoju tego nadmorskiego kurortu.

Muzeum Bursztynu w Gdańsku

darmowe atrakcje trójmiasta
Oszlifowane bursztyny z owadami w środku. Fot. Pixabay

Nic dziwnego, że darmowe atrakcje Trójmiasta związane są z bursztynem. Gdańsk nazywany jest często stolicą tego narodowego skarbu. W 2000 roku powstała tu placówka, której głównym celem jest dokumentowanie historii bursztynu i dziejów bursztyniarstwa w Polsce. Można tu podziwiać m.in. jedyną w Polsce inkluzję jaszczurki. Ta bursztynowa bryłka z przed 40 milionów lat, w której znajduje się zmumifikowana jaszczurka to bezcenny skarb muzeum. Ważną częścią ekspozycji jest również dział związany ze szlakami handlowymi, które przebiegały przez Gdańsk. Muzeum za darmo można odwiedzić we wtorki, znajduje się przy ulicy Targ Węglowy 26.

Ratusz w Gdańsku

darmowe atrakcje trójmiasta
Gdański Ratusz. Fot. Shutterstock

Ratusz Głównego Miasta w Gdańsku jest usytuowany na skrzyżowaniu ulicy Długiej i Długiego Targu. To zabytkowa budowla w stylu gotycko–renesansowym, której budowa rozpoczęła się w 1346 roku. To drugi najwyższy budynek Głównego Miasta. Obecnie w ratuszu mieści się Muzeum Historyczne Miasta Gdańska. Można tu poznać wiele ciekawostek np. dotyczących odbudowy metropolii po II wojnie światowej. W ramach darmowego zwiedzania placówkę można odwiedzić we wtorki.

Europejskie Centrum Solidarności

darmowe atrakcje trójmiasta
Fot. Artur Kowalczyk

W pobliżu Stoczni Gdańskiej od 2014 roku funkcjonuje Europejskie Centrum Solidarności. Głównym celem jego działalności jest upowszechnianie dziedzictwa Solidarności w Polsce i innych krajach oraz budowanie tożsamości europejskiej. Na terenie obiektu znajdują się różne wystawy stałe i czasowe nawiązujące do historii Solidarności w Polsce. W ramach darmowego zwiedzania można zobaczyć wystawy czasowe: papier, z archiwum ECS oraz kto gdzie.

Muzeum Miasta Gdyni

darmowe atrakcje trójmiasta
Statek „Dar Pomorza”, który cumuje w Gdyni to muzeum, które zwiedzimy odpłatnie. Fot. Shutterstock

Darmowe atrakcje Trójmiasta dają również możliwość poznania historii Gdyni. W ramach bezpłatnego zwiedzania placówkę znajdującą się przy ulicy Zawiszy Czarnego 1 można odwiedzić w piątek i obejmuje wystawy stałe i czasowe. Muzeum w swoich zbiorach posiada ponad 50 tysięcy obiektów. Dużą uwagę skupia się tu na związku Gdynii z morzem i rolą jaką spełniało to miasto w czasach II Rzeczypospolitej (ważny ośrodek portowy). W zbiorach muzeum znajdują się fotografie, dokumenty, zabytki sztuki materialnej a także dzieła sztuki.

Darmowe atrakcje Trójmiasta – żuraw w Gdańsku

darmowe atrakcje trójmiasta
Darmowe atrakcje Trójmiasta? Nie możemy pominąć gdańskiego Żurawia. Fot. Shutterstock

Jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Gdańsku to oczywiście Żuraw. To największy i najstarszy zachowany dźwig portowy w Europie. Można go podziwiać nad rzeką Motławą. Powstawał w latach 1442-44 i służył załadunkowi statków. Konstrukcja drewniana nie jest oryginalna, została odbudowana po wojnie. Obecnie jest to jedna z filii Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Bezpłatnie możecie odwiedzić to miejsce w środy.

Monciak

Krzywy Domek w Sopocie. Fot. katatonia82, Shutterstock

Będąc w Trójmieście warto wybrać się na spacer po Monciaku czyli ulicy Bohaterów Monte Casino. To bardzo popularne miejsce, w którym tętni życie Sopotu. Mało jest tu zabudowań mieszkalnych – dominują restauracje, sklepy i kluby. To właśnie na tej ulicy znajduje się sławny Krzywy Domek. Ta fantazyjna konstrukcja została zaprojektowana przez dwóch architektów, którzy czerpali inspirację z rysunków Jana Marcina Szancera i Pera Dahlberga.

Czy wśród naszych propozycji znaleźliście swoje ulubione, darmowe atrakcje Trójmiasta?

Milena Goc
Milena Goc
Jej pasją są podróże. Chętnie pomaga spełniać innym ich podróżnicze marzenia. Kocha koty, niskobudżetowe wyjazdy i czytanie książek. W Polsce najbardziej zachwyca ją różnorodność i przepyszna kuchnia.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE