Strona głównaTop 10Gdzie jechać na jeden dzień w Wielkopolsce? (TOP 11+ jedna NOWA)

Gdzie jechać na jeden dzień w Wielkopolsce? (TOP 11+ jedna NOWA)

Ostatnia aktualizacja: 24 kwietnia 2024 r.

Wielkopolskę bez wątpienia możemy nazwać kolebką państwa polskiego. Ale ten piękny region obfituje również w okazałe zamki i pałace, piękną przyrodę i miejsca idealne do aktywnego wypoczynku. Jeśli nie wiecie gdzie jechać na jeden dzień w Wielkopolsce, to mamy dla Was sporo interesujących kierunków.

Zamek Kórnik (Gdzie jechać na jeden dzień w Wielkopolsce?)

gdzie jechać na jeden dzień w wielkopolsce
Zamek w Kórniku. Fot. Mike Mareen, Shutterstock

Jedną z najbardziej interesujących budowli w Wielkopolsce jest Zamek Kórnik. Ta chętnie odwiedzana atrakcja powstała już w średniowieczu na wyspie otoczonej fosą. Z tego okresu zachowały się mury i piwnice. Z biegiem czasu zamek przechodził liczne przebudowy i stał się renesansową willą, a w tamtych czasach gościł nawet Henryka Walezego. Potem, pod opieką Działyńskich zmienił się w barokową rezydencję arystokratyczną, a wokół zamku powstał ogród francuski, który obecnie jest najstarszym arboretum w Polsce i czwartym co do wielkości kolekcji w Europie.

Oprócz okazałego wyglądu, warownia skrywa w sobie także wyjątkowe wnętrza warte zobaczenia. W środku Zamku Kórnik znajduje się muzeum z unikatowymi eksponatami, wśród których zobaczycie m.in. obrazy polskich i zagranicznych artystów, meble z różnych epok, kolekcje numizmatyczne, militaria i inne. W osobnych pomieszczeniach mieści się również ekspozycja przyrodnicza i etnograficzna przywieziona przez Władysława Zamoyskiego z Australii i Oceanii.

Szlak Kościołów Drewnianych wokół Puszczy Zielonka

Jeśli lubicie odkrywać nowe miejsca i nie wiecie gdzie jechać na jeden dzień w Wielkopolsce to zapraszamy Was w wyjątkową podróż do przeszłości. Szlak Kościołów Drewnianych wokół Puszczy Zielonka to wyjątkowa okazja, aby zobaczyć zabytkowe i mające wyjątkowy klimat drewniane świątynie. Na szlaku możecie odwiedzić dwanaście zachwycających, wiejskich kościółków, z których każdy ma swoją niezwykłą historię. Podczas wizyty w każdej ze świątyń zobaczycie także robiące wrażenie dzieła sztuki, począwszy od epoki gotyku przez barok po czasy współczesne.

Poniżej lista zabytkowych kościołów, które znalazły się na szlaku:

  • Kościół św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Kicinie
  • Kościół św. Mikołaja w Wierzenicy
  • Kościół św. Michała Archanioła w Uzarzewie
  • Kościół św. Marii Magdaleny w Długiej Goślinie
  • Kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Węglewie
  • Kościół św. Jana Chrzciciela w Kiszkowie
  • Kościół Bożego Ciała w Łagiewnikach Kościelnych
  • Kaplica św. Rozalii w Sławnie
  • Kościół św. Mikołaja Biskupa w Skokach
  • Kościół św. Michała Archanioła w Jabłkowie
  • Kościół Wszystkich Świętych w Raczkowie
  • Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rejowcu

Warto zobaczyć także: Najpiękniejsze drewniane kościoły w Polsce (Top 14).

Malta w Poznaniu

Szukając pomysłów gdzie jechać na jeden dzień w Wielkopolsce z pewnością przyjdzie Wam na myśl Poznań, w którym znajdziecie sporo wartych zobaczenia miejsc. My polecamy Wam aktywne spędzenie czasu w stolicy Wielkopolski. Idealnym terenem do tego będzie poznańska Malta. Jezioro Maltańskie to sztuczny zbiornik wodny, który znajduje się właśnie w Poznaniu. Jezioro wraz z sąsiadującym terenem stanowią jeden z ośrodków rekreacyjnych miasta. Na jeziorze odbywają się regaty, wokół kursuje Kolejka Parkowa Maltanka, a na brzegu i tafli jeziora czeka na nas mnóstwo różnorodnych atrakcji m.in. tor saneczkowy, kino letnie, fontanna, park linowy. Warto wybrać się tu, aby nie tylko uprawiać różnego rodzaju sporty, ale także podziwiać ciekawe zawody. Wokół jeziora znajdują się także dwie duże atrakcje: Nowe Zoo oraz Termy Maltańskie. Różnorodność atrakcji sprawi, że z przyjemnością spędzicie tutaj nawet cały dzień.

To również Was zainteresuje: Darmowe atrakcje Poznania – zobacz je wszystkie!

Gniezno (Gdzie jechać na jeden dzień w Wielkopolsce?)

gdzie jechać na jeden dzień w wielkopolsce
Gniezno. Fot. Pixabay

Planując gdzie jechać na jeden dzień w Wielkopolsce nie można pominąć Gniezna. Jest to jedno z najważniejszych miast w historii naszego kraju, tu bowiem na Wzgórzu Lecha w latach 940–941 powstało państwo Polan. Tu także powinniście skierować swoje pierwsze kroki. Na historycznym wzniesieniu Mieszko I wybudował kościół, który później awansował do rangi katedry. Katedra gnieźnieńska to wyjątkowe miejsce w dziejach naszego kraju. Tu odbył się Chrzest Polski oraz koronacja Bolesława Chrobrego na króla Polski. Miejsce to skrywa wiele cennych zabytków. Znajdują się tu m.in. Drzwi Gnieźnieńskie przedstawiające życiorys św. Wojciecha, Srebrny Relikwiarz tego świętego oraz dwa portale gotyckie. Warto wejść także do podziemi katedry, gdzie zobaczyć możemy m.in. najstarszy w Polsce napis nagrobkowy z około 1006 roku oraz fragmenty murów bazyliki Mieszka I.

Będąc w Gnieźnie warto zobaczyć także: Muzeum Początków Państwa Polskiego, Kolegiatę na Wzgórzu Lecha, Kościół Wniebowzięcia NMP i św. Antoniego i klasztor oo. franciszkanów, Rezydencję Metropolitów Gnieźnieńskich i Prymasów Polski oraz Rynek ze Starym Ratuszem.

Warto dowiedzieć się więcej: Gniezno – tu powstała Polska.

Pałac w Rogalinie

wielkopolskie atrakcje pałac w rogalinie
Pałac w Rogalinie. Fot. Shutterstock

W Rogalinie, niewielkiej wsi nad Wartą, warto odwiedzić jeden z najbardziej znanych pałaców w Wielkopolsce. Miejsce to było rezydencją hrabiów Raczyńskich. Posiadłość nakazał zbudować w latach 1770-1776 Kazimierz Raczyński. Z jego inicjatywy stworzono budynek w typie entre cour et jardin, który zakładał ułożenie rezydencji na osi między dziedzińcem a ogrodem. Założenie to przetrwało do dziś w pierwotnym kształcie. Dziś, w tym okazałym pałacu, pełnym niezwykłych wnętrz mieści się muzeum, galeria obrazów, powozownia, świątynia rzymska oraz pomnikowe dęby, z których słynie Rogalin. Ten piękny pałac będzie idealnym miejscem na jednodniową wycieczkę po Wielkopolsce.

Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej w Mniszkach

Szukając w Wielkopolsce ciekawych i oryginalnych atrakcji warto zaplanować dzień w Mniszkach. To właśnie tu znajduje się Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej, w którym będziecie mieli okazję zobaczyć pracownie i pracę rzemieślników, których zawody powoli wymierają. Odwzorowano tu 20 warsztatów wśród których znajdziecie pracownię garncarza, kuźnię, starą pralnię, punkt naprawy RTV, sklep z płytami, szewca czy wikliniarza. Dodatkową atrakcją jest to, że całe muzeum jest interaktywne, a większość sprzętów można uruchomić i wypróbować ich działanie. Podczas wizyty warto również wziąć udział w warsztatach, podczas których będziecie mieli okazję upiec bułki, wyplec coś wiklinowego lub zrobić samodzielnie świeczkę. Wizyta w tym miejscu z pewnością pozostanie Wam w pamięci na długo.

Wielkopolski Szlak Wiatraczny

Kolejna atrakcja Wielkopolski skierowana jest do osób, które lubią aktywnie odkrywać uroki naszego pięknego kraju. Szlak Wiatraczny to malownicza trasa w okolicy Leszna, na której będziecie mieli okazję zobaczyć 50 zabytkowych wiatraków. Wielkopolska przez wieki była zagłębiem młynarstwa. Dlatego właśnie stawiano wiatraki, których w najlepszym okresie w tym regionie było aż 12 tysięcy. Do dzisiaj przetrwało ich około setki, z czego 50 możecie zobaczyć podróżując Wielkopolskim Szlakiem Wiatracznym. Trasa idealnie nadaje się na rowerową wycieczkę, ale jeśli nie czujecie się na siłach, możecie pokonać tylko jej część.

Do wyboru macie 2 trasy:

  • Trasa I (116 km) – Szlak Rydzyński (Rydzyna – Leszno – Osieczna – Krzywiń – Jerka – Racot – Kościan – Śmigiel – Wilkowice – Święciechowa – Rydzyna)
  • Trasa II (73 km) – Szlak Kościański (Kościan – Racot – Jerka – Krzywiń – Łagowo – Grabonóg – Pępowo – Miejska Górka – Sarnowa – Izbice)

Kopalnia Soli Kłodawa

Kopalnia soli w Kłodawie. Fot. Ciacho5, CC BY-SA 3.0

Szukając miejsc gdzie jechać na jeden dzień w Wielkopolsce koniecznie pamiętajcie o kopalni soli w Kłodawie. Jest ona wyjątkowa nie tylko, ze względu na możliwość zobaczenia jej od środka, ale także dlatego, że jest to najniżej położona trasa turystyczna na świecie. Kopalnia soli w Kłodawie jest młodszą koleżanką tych w Wieliczce czy w Bochni. Wydobycie soli w szybach Michał i Barbara rozpoczęło się dopiero w 1956 roku. Początkowo sól wydobywano na głębokości 450 i 600 metrów. Obecnie prace górnicze prowadzone są 750 metrów pod ziemią. Jeśli zdecydujecie się na podziemne zwiedzanie kopalni to zjedziecie na poziom 600 metrów pod powierzchnię ziemi. Podczas przemierzania trasy będziecie mieli okazję zobaczyć ogromne komory, maszyny oraz zjechać windą górniczą z prędkością 6m/s.

To również Was zainteresuje: Podziemne trasy turystyczne, o których nie miałeś pojęcia (Top 9).

Zamek w Gołuchowie (Gdzie jechać na jeden dzień w Wielkopolsce)

Pałac w Gołuchowie. Fot. Shutterstock

Zamek w Gołuchowie to jeszcze jedna z obowiązkowych atrakcji Wielkopolski, którą warto zaplanować na jednodniową podróż. Ta okazała rezydencja uważana jest za jedną z najpiękniejszych i najlepiej zachowanych w Polsce, a w latach swojej świetności należała do rodziny Czartoryskich. Miejsce to było kilkukrotnie przebudowywane. Stworzono także piękny park w stylu angielskim, w którym powstało ogromne arboretum, w którym mieściło się 1000 różnorodnych gatunków drzew i krzewów. Dziś Zamek w Gołuchowie jest częścią Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Piramida Łakińskiego (Gdzie jechać na jeden dzień w Wielkopolsce?)

wielkopolskie atrakcje Piramida Łakińskiego w Łaziskach
Piramida Łakińskiego w Łaziskach. Fot. CC BY-SA 3.0

Piramidy w Polsce są rzadkością, dlatego tak bardzo przyciągają do siebie turystów. Jedna z nich znajduje się w Wielkopolsce w Łaziskach koło Wągrowca. Piramida rotmistrza Franciszka Łakińskiego została wzniesiona po jego śmierci około 1845 roku. Łakiński był Rotmistrzem Wojsk Polskich, który walczył w wojnach napoleońskich, został też odznaczony Orderem Virtuti Militari i Legią Honorową. Atrakcja, którą dziś możecie odwiedzić to piramida o wysokości 10 metrów o bardzo strzelistym kształcie. Projekt podobno opracował sam Łakiński. Do środka nie ma możliwości wejścia. Niedaleko można zobaczyć grób konia Franciszka Łakińskiego. Obok grobowca rosną sosny. Przed śmiercią rotmistrz miał powiedzieć, że gdy sosny przerosną piramidę, Polska odzyska niepodległość. Te słowa spełniły się w 1918 roku.

Warto zobaczyć także: Piramidy w Polsce – 6 grobowców, które fascynują naukowców.

Parowozownia Wolsztyn

Jeśli należycie do osób lubiących kolej i zabytkowe pociągi, to wizyta w parowozowni Wolsztyn będzie czymś idealnym dla Was. Jest to jedyna w Europie, czynna lokomotywownia, z której niemal codziennie parowozy wyruszają, aby ciągnąć wagony pasażerskie, kursujące najczęściej na trasie z Wolsztyna do Poznania, Leszna bądź Zbąszynka. Wizyta w parowozowni to także jedyna okazja, aby obejrzeć funkcjonujące niezmiennie warsztaty, maszyny, urządzenia oraz inne obiekty zaplecza technicznego służące utrzymaniu i naprawie parowozów. Co wyróżnia to miejsce od innych? Przede wszystkim to, że nie jest to skansen ani muzeum utworzone dla prezentacji parowozów i ich zaplecza, ale czynna od ponad 100 lat prawdziwa parowozownia. Jeśli macie ochotę wybrać się w wyjątkową wycieczkę wagonem ciągniętym przez buchający parą parowóz, to sprawdźcie aktualny rozkład jazdy i ruszajcie w podróż.

Zamek w Stobnicy

Najnowszą atrakcją na wielkopolskich ziemiach jest Zamek w Stobnicy, którego budowa jest na ukończeniu. Można już jednak korzystać z ciekawej atrakcji jaką jest Leśna Ścieżka Edukacyjna. Jest to drewniana, bardzo malownicza ścieżka, która wiedzie między drzewami Puszczy Noteckiej, wokół zamku oraz wokół stawu, na którym stoi zamek. Wstęp na Ścieżkę jest płatny, a bilety należy kupić on-line na stronie zamku. Atrakcja ta ma swoje zaplecze w postaci sklepiku z kawiarnią, imponujących toalet oraz możliwości skorzystania z audio przewodnika, dzięki któremu można dowiedzieć się ciekawych informacji na temat Puszczy i zamku.
W czasie najbliższej majówki 2024 będzie można wziąć udział w wydarzeniach organizowanych na terenach przyzamkowych. W dniach 11-12 maja natomiast odbędzie się impreza rycerska pod nazwą „Pierwsze Oblężenie Stobnicy”. Więcej przeczytasz tutaj.

Zobaczcie także: Kolejki wąskotorowe – frajda dla małych i dużych.

Joanna Węgielewska
Joanna Węgielewska
Miłośniczka podróży po Polsce i Europie. Uwielbia poznawać miejsca, do których dociera niewielu turystów. Ulubione zakątki naszego kraju to Półwysep Helski, który za każdym razem odkrywa na nowo oraz Dolny Śląsk, który jest pełen tajemnic i uroku. Obowiązkowy punkt każdej jej wyprawy to odkrycie smaków lokalnej kuchni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE