Strona głównaTop 10Darmowe atrakcje w Zakopanem – 7 i pół zaskakującej propozycji

Darmowe atrakcje w Zakopanem – 7 i pół zaskakującej propozycji

Choć Zakopane nazywane jest zimową stolicą Polski to jednak sezon trwa tutaj niemal przez cały rok. Jak cieszyć się pobytem w Tatrach i nie zbankrutować? Oto darmowe atrakcje w Zakopanem.

Wielka Krokiew

darmowe atrakcje w zakopanem
Wielka Krokiew fot. markord, Shutterstock

Wielka Krokiew to obowiązkowy punktu dla wszystkich fanów skoków narciarskich. Dzięki sukcesom Małysza, Stocha i innych polskich skoczków obiekt przeszedł gruntowną modernizację i należy do najlepszych skoczni na świecie. Wielka Krokiew w Zakopanem to skocznia, na której odbywają się takie zawody jak: Puchar Świata w skokach narciarskich, Puchar Świata w kombinacji norweskiej czy Mistrzostwa Świata. Jest to największa i najstarsza skocznia w Polsce. Warto odwiedzić ją i zobaczyć jak długi lot muszą pokonać nasi skoczkowie aby stanąć na najwyższym miejscu podium.

Darmowe atrakcje w Zakopanem – Krupówki

Krupówki fot. agnes kantaruk, Shutterstock

Krupówki to jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Zakopanem, które tętni życiem o każdej porze roku. Jest to deptak w samym centrum miasta, gdzie znajdują się restauracje, sklepy oraz kramy z góralskimi oscypkami i pamiątkami. Krupówki to oczywiście darmowa atrakcja Zakopanego, bo spacer tą reprezentacyjną ulicą jest bezpłatny. Jednak trzeba mieć silną wolę aby nie wydać tu ani złotówki. Zdjęcie z misiem, przejażdżka dorożką, pyszne serki albo pamiątkowy magnes to tylko część wabików, jakie czekają na nas w tym miejscu. Warto jednak wybrać się tu aby zobaczyć przede wszystkim piękne góralskie budynki stojące pośród gór.

Muzeum Szymanowskiego

Muzuem Szymanowskiego fot. marekusz, Shutterstock

Muzeum Karola Szymanowskiego to oddział Muzeum Narodowego w Krakowie, które znajduje się w Zakopanem przy ulicy Kasprusie 19. Zbiory gromadzone są w willi „Atma”, która została zbudowana w 1895 roku przez Józefa Kasprusia-Stocha jako pensjonat. W latach 1930–1935 mieszkał w niej Karol Szymanowski. Jest to jedyne miejsce na świecie, gdzie podziwiać możemy pamiątki po tym wybitnym kompozytorze. Zobaczymy tu przede wszystkim ekspozycje pokazujące związek artysty Zakopanem i Tatrami.

W niedziele, bezpłatnie odwiedzimy wystawę stałą. Darmowe wejście czeka także codziennie na dzieci do lat 7. Muzeum otwarte jest od wtorku do niedzieli od 10 do 17.

Cmentarz i Kościół na Pęksowym Brzysku

Cmentarz na Peksowym Brzyzku fot. marekusz, Shutterstock

Choć atrakcja nie jest obecnie darmowa to postanowiliśmy dodać ją do naszego zestawienia. Wszystko dlatego, że koszt wstępu to tylko 2 zł a miejsce jest wyjątkowe i warte zobaczenie.Cmentarz na Pęksowym Brzysku to pierwsza nekropolia w Zakopanem. Powstała w połowie XIX wieku a jego nazwa pochodzi od nazwiska fundatora, Jana Pęksy, brzyz oznacza natomiast w gwarze góralskiej urwisko nad potokiem. Miejsce to jest wyjątkowym miejscem na mapie Zakopanego. To właśnie tutaj od lat 20. XX w. chowane były wyjątkowe i zasłużone osobistości.

Spoczywają tu m.in. Tytus Chałubiński – lekarz patolog, tatrzański pieśniarz Sabała, skoczek narciarski Stanisław Marusarz, a także pisarze i poeci: Kornel Makuszyński, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Władysław Orkan, Stanisław Witkacy Witkiewicz, Tadeusz Bocheński, kronikarz Jan Długosz, rzeźbiarz i malarz Władysław Hasior. Tuż przed cmentarzem znajduje się zabytkowy kościół pw. Matki Boskiej Częstochowskiej. Jest to najstarszy drewniany kościół w Zakopanem, który powstały w latach 1847-1852. Wewnątrz podziwiać możemy piękne obrazy ludowe oraz drewniane figurki pochodzące z połowy XIX wieku.

Szlaki spacerowe i nie tylko

Darmowe atrakcje w Zakopanem – narciarstwo biegowe fot. Shutterstock

Góry mają niepowtarzalny charakter, który sprawia, że chcemy tu wracać. Dla miłośników aktywnego wypoczynku Zakopane to raj da ziemi. Duża ilość szlaków górskich, malowniczo położone ścieżki piesze i rowerowe. Zakopane zimą to także profesjonalnie przygotowane trasy do narciarstwa biegowego. Właśnie tutaj warto rozpocząć swoją przygodę z tym sportem, tym bardziej, że w odróżnieniu od nart czy snowboardu nie musicie korzystać z płatnych wyciągów.

Najpiękniejsze widoki

Giewont fot. Shutterstock

Zakopane to przede wszystkim góry i to dla nich przyjeżdżamy właśnie tutaj. Bez względu na to, czy kochacie piesze wędrówki i zdobywanie szczytów czy jedynie zachwycający widok za oknem, to w Zakopanem będziecie się czuć wyjątkowo. Ale góry to jedynie początek bo zimowa stolica Polski to także malownicze doliny, stawy, drewniane budowle i owce pasące się na polanach. Te widoki Was oczarują.

Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej

Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiejfot. Daro998 , Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0 pl

Darmowe atrakcje w Zakopanem to także wyjątkowe miejsca związane z kultem religijnym. Oprócz wspomnianego wcześniej kościoła pw. Matki Boskiej Częstochowskiej jest jeszcze jedno sanktuarium które jest obowiązkowym punktem zwiedzania miasta. Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej to rzymskokatolicki kościół, wybudowane jako wyraz wdzięczności za ocalenie życia papieża Jana Pawła II po zamachu z 13 maja 1981.

Kościół miał dla Papieża Polaka duże znaczenie. Osobiście przybył do świątyni w roku 1997 aby poświęcić to miejsce. Ofiarował także dzwon, który wisi na szczycie dzwonnicy w sanktuarium. Również różaniec otrzymany od Jana Pawła II odegrał dużą rolę przy budowie świątyni. Pod każdą cegłą układaną na fundamentach wmurowano elementy medalika.

Zimowe szaleństwo

darmowe atrakcje w zakopanem
Zima w Zakopanem, fot. Shutterstock

Jak na zimową stolicę Polski przystało jest to idealne miejsce aby poczuć zimę. Gdy większość kraju może jedynie pomarzyć o śniegu i pięknej bieli za oknem w Zakopanem poczujecie wreszcie jaką mamy porę roku. Oprócz pięknego widoku ośnieżonych gór warto zastanowić się jakie darmowe atrakcje Zakopanego czekają na nas podczas zimowej aury. Zjazdy na sankach, lepienie bałwana a może orzełek na śniegu? A jakie są Wasz pomysły na śnieżne szaleństwo w Zakopanem?

Joanna Węgielewska
Joanna Węgielewska
Miłośniczka podróży po Polsce i Europie. Uwielbia poznawać miejsca, do których dociera niewielu turystów. Ulubione zakątki naszego kraju to Półwysep Helski, który za każdym razem odkrywa na nowo oraz Dolny Śląsk, który jest pełen tajemnic i uroku. Obowiązkowy punkt każdej jej wyprawy to odkrycie smaków lokalnej kuchni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE