Gdynia zwana jest Miastem z Morza i Marzeń. Jest nie tylko idealna na urlop, ale i dobra do życia. Co wyróżnia ją pośród innych miejscowości? Przede wszystkim nadmorskie położenie, bogata roślinność i wyjątkowa atmosfera. Ale to nie wszystko bo Gdynia atrakcje ma nie byle jakie. Poznajcie te najważniejsze!

1. Gdynia Orłowo

Gdynia Orłowo. Fot. Shutterstock

Gdynia jest pięknie położona nad Zatoką Gdańską i to tu warto skierować swoje pierwsze kroki. Choć znajdziemy tu wiele plaż, na uwagę zasługuje ta w dzielnicy Orłowo. Miejsce to przyciąga turystów z powodu magicznych widoków na klify. Ten stromy nadmorski brzeg to wizytówka miasta. Warto zobaczyć go nie tylko z dołu. Gdy wejdziemy na szczyt, jeśli pogoda pozwoli ujrzymy zatokę i Półwysep Helski. Tu także znajduje się piękne molo, gdzie możemy wybrać się na spacer. Gdynia atrakcje takie jak te ma jedyne w swoim rodzaju.

2. Muzeum Emigracji

Muzeum Emigracji. Fot. Shutterstock

Gdyńskie Muzeum Emigracji jest jedyne takie w Polsce. To tu mamy szansę poznać historię Polaków, którzy opuścili nasz kraj w czasach współczesnych jak i w poprzednich stuleciach. Na całym świecie żyje 20 milionów naszych rodaków, którzy z różnych powodów zdecydowali się wyjechać z ojczyzny. W muzeum zgromadzono 10 000 eksponatów, za pomocą których pokazano w jaki sposób emigracja przebiegała na przestrzeni setek lat. Mamy szansę dowiedzieć się gdzie najchętniej wyjeżdżano i jak wyglądało życie Polaków w nowym kraju.

3. Skwer Kościuszki i Nabrzeże Pomorskie

Gdynia atrakcje – Nabrzeże Portowe i Skwer Kościuszki. Fot. Shutterstock

Gdynia, w odróżnieniu od wielu polskich miast, nie posiada Starego Miasta. Uzyskała prawa miejskie dopiero w 1926 roku. Wcześniej była ona rybacką wsią. Może właśnie dlatego życie miasta skupią się w porcie.

Większość odwiedzających kojarzy Gdynię ze Skwerem Kościuszki oraz Nabrzeżem Pomorskim, które jest przedłużeniem tej reprezentacyjnej ulicy miasta. To tu zlokalizowanych jest wiele najważniejszych atrakcji Gdyni. Zobaczyć możemy m.in. pomnik upamiętniający wizytę Jana Pawła II, okręt ORP Błyskawica, żaglowiec Dar Pomorza, Akwarium oraz Pomnik Żagle. Ta nadmorska promenada jest idealna do spacerów, odpoczynku w lokalnych restauracjach oraz kupienia pamiątek z Trójmiasta.

4. Muzeum Miasta Gdyni

Po plażowaniu warto wybrać się do Muzeum Miasta Gdyni. Fot. Shutterstock

Gdynia atrakcje historyczne ma przebogate, bo spełniała ważną rolę w czasach II Rzeczypospolitej. W zbiorach muzeum znajdują się fotografie, dokumenty, zabytki i dzieła sztuki. Muzeum Miasta Gdyni w swoich zbiorach posiada ponad 50 tysięcy eksponatów, dzięki którym można poznać dzieje miejscowości i jej związku z morzem.

5. Dar Pomorza

Dar Pomorza. Fot. Shutterstock

Dar Pomorza to jeden z najbardziej rozpoznawanych statków w Polsce. Ten piękny biały żaglowiec przez ponad pół wieku dumnie pływał po świecie pod polską banderą. Podczas swojej służby wyszkolił 13 384 studentów Szkoły Morskiej. Dziś możemy go podziwiać przy Nabrzeżu Pomorskim w Gdyni, gdzie pełni rolę statku-muzeum. Odwiedzający mogą zobaczyć: międzypokład, maszynownię, magazyn żagli, pomieszczenia oficerskie, pokład, kuchnię i dziobówkę. Na fregacie zgromadzono liczne pamiątki przedstawiające jej historię.

Czytaj więcej: Dar Pomorza – księżna, która okrążyła cały świat

6. Gdynia atrakcje – Sea Towers

Sea Towers. Fot. Shutterstock

Sea Towers to jeden z najbardziej rozpoznawalnych wieżowców w Polsce, w dodatku w doskonałej lokalizacji – zaledwie kilkanaście metrów od Zatoki Gdańskiej. Wygląda, jakby wyłaniał się z wody. Przy pięknej pogodzie turyści mogą podziać z niego nie tylko panoramę Trójmiasta ale także całego Półwyspu Helskiego.

Budynek to dwie wieże: wyższa licząca 36 i niższa mająca 29 kondygnacji. Ta pierwsza mierzy 141,6 metra. W środku znajdują się nie tylko luksusowe apartamenty. Można tu spędzić wieczór kawalerski, odbyć spotkanie biznesowe a nawet zorganizować ślub.

7. ORP Błyskawica

ORP Błyskawica. Fot. Tupungato, Shutterstock

Przy Nabrzeżu Pomorskim oprócz Daru Pomorza podziwiać możemy jeszcze jeden statek-muzeum. Jednostki pływające to jak widać charakterystyczne dla miasta Gdynia atrakcje. ORP Błyskawica jest najstarszym na świecie zachowanym niszczycielem. Ten polski kontrtorpedowiec służył nam od 1937 roku. Brał udział m.in. w kampanii norweskiej, ewakuacji Dunkierki i bitwie o Atlantyk. Od 1 maja 1976, kiedy to zacumowano go w Porcie Gdynia, stał się okrętem muzeum, który dumnie zdobi Nabrzeże Pomorskie. W 1987 r. odznaczono go Krzyżem Złotym Orderu Virtuti Militari, a w 2012 r. Medalem Pro Memoria.

Czytaj więcej: ORP Błyskawica – dawniej niszczyciel, dziś muzeum

8. Pomnik Morświna

Pomnik Morświna. Fot. Robson90, Shutterstock

Jeśli lubicie odwiedzać oryginalne pomniki, to Gdynia atrakcje ma także dla Was. Na ciekawy pomysł uhonorowania morświna wpadły władze miasta. Przy Akwarium Gdyńskim stanął w 2006 roku naturalnej wielkości odlew tego ssaka. Monument ustawiono, aby przypomnieć wszystkim jak wyjątkowymi i unikatowymi zwierzętami są morświny. W Morzu Bałtyckim żyje mniej niż 600 przedstawicieli tego gatunku. Są to jedyne występujące w Bałtyku ssaki zaliczane do waleni.

Atrakcje w Polsce

 • Rafting Active Move w Szczawnicy

  Będąc w Pieninach nie można nie spróbować spływu Dunajcem. Dla ceniących spokój odpowiedni będzie spływ z flisakami, a dla chcących Czytaj więcej [...]

 • Opuszczona cerkiew w Tarnawie Górnej

  W Tarnawie Górnej w Bieszczadach stoją ruiny cerkwi pw. Zaśnięcia Matki Boskiej. Budynek pochodzi z 1817 r. i stoi w Czytaj więcej [...]

 • Ruiny kościoła w Kobułtach

  Opuszczone kościoły w Polsce są także w woj. warmińsko-mazurskim. W Kobułtach na trudno dostępnym terenie na wzgórzu, znajdują się ruiny Czytaj więcej [...]

Zobacz naszą kolekcję plakatów

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here