Strona głównaTop 10Gdzie jechać w listopadzie w Polsce i po co? (Top 7)

Gdzie jechać w listopadzie w Polsce i po co? (Top 7)

Listopad to jeden z najmniej lubianych miesięcy w roku. Krótkie, szare dni i deszcz za oknem potrafią zniechęcić do podróżowania nawet największego optymistę. A może jednak przełamać ten stereotyp i wziąć urlop właśnie w listopadzie? Zastanawiacie się gdzie jechać w listopadzie w Polsce? Oto 7 propozycji, które Was zaskoczą.

Poznań

Gdzie jechać w listopadzie w Polsce Poznań
Rogale świętomarcińskie. Fot. Shutterstock

Stolica Wielkopolski to miejsce, którego nie może zabraknąć podczas Waszych listopadowych wyjazdów. Gdy 11 listopada cały kraj świętuje rocznicę odzyskania niepodległości, poznaniacy hucznie obchodzą dzień świętego Marcina. Jest to największe wydarzenie w mieście, podczas którego mieszkańcy i turyści tłumnie odwiedzają ulicę św. Marcina gdzie odbywają się warsztaty i koncerty.

Jest jeszcze jeden powód, dla którego warto odwiedzić Poznań właśnie w listopadzie. Kiermasz rogala to miejsce, gdzie kupić możemy tradycyjne rogale świętomarcińskie. 11 listopada w Poznaniu sprzedaje się aż 250 ton tych wybornych słodkości! W tym roku warto poszukać piekarni, które sprzedają oryginalne słodkości i rozkoszować się ich smakiem w domu. Tradycyjne rogale świętomarcińskie wypiekane są z ciasta półfrancuskiego. Nadzienie składa się z białego maku oraz cukru, pokruszonych biszkoptów, masy jajecznej, margaryny, orzechów, rodzynek, owoców w syropie lub kandyzowanych oraz aromatu migdałowego.

Niestety poznański rynek jest w remoncie już od jakiegoś czasu, dlatego nastawcie się, żeby zobaczyć inne, równie interesujące miejsca w Poznaniu jak: Katedrę św. Piotra i Pawła (imponująca gotycka katedra, która jest jednym z najważniejszych zabytków miasta. Warto wejść do środka i podziwiać jej wnętrze oraz panoramiczne widoki z wieży), Zamek Królewski (zwany też Zespołem Pałacowo-Parkowym na Zamku, to piękny renesansowy pałac królewski z urokliwym parkiem. Możesz zwiedzić jego muzeum i spacerować po ogrodzie), Ostrów Tumski (to historyczne serce Poznania, pełne uroczych kamieniczek, kościołów i mostów. Jest to idealne miejsce na spokojny spacer), Muzeum Narodowe w Poznaniu (muzeum to posiada cenne zbiory sztuki, archeologii i historii naturalnej), Museum Ułanów Wielkopolskich (jest poświęcone kawalerii polskiej, w tym słynnym ułanom wielkopolskim. Jest to fascynujące miejsce dla miłośników historii wojskowej), Palmiarnia Poznańska (tropikalny ogród botaniczny, gdzie można podziwiać różnorodność roślin, w tym egzotyczne palmy i kwiaty), Park Cytadela (ogromny park miejski, idealny na spacer, piknik lub rekreację na świeżym powietrzu), Jezioro Maltańskie (jeśli jesteś miłośnikiem sportów wodnych lub po prostu chcesz odpocząć nad wodą, to jezioro Maltańskie jest idealnym miejscem).

Poznajcie przepis i ciekawostki jakie kryją rogale świętomarcińskie

Góry Świętokrzyskie – gdzie jechać w listopadzie w Polsce

Łysa Góra, góry świętokrzyskie. Fot. Vitalijus Satilovskis, Shutterstock

Góry Świętokrzyskie, choć są niższe i mniej popularne od innych gór w Polsce, to mają w sobie sporo uroku. W mniej niż 3 godziny dostaniemy się tam z Łodzi, Warszawy, Lublina czy Krakowa. Warto wybrać się na Łysą Górę, która jest szczytem idealnym dla każdego. Mierzy 594 m n.p.m. i jest drugim co do wielkości wzniesieniem w Górach Świętokrzyskich. Droga prowadzi przez las jodłowo-bukowy, a na samej górze znajduje się skalne rumowisko, które w tym paśmie gór jest bardzo popularne. To co również przyciąga w to miejsce to tajemnicze legendy. Historie o zlotach czarownic i demonach w świetle księżyca. Sabaty na Łysej Górze to tylko opowieści, ale przez nie czuć w tym miejscu szczególny klimat.

Zastanawiacie się czego nie wiecie o Świętokrzyskiem? Oto 15 ciekawostek.

Warszawa

gdzie jechać w listopadzie
11 listopada Święto Niepodległości. Fot. Pixabay

W tym roku 11 listopada obchodzona jest 105. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Każdego roku, z okazji tego ważnego święta, w całym kraju odbywa się wiele wydarzeń z tym związanych. Organizowane są wystawy, konferencje naukowe i koncerty, podczas których śpiewane są patriotyczne piosenki. Stolica naszego kraju to doskonałe miejsce do świętowania odzyskania naszej wolności. Podczas wizyty w Warszawie warto wybrać się na spacer, podczas którego odkryjemy uroki miasta oraz poznamy miejsca ważne dla każdego Polaka. Wybierzcie się pod Pomnik Nieznanego Żołnierza, na Cmentarz Wojskowy na Powązkach, zobaczcie Zamek Królewski, Barbakan i przejdźcie Krakowskim Przedmieściem.

Gniezno

gdzie jechać w listopadzie
Gniezno. Fot. Pixabay

Listopad kojarzy się z historycznym świętowaniem niepodległości Polski. Może więc warto odwiedzić najbardziej historyczne miejsce w kraju? Gniezno to jedno z najważniejszych miast dla Polaków. To tutaj, na Wzgórzu Lecha w latach 940–941 powstało państwo Polan. Gniezno to również pierwsza stolica Polski i miasto, w którym Mieszko I przyjął Chrzest Polski. Najważniejszym punktem podczas zwiedzania miasta jest katedra gnieźnieńska, położona na Wzgórzu Lecha, która skrywa w sobie wiele wyjątkowych atrakcji. Znajdują się tu m.in. Drzwi Gnieźnieńskie przedstawiające życiorys św. Wojciecha, Srebrny Relikwiarz tego świętego oraz dwa portale gotyckie. Koniecznie udajcie się też na Rynek ze Starym Ratuszem do Muzeum Początków Państwa Polskiego oraz Muzeum Archidiecezjalnego.

Odkryjcie historię i inne atrakcje pierwszej stolicy Polski.

Przysiek k. Torunia

gęsina, święto marcina, przysiek
Gęsina na świętego Marcina. Fot. Pixabay

Od kilku już lat Kujawy i Pomorze starają się przywrócić tradycję jedzenia gęsiny. Akcja Kujawsko-Pomorska Gęsina na Świętego Marcina, to okazja do poznania niezwykłego, tradycyjnie przyrządzonego mięsa, które rozsławiło ten region oraz stało się kulinarnym przebojem narodowego święta niepodległości.

Kujawsko-Pomorski Festiwal Gęsiny, który organizowany jest od kilku lat w Przysieku koło Torunia to okazja, aby rozsmakować się w tym wyjątkowym przysmaku. Podczas tego ciekawego wydarzenia organizowane są także pokazy kulinarne, koncerty oraz tradycyjny już kiermasz produktów z gęsiny oraz innych regionalnych smakołyków. W tym roku, ze względu na ograniczenia, organizacja festiwalu stoi pod znakiem zapytania. Nie oznacza to jednak, że będziemy musieli zrezygnować w tym roku ze smaku gęsiny. Wiele kujawsko-pomorskich restauracji przygotowuje menu z gęsiną, którą będzie można zabrać ze sobą do domu. Oprócz tego na oficjalnej stronie festiwalu Kujawsko-Pomorskiej Gęsiny na Świętego Marcina przygotowana została platforma sprzedażowa, na której kupimy produkty prosto od producenta. Znajdziemy tu produkty z gęsiną np. pierogi, pasztet, smalec, ale także inne lokalne wyroby.

Wrocław

Wrocław jarmark
Jarmark Bożonarodzeniowy Wrocław. Fot. materiały prasowe jarmarku

24 listopada rusza 14. edycja jarmarku bożonarodzeniowego we Wrocławiu. Znów naszym udziałem będzie bajkowa atmosfera, która towarzyszy nam co roku. Odbędą się niezwykłe parady i widowiska. Organizowane będą pokazy rzeźbienia figur lodowych, z których powstają prawdziwe dzieła sztuki. Nie lada atrakcją, na którą czekają wszyscy, będzie rozświetlenie choinki, na które przybędzie prawdziwy Święty Mikołaj. Na kiermaszu znów będziemy mogli kupić piękne wyroby i przysmaki z różnych stron regionu czy nawet kraju i świata. Więc jeśli wciąż zastanawiasz się gdzie jechać w listopadzie, to na pewno dobrym pomysłem będzie Wrocław.

Białowieża

gdzie jechać w listopadzie
Puszcza Białowieska niemal tylko dla siebie? O tak! Fot. Shutterstock

Na koniec polecamy Wam odwiedzić Białowieżę. To właśnie wtedy Puszcza Białowieska zachwyca i daje okazję do poznania jej wyjątkowości. Liście na drzewach mają odcienie koloru żółtego, pomarańczowego i czerwonego. Wszędzie panuje spokój i możemy cieszyć się błogą ciszą. W listopadzie w Białowieży jest mało turystów, dzięki czemu możemy w spokoju poznać lokalną kuchnię, podziwiać żubry wychodzące na polanę oraz mieć Puszczę Białowieską tylko dla siebie!

Przeczytaj też Najpiękniejsze miejsca w Polsce – hity na jesień

Joanna Węgielewska
Joanna Węgielewska
Miłośniczka podróży po Polsce i Europie. Uwielbia poznawać miejsca, do których dociera niewielu turystów. Ulubione zakątki naszego kraju to Półwysep Helski, który za każdym razem odkrywa na nowo oraz Dolny Śląsk, który jest pełen tajemnic i uroku. Obowiązkowy punkt każdej jej wyprawy to odkrycie smaków lokalnej kuchni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE