Zamość – twierdza otwarta. Takim hasłem reklamuje się Miasto Zamoyskich. Trudno o lepsze, bo ta niegdyś prywatna twierdza dziś zaprasza turystów z całego świata. Darmowe atrakcje Zamościa powinny zachęcić Was do zobaczenia tego najbardziej unikatowego układu miejskiego w całej Polsce, z częściowo zachowanymi murami obronnymi. Zamojskie Stare Miasto zostało wpisane na listę UNESCO.

1Perła renesansu, miasto prywatne – niezwykły Zamość

Zamość powstał dopiero w 1580 roku na mocy lokacji Jana Zamoyskiego  – stał się stolicą Ordynacji Zamoyskiej i siedzibą rodu. To innymi słowy zupełnie prywatne miasto– twierdza zaprojektowana zgodnie z planem od A do Z. Miasto samowystarczalne, idealne, planowane od postaw.

Oczywiście Zamość rozrósł się i dziś sięga daleko za pierwotne mury miejskie. Jego późniejsze dzielnice zachowują zupełnie odrębny charakter, ale to właśnie staromiejska zabudowa jest istną perłą renesansu. Jeśli Zamość kojarzy nam się z niewielką miejscowością na wschodzie Polski z pięknym rynkiem i ratuszem, to koniecznie tu przyjedźmy i dowiedzmy się więcej. Powiedzieć tylko tyle, to jak nic nie powiedzieć. Darmowe atrakcje Zamościa na pewno Was oczarują.

Poprzedni