Strona głównaTop 10Gdańsk – atrakcje bursztynowego miasta (Top 10). Nr 7 zapiera dech!

Gdańsk – atrakcje bursztynowego miasta (Top 10). Nr 7 zapiera dech!

Gdańsk to jedno z najchętniej odwiedzanych miast w Polsce. To co przyciąga odwiedzających to wspaniałe, wielowiekowe zabytki, historia i piękne położenie zachęcające do odpoczynku właśnie tutaj. Gdańsk atrakcje ma wyjątkowe, my przygotowaliśmy dla Was te najciekawsze.

Bazylika Mariacka

bazylika mariacka
Gdańsk atrakcje – Bazylika Mariacka. Fot. Artur Kowalczyk

Bazylika Mariacka to niewątpliwie perełka wśród kościołów w Polsce. Jest to największa w Europie, a trzecia na świecie, świątynia wykonana z cegły. Budowa świątyni, która góruje dziś nad Gdańskiem trwała aż 159 lat. Jego pełna nazwa to Bazylika Konkatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Bazylika zachwyca nie tylko na zewnątrz. Jej wnętrze skrywa ogromną liczbę dzieł sztuki, z których najbardziej znane to: Piękna Madonna Gdańska, zegar astronomiczny, Tablice Dziesięciorga Przykazań, Pieta oraz ołtarz św. Barbary.

Długi Targ

gdańsk atrakcje długi targ
Długi Targ. Fot. Artur Kowalczyk

Odwiedzając centrum Gdańska nie sposób pominąć Długiego Targu. Ta główna ulica miasta tętni życiem o każdej porze roku. Ogromny wybór restauracji, sklepy z pamiątkami oraz punkty, gdzie kupimy piękne wyroby z bursztynów, to symbole tego miejsca. To właśnie na Długim Targu znajdują się najbardziej rozpoznawalne zabytki miasta. Gdańsk atrakcje ma takie jak: Ratusz, Fontanna Neptuna, Dwór Artusa czy Zielona Brama. Wszystkie z nich znajdują się właśnie na głównej ulicy miasta.

Muzeum Bursztynu

muzeum bursztynu
Muzeum Bursztynu. Fot. Shutterstock

Gdańsk nazywany jest często stolicą bursztynu. Nic dziwnego, to właśnie tu znajduje się ogromna ilość sklepów sprzedających te piękne dary morza. Także tutaj, w samym centrum Gdańska, mieści się Muzeum Bursztynu. Placówka powstałą w 2000 roku a jej głównym celem jest dokumentowanie historii bursztynu i dziejów bursztyniarstwa w Polsce. Najcenniejszym zbiorem, jaki można podziwiać w muzeum jest jedyna w Polsce inkluzja jaszczurki. Jest to bursztynowa bryłka z przed 40 milionów lat.

Żuraw

Żuraw gdańsk
Żuraw gdański. Fot. Artur Kowalczyk

Spacerując wzdłuż Motławy, nie sposób przejść obojętnie obok symbolu miasta. Gdański Żuraw to największy i najstarszy zachowany dźwig portowy średniowiecznej Europy. Wybudowany został w latach 1442-44 miał za zadanie załadunek towarów i balastu na statki oraz stawianie masztów jednostek pływających. Choć konstrukcja stała tu setki lat, to w roku 1945 żuraw został podpalony przez Armię Czerwoną. Część murów ocalała, jednak drewniane elementy spłonęły. Pod koniec lat 50. obiekt został zrekonstruowany i dziś stanowi jeden z największych symboli Gdańska.

Zoo Oliwa

gdańsk oliwa zoo
Zoo Gdańsk Oliwa. Fot. Shutterstock

Gdańskie zoo znajdujące się w dzielnicy Oliwa to wyjątkowe miejsce dla małych i dużych. Istniejące od 1954 roku zoo zajmuje ponad 123 hektary i powierzchniowo jest największym w Polsce ogrodem zoologicznym. Największą gratką dla odwiedzających jest możliwość podziwiania w jednym miejscu bogatej i różnorodnej fauny i flory. Zobaczyć tu możemy 220 gatunków zwierząt. Zoo zasłynęło na świecie dzięki hodowli kondorów wielkich. Ciekawym obiektem, otwartym w lipcu 2008, jest żyrafiarnia. Inne przyciągają każdego roku do ogrodu setki tysięcy odwiedzających okazy, to np.: surykatki, gepardy, takiny złote czy lwy afrykańskie rasy angolskiej zwane lwami z Katangi.

Gdańsk atrakcje – Westerplatte

westerplatte gdańsk
Westerplatte. Fot. Artur Kowalczyk

Westerplatte to obowiązkowy punkt zwiedzania Gdańska. Ten najbardziej znany półwysep w mieście, stał się symbolem wybuchu II wojny światowej oraz polskiego oporu przeciw agresji III Rzeszy. Nazwa Westerplatte pochodzi z języka niemieckiego i jest to jedyna nazwa w Gdańsku, która mimo niemieckojęzycznego brzmienia została zachowana w oryginale. Wszystko po to aby upamiętnić to miejsce i walkę o wolność miasta i całego kraju. Do najbardziej charakterystycznych obiektów Westerplatte należą: Pomnik Obrońców Wybrzeża oraz Cmentarzyk Poległych Obrońców Westerplatte. Wszystkie miejsca związane z polem bitwy o Westerplatte zostały wpisane 1 września 2003 roku na listę Pomników historii.

Ratusz Głównego Miasta Gdańska

ratusz gdańsk
Ratusz Głównego Miasta Gdańska. Fot. Shutterstock

Wiedzie gdzie w Gdańsku możecie podziwiać najpiękniejszy widok na miasto? Oczywiście na wieży widokowej Ratusza! To tu zobaczycie panoramę, która zapiera dech w piersi! Tętniący życiem Długi Targ, wijąca się niczym wąż Motława oraz tłumy turystów poruszające się po Gdańsku niczym mrówki to tylko przykład, co czeka na Was po wejściu na szczyt wieży.

Ratusz Głównego Miasta w Gdańsku to okazały, zbudowany w stylu gotycko-renesansowym zabytek. Znajduje się w samym centrum miasta na skrzyżowaniu ulicy Długiej i Długiego Targu. Budowa tego charakterystycznego dla Gdańska miejsca rozpoczęła się w 1346 roku. Obecnie w ratuszu mieści się Muzeum Historyczne Miasta Gdańska. Podczas zwiedzania można dowiedzieć się różnego rodzaju ciekawostek np. dotyczących odbudowy metropolii po II wojnie światowej.

Plaże w Gdańsku

gdańska plaża
Plaża w Gdańsku. Fot. Artur Kowalczyk

Jeśli nie straszne są Wam wakacje w dużym mieście, to koniecznie powinniście wybrać Gdańsk jako miejsce urlopu. Znajdziecie tu szerokie plaże z delikatnym piaskiem i różnorodnymi atrakcjami: są tam nie tylko o restauracje czy bary, ale także boiska do siatkówki plażowej, place zabaw dla dzieci oraz wypożyczalnie leżaków. Także miłośnicy aktywnego wypoczynku będą oczarowani wakacjami w Gdańsku. Znajduje się tu wiele ścieżek pieszych i rowerowych, które pozwalają poznać miasto z zupełnie innej perspektywy. Do najbardziej znanych plaż w Gdańsku należą: Jelitkowo, Stogi czy Brzeźno.

Fontanna Neptuna

fontanna neptuna gdańsk
Fontanna Neptuna Fot. Shutterstock

Fontanna Neptuna to kolejny symbol miasta, który podziwiać możemy na Długim Targu przed wejściem do Dworu Artusa. Ze względu na swoje położenie geograficzne Gdańsk atrakcje ma także związane z morzem. Fontanna Neptuna została zaprojektowana przez Abrahama van den Blocke i zdobi ulice Gdańska od 1633 roku. Woda w posągu wydostaje się z trójzębu trzymanego przez władcę mórz i oceanów w prawej dłoni, a u jego stóp widoczne są konie morskie.

Europejskie Centrum Solidarności

ECS Gdańsk
Europejskie Centrum Solidarności. Fot. Patryk Kosmider, Shutterstock

Współczesna historia sprawiła, że Gdańsk atrakcje ma związane także z odzyskaniem przez Polskę wolności. W pobliżu Stoczni Gdańskiej od 2014 roku funkcjonuje Europejskie Centrum Solidarności. Jego głównym celem jest upowszechnianie dziedzictwa Solidarności w Polsce i innych krajach oraz budowanie tożsamości europejskiej. W środku podziwiać możemy różnego rodzaju wystawy stałe i czasowe związane z historią Solidarności w Polsce.

Joanna Węgielewska
Joanna Węgielewska
Miłośniczka podróży po Polsce i Europie. Uwielbia poznawać miejsca, do których dociera niewielu turystów. Ulubione zakątki naszego kraju to Półwysep Helski, który za każdym razem odkrywa na nowo oraz Dolny Śląsk, który jest pełen tajemnic i uroku. Obowiązkowy punkt każdej jej wyprawy to odkrycie smaków lokalnej kuchni.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE