Strona głównaTop 10Gdzie jechać na weekend z Krakowa? 12 idealnych miejsc

Gdzie jechać na weekend z Krakowa? 12 idealnych miejsc

Sam Kraków ma do zaoferowania tyle atrakcji, że można nie wyjeżdżać z niego przez rok i codziennie oglądać coś nowego. Mieszkańcom grodu Kraka pragnącym wyjechać gdzieś na weekend przydałaby się jednak chwila oddechu od smogu. Gdzie wybrać się na weekend z Krakowa? Podpowiadamy.

Pustynia Błędowska

Pustynia Błędowska. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca

Warto zobaczyć to miejsce choć raz w życiu, bo jest jedynym takim w Polsce. W dodatku pustynia zarasta, czemu starają się zapobiec ekolodzy. Warto się pospieszyć, by zobaczyć ją taką, jaka jest teraz. Pustynia Błędowska znajduje się godzinę drogi od Krakowa (około 50 km, można wybrać dwie trasy).

Czytaj także: Pustynia Błędowska – jedyna w Polsce, ale coraz mniejsza

Zamek Korzkiew

zamek w korzkwi
Gdzie na weekend z Krakowa? Zamek Korzkiew. Fot. Shutterstock

Zamek Korzkiew to jedna z warowni na Szlaku Orlich Gniazd. Leży w obszarze Korzkiewskiego Parku Kulturowego. Warownia pochodzi z XIV w. To zamek rycerski, który po popadnięciu w ruinę został przemieniony na hotel. Mieści także małe muzeum i restauracje oraz sale na wynajem. Zamek można zwiedzać bezpłatnie, jeśli akurat nie odbywają się tam uroczystości. Zamek Korzkiew leży 14 km od Krakowa, dotarcie tam samochodem zajmuje niecałe pół godziny.

Dolina Będkowska

Dolina Będkowska. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca

Gdzie jechać na weekend z Krakowa, by nie spotkać dzikich tłumów turystów? Dolina Będkowska ma szansę okazać się takim miejscem. To naturalny wąwóz znajdujący się niedaleko Ojcowskiego Parku Narodowego, który szczególnie urokliwie wygląda na naszych zdjęciach z drona. Turyści odwiedzają zdecydowanie częściej zamki w Pieskowej Skale i Ojcowie niż to miejsce. A warto tu zajrzeć i zatrzymać się w Brandysówce. Dolina Będkowska kryje uroczo położone domki między pamiętającymi okres jury wapieniami. Najkrótsza trasa z Krakowa ma około 20 km i jedzie się tutaj około 40 minut.

Hodowla alpak Coniraya

Hodowla alpak Coniraya

Gospodarstwo rolne Coniraya, gdzie hodowane są alpaki, prowadzone jest od 25 lat. Działa tam także ośrodek jeździecki. Każdy może spotkać się tu z niezwykle przyjaznymi alpakami, lamami i końmi. Kontakt z tymi zwierzętami ma właściwości terapeutyczne. Możliwość pogłaskania czy nawet przytulenia alpaki – oczywiście jeśli alpaka ma akurat dobry humor, to świetny powód, by się tam wybrać na weekend z Krakowa. Coniraya znajduje się 16 km od Rynku Głównego w Krakowie.

Zamek Tenczyn w Rudnie

Zamek Tenczyn w Rudnie. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca

Zamek Tenczyn to piękna forteca na Szlaku Orlich Gniazd, a zarazem jedna z mniej znanych. Warto ją odwiedzić wyjeżdżając na weekend z Krakowa, bo część ruiny są imponujące, a poza tym znajdują się tylko 25 km na zachód od stolicy Małopolski. Zamek Tenczyn posadowiony jest na dawnym stożku wulkanicznym. Wzgórze, na którym się wznosi, ma około 400 m n.p.m. Pierwszy drewniany zamek powstał tam na początku XIV wieku. Potem postawiono zamek murowany, gdzie byli więzieni Krzyżacy po bitwie pod Grunwaldem.

Czytaj więcej: Zamek Tenczyn w Rudnie

Bochnia

Gdzie na weekend z Krakowa? Kopalnia w Bochni. Fot. Agnes Kantaruk, Shutterstock

Kopalnia soli w Bochni jest najstarszym nieprzerwanie działającym zakładem w całej Europie. Kopalnia nieprzerwanie działała od 1248 roku i uczyniła z tej niewielkiej miejscowości największy ośrodek gospodarczy średniowiecznej Małopolski. Dziś obiekt ten odwiedza 150 tys. turystów rocznie. Z Krakowa do Bochni można dojechać w niecałe 50 minut.

Czytaj więcej: Bochnia – najstarsza kopalnia soli

Tyniec

Opactwo benedyktynów w Tyńcu. Fot. Shutterstock

Spektakularny klasztor benedyktynów w Tyńcu zbudowano na skale, co dodaje temu miejscu magii. Zakonnicy żyją według ściśle określonej reguły poświęcając życie modlitwie i pracy. Dziś opactwo jest także atrakcją turystyczną. Tu na weekend z Krakowa można wybrać się nawet rowerem, bo miejsce to znajduje się 15 km od centrum miasta.

Czytaj więcej: Opactwo benedyktynów w Tyńcu

Ojcowski Park Narodowy

Brama Krakowska, Ojcowski Park Narodowy. Fot. Shutterstock

Najmniejszy park narodowy w Polsce zachwyca swoją urodą. Można tam zobaczyć piękne formacje skalne, z których najsłynniejsza jest Maczuga Herkulesa. Miłośnikom historii spodobają się zamek w Ojcowie oraz zamek w Pieskowej Skale. Warto wybrać się na eksplorację tutejszych jaskiń. Ojcowski Park Narodowy znajduje się 20 km od Krakowa, a samochodem da się tam dojechać w pół godziny.

Czytaj także: Ojcowski Park Narodowy

Wieliczka

Kopalnia soli w Wieliczce. Fot. beautiful landscape, Shutterstock

Gdzie na weekend z Krakowa? Oczywiście do Wieliczki. Najsłynniejsza w kraju kopalnia i jedna z największych atrakcji turystycznych Polski to punkt obowiązkowy na trasie każdego turysty. Nie trzeba bywać tam co tydzień, ale jeśli kogoś nigdy w Wieliczce nie było, po prostu musi nadrobić wizytę. Nie sposób nie zobaczyć Kaplicy Świętej Kingi i nie poczuć klimatu w jakim wydobywano sól już od średniowiecza.

Czytaj więcej: Kopalnia soli w Wieliczce

Wadowice

Dom Jana Pawła II, Wadowice. Fot. Shutterstock

Wadowice, czyli miasto Jana Pawła II, to miejsce często odwiedzane przez pielgrzymów. Punktem obowiązkowym wizyty jest Dom Jana Pawła II. To tu przyszły papież i święty mieszkał przez wiele lat, a dziś zgromadzone są tam pamiątki po nim. Łasuchy nie przepuszczą okazji, by spróbować najsłynniejszych w Polsce kremówek, dzięki którym Jan Paweł II rozsławił Wadowice. Droga z Krakowa do Wadowic zajmuje około godzinę.

Lanckorona

Gdzie na weekend z Krakowa mogą jechać zakochani? Idealna będzie Lanckorona. Fot. Agnes Kantaruk, Shutterstock

Lanckorona okrzyknięta jest jedną z najbardziej romantycznych miejscowości w Polsce. Znajduje się 50 minut drogi od Krakowa w pobliżu Kalwarii Zebrzydowskiej. Podróż tutaj to jak cofnięcie się w czasie, domki naprawdę należą do urokliwych, a charakterystyczna architektura jest bardzo doceniana. Można także obejrzeć ruiny zamku. Podróżując po małopolskim szlaku warto tam zajrzeć.

Czytaj więcej: Lanckorona – romantyczny zakątek ze wspaniałą architekturą

Kalwaria Zebrzydowska

kalwaria zebrzydowska
Kalwaria Zebrzydowska. Fot. Agnes Kantaruk, Shutterstock

Na koniec kolejne miejsce pielgrzymkowe, które zachwyci nie tylko osoby wierzące. Kalwaria Zebrzydowska ma bowiem do zaoferowania więcej niż świątynie i kapliczki. Przyjdźcie tam rowerem, a nie będziecie żałować. Liczne trasy pośród pięknej przyrody są warte uwagi. To doskonała propozycja na weekend z Krakowa.

Czytaj więcej: Kalwaria Zebrzydowska – ukochane dróżki Jana Pawła II

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

1 KOMENTARZ

  1. Połowa z tych miejsc które polecacie zostanie zniszczona i rozjechana przez projekt cpk i szybka kolej do niej dojeżdżającą

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE