Strona głównaTop 10Darmowe atrakcje Wrocławia – Top 13

Darmowe atrakcje Wrocławia – Top 13

We Wrocławiu nie można się nudzić. Pięknie położona stolica Dolnego Śląska ma wiele uroczych tras spacerowych nad Odrą, muzeów, które można odwiedzić bezpłatnie, a także zabytków do podziwiania. Przedstawiamy darmowe atrakcje Wrocławia.

Ostrów Tumski

 darmowe atrakcje Wrocławia
Najpiękniejsze darmowe atrakcje Wrocławia są na Ostrowie Tumskim. Fot. Shutterstock

Nazwa ostrów oznacza wyspę i rzeczywiście niegdyś teren z katedrą wrocławską był otoczony wodami Odry i jej odnóg, których pozostałości ostały się jedynie w Ogrodzie Botanicznym. Ostrów Tumski dziś jest już połączony ze stałym lądem, ale nazwę zachował. Znajduje się tam m.in. archikatedra św. Jana Chrzciciela, do której wejdziemy za darmo (wstęp na wieżę płatny).

Warto zajrzeć też do kolegiaty pw. Świętego Krzyża i św. Bartłomieja. Kościół św. Marcina jest niewielką świątynią będącą śladem po dawnym zamku wrocławskim. Niegdyś i w tym pięknym polskim mieście stały fortyfikacje. Najstarszy we Wrocławiu kościół św. Idziego jest jeszcze mniejszy. Ostrów Tumski warto podziwiać z bulwaru Xawerego Dunikowskiego. Zakochani koniecznie muszą zaś powiesić kłódkę na moście Tumskim i klucz wyrzucić do Odry, a ich miłość przetrwa.

Rynek

 darmowe atrakcje Wrocławia
Wrocławski jarmark przyciąga co roku tłumy. Fot. Shutterstock

To centrum kulturalne miasta. Darmowe atrakcje Wrocławia mieszczą się m.in. przy Rynku. Koniecznie trzeba przejść dookoła by podziwiać różnorodne kamienice a także zajrzeć do Sukiennic oraz obejrzeć dokładnie pięknie zdobiony z zewnątrz Ratusz. Jest też znane miejsce spotkań: Pręgierz, do którego przykuwano złoczyńców. Pod pomnikiem Fredry wrocławianie również się umawiają. No a pomiędzy Fredrą a Pręgierzem znajdziemy wejście do Piwnicy Świdnickiej. Wypicie tam piwa oczywiście kosztuje, ale cieszyć oczu widokiem najstarszej restauracji w Europie nikt nam nie zabroni.

Fontanna multimedialna, Pergola i Hala Stulecia

 darmowe atrakcje Wrocławia
Pokazy fontanny multimedialnej i spacery po Pergoli to popularne darmowe atrakcje Wrocławia. Fot. Shutterstock

Jedną z bardziej kolorowych atrakcji Wrocławia jest fontanna multimedialna na Pergoli. Pokazy są darmowe, odbywają się wieczorami w sezonie letnim. Co pewien czas pojawia się nowy repertuar. Możemy także za darmo zajrzeć do Hali Stulecia, która wznosi się tuż obok. Kryje w sobie wiele ciekawostek.

Czytaj więcej: Hala Stulecia czy Ludowa? 31 ciekawostek o monumentalnym dziele.

Obok Hali możemy podziwiać Pawilon Czterech Kopuł. Za darmo wejdziemy tam we wtorki. Prezentowane są tam zbiory wrocławskiego Muzeum Sztuki Współczesnej.

Park Szczytnicki

 darmowe atrakcje Wrocławia
Nieopodal Hali Stulecia znajdziemy park Szczytnicki

Obok Hali Stulecia i Pergoli rozciąga się park Szczytnicki. Są to płuca Wielkiej Wyspy, gdzie znajdziemy zabytkowy kościółek drewniany pw. św. Jana Nepomucena z XV w. Jest też urokliwa świątynia dumania i kilometry pięknych tras spacerowych z kilkoma urokliwymi mostami nad Czarną Wodą. To pozostałość starorzecza Odry.

WTWK Partynice

 darmowe atrakcje Wrocławia
WTWK Partynice to jeden z najstarszych w Polsce torów wyścigów konnych. Fot. Dziurek, Shutterstock

To piękny widok, kiedy na oczko wbiegają konie czystej krwi arabskiej. Wielka Wrocławska i Wielka Partynicka przyciągają nie tylko miłośników hippiki, ale całe rodziny z dziećmi, które chcą zobaczyć ścigające się konie. Na Partynicach powstanie niebawem więcej atrakcji, takich jak wieża widokowa. Gonitwy startują w sezonie letnim.

Wrocławskie krasnale

 darmowe atrakcje Wrocławia
Szukanie krasnali na stałe wpisało się w popularne darmowe atrakcje Wrocławia. Fot. Shutterstock

Można je liczyć już w setkach i ciągle ich przybywa. Krasnale stały się symbolem miasta za sprawą Pomarańczowej Alternatywy. Oryginalny krasnal ruchu stoi przy Przejściu Świdnickim. Jego nieco zmieniony wizerunek służy do zobrazowania licznych figurek krasnali w mieście. Wycieczki ich śladem są bardzo popularną atrakcją. Można ułożyć trasę samemu lub skorzystać z gotowych map.

Czytaj więcej: Wrocławskie krasnale – znajdziesz wszystkie?

Darmowe wycieczki z przewodnikiem

 darmowe atrakcje Wrocławia
Rynek. Fot. Roman Babakin, Shutterstock

W sezonie turystycznym we Wrocławiu dostępne są darmowe wycieczki z przewodnikiem. Każda z nich jest tematyczna i prowadzi inną trasą. Koło Przewodników Miejskich Oddziału Wrocławskiego PTTK zaprasza na spacery od czerwca do sierpnia.

Muzea

 darmowe atrakcje Wrocławia
Muzeum Narodowe we Wrocławiu oferuje ciekawe ekspozycje stałe i wystawy czasowe. Fot. Łukasz Stefański, Shutterstock

Wystawa stała w Muzeum Narodowym we Wrocławiu w soboty jest dostępna za darmo. Pięknie porośnięte bluszczem fasady gmachu można podziwiać na zdjęciu powyżej. Z kolei Muzeum Architektury oferuje darmowy wstęp w środy. Możemy w nim zobaczyć architektoniczne rzemiosło artystyczne od XII do XX w. Wystawę stałą reprezentują zarówno wyroby kowalskie i stolarskie, jak i witraże, piękne kafle i sztukaterie.

Labirynt na Brochowie

 darmowe atrakcje Wrocławia
Labirynt na Brochowie. Fot. Piotr Grajek, źródło: Maps Google

Brochów to niewielkie osiedle willowe na południu miasta, sypialnia Wrocławia oddalona od centrum. W parku Brochowskim znajdziemy labirynt, który można pokonywać o każdej porze roku. Znalezienie wyjścia może przysporzyć trudności.

Koncerty na Wyspie Słodowej

 darmowe atrakcje Wrocławia
Koncerty i atrakcje na Słodowej przyciągają każdego lata młodych ludzi. Fot. Shutterstock

Na Wyspę Słodową przyciągają wrocławian rozmaite atrakcje. To m.in. koncerty, ale także pokazy filmów, tańca, festiwale gier planszowych i terenowych oraz zabawy na świeżym powietrzu. Można wypożyczyć ciekawą grę, ale też po prostu zrelaksować się na leżaku lub kocyku i posłuchać muzyki.

Filmy w Rynku na Nowe Horyzonty

 darmowe atrakcje Wrocławia
Festiwal filmowy Nowe Horyzonty to jedno z ważniejszych wydarzeń kulturalnych w mieście. Fot. Tomasz Mazon, Shutterstock

Wyspa Słodowa nie jest jedynym miejscem plenerowych pokazów filmów. Największa sala kinowa latem jest ustawiana w Rynku podczas festiwalu Nowe Horyzonty. Można tam zobaczyć premiery polskich i zagranicznych krótkich i długich metraży. Główna scena festiwalowa to kino Nowe Horyzonty. Na Rynku można złapać pokaz za darmo.

Beach bary

 darmowe atrakcje Wrocławia
Ostatniego lata zapanował nowy trend. Beach bary to teraz popularne darmowe atrakcje Wrocławia. N/z most Milenijny – pod nim znajduje się latem największy bar na plaży. Fot. Shutterstock

Jak grzyby po deszczu we Wrocławiu pojawiają się beach bary. W wielu miejscach nad Odrą można poleżeć na piasku na leżaku i cieszyć się wolno płynącym czasem. Zamówienie piwa czy kawy jest oczywiście płatne, ale z terenu plaży można korzystać za darmo. Popularne miejsca do plażowania (poza kąpieliskami) to teren pod mostem Milenijnym, wybrzeża Odry między dzielnicami Kleczków i Różanka oraz tereny przy Wybrzeżu Wyspiańskiego i wrocławskim zoo.

Stary cmentarz żydowski

 darmowe atrakcje Wrocławia
Muzeum Sztuki Cmentarnej to niezwykłe miejsce. Fot. Taranchic, Shutterstock

Muzeum Sztuki Cmentarnej mieści się przy ul. Ślężnej. Wejdziemy tam za darmo w czwartki. Możliwe jest też zwiedzanie z przewodnikiem w niedziele od maja do września (w cenie wstępu). Obecnie cmentarz jest nieczynny. Spoczywają tam Żydzi, którzy są ważnymi postaciami w historii Niemiec a także wsławili się w historii Wrocławia, m.in. Ferdinand Lassalle, twórca pierwszej partii socjalistycznej w Niemczech, Heinrich Graetz, twórca szkoły historycznej, pisarka Friderike Kempner, malarka Clara Sachs, znani profesorowie (lekarze, botanicy, historycy, matematycy), rodzice Edyty Stein.

 

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

NAJPOPULARNIEJSZE