Strona głównaTop 10Gdzie jechać na weekend z Łodzi – 12 propozycji

Gdzie jechać na weekend z Łodzi – 12 propozycji

Zastanawiasz się gdzie jechać na weekend z Łodzi? Jest sporo ciekawych destynacji. Przygotowaliśmy dla Was 12 propozycji – 12 ciekawych miejsc w odległości nie więcej niż około godziny jazdy samochodem z Łodzi.

Zalew Sulejowski

Zalew Sulejowski. Gdzie jechać na weekend z Łodzi. Fot. Shutterstock

Kto nie lubi wypoczynku nad wodą?! Nad Zalew Sulejowski z Łodzi jest jedynie 57 km przez Czarnocin. To akwen o powierzchni około 24 km kw, na którym obowiązuje strefa ciszy. Jest to bardzo malownicze miejsce z kilkoma wyspami, licznymi zatokami, rozlewiskami i bindugami, rozrzuconymi wśród piaszczystych, zalesionych brzegów. Jest to idealne miejsce dla wędkarzy, którzy pragną złowić sandacza oraz żeglarzy, gdyż dno zbiornika jest równe, piaszczyste i można przybić jachtem bezpośrednio do brzegu bez ryzyka uszkodzenia łodzi. Nad zalewem działa kilka klubów żeglarskich. Znajdziecie też tutaj spore zaplecze noclegowe i gastronomiczne. Wokół są piękne lasy. Nic tylko przyjeżdżać tutaj na wypoczynek.

Groty Nagórzyckie – gdzie jechać na weekend z Łodzi

Wejście do Grot Nagórzyckich. Fot. Michał Derela, CC BY-SA 4.0

Jeśli będziecie nad Zalewem Sulejowskim, to warto wybrać się na zwiedzenie Grot Nagórzyckich. Jest to trasa turystyczna zorganizowana w dawnej kopalni piasku szklarskiego wydobywanego tutaj od końca XVIII do początków XX wieku. Groty składają się z licznych korytarzy, wnęk, zaułków i sal. Największe wyrobisko zwane Salą Królewską ma 30 m długości, 25 m szerokości i 3 m wysokości. Najrozleglejsza grota ma natomiast długość 120 metrów. Każda z nich ma inną nazwę: Boczna, Borsucza, Chowańcza, Ciemna, Jeziorna, Niedźwiedzia, Taneczna, Złodziejska.

Trasa turystyczna, po której oprowadza przewodnik, prowadzi tylko przez część tych tuneli. Bilet normalny kosztuje 9 zł. Trasa udostępniona jest w sezonie letnim do zwiedzania od wtorku do niedzieli od 10 do 18 (ostatnie wejście jest 17:30). Jest przystosowana dla osób w każdym wieku, także dla niepełnosprawnych. Temperatura w grotach wynosi 10 st. C, a wilgotność 80 proc. Trzeba mieć zatem ze sobą cieplejsze okrycie.

Stara legenda głosi, że w Grotach pomieszkiwał swego czasu zbój Madej.

Skansen rzeki Pilicy

Młyn wodny w Skansenie rzeki Pilicy. Gdzie jechać na weekend z Łodzi. Fot. Michał Derela , CC BY-SA 4.0

Siedem minut jazdy samochodem od grot, w kierunku północno-wschodnim znajduje się Skansen rzeki Pilicy. Działa w tym miejscu od 2000 r. i jest pierwszym w Polsce muzeum na wolnym powietrzu poświęconym rzece.

Zostały tu zgromadzone zabytkowe obiekty, jak chociażby drewniany młyn wodny przeniesiony wraz z całym wyposażeniem w latach 1998-2000 ze wsi Kuźnica Żerechowska czy drewniane zabytkowe budynki przeniesione ze Spały należącą niegdyś do cara Rosji Mikołaja II. W skansenie można zobaczyć chociażby wychodek, z którego korzystał sam car. Poza tym zobaczymy pokaźną kolekcję militariów, które w większości zostały wydobyte z rzeki Pilicy.

Najcenniejszym i jednocześnie cieszącym się największym zainteresowaniem eksponatem jest jedyny na świecie, eksperymentalny, opancerzony ciągnik artyleryjski Luftwaffe, nazywany potocznie „Lufcikiem”.

Skansen jest udostępniony do zwiedzania od wtorku do niedzieli od 10 do 18 (ostatnie wejście o 17:30), a bilet normalny kosztuje 9 zł.

Rezerwat przyrody Niebieskie Źródła

Niebieskie Źródła. Fot. Jolanta Dyr, CC BY-SA 3.0

Wizytę w Skansenie warto połączyć z odwiedzeniem Niebieskich Źródeł. Te miejsca sąsiadują ze sobą. Rezerwat leży na terenie Sulejowskiego Parku Narodowego, w którym znajdują się ścieżki dydaktyczne z tablicami informacyjnymi. Niebieskie Źródła to jedyne w Europie wywierzysko krasowe, rodzaj źródła limnokrenowego, które ma niepowtarzalną, niebiesko-błękitno-zieloną barwę. Odcienie te zależą od stanu pogody, stopnia nasłonecznienia bądź zachmurzenia. Symbolem Rezerwatu jest kaczka krzyżówka, ale można tu także zobaczyć czaple i łabędzie.

Zamek królewski w Inowłodzu

Zamek w Inowłodzu. Fot. Shutterstock

Zamek w Inowłodzu leży tylko 20 min. drogi samochodem od Niebieskich Źródeł. Jest to jeden z kilku zamków, które można zwiedzić w okolicy Łodzi. To właściwie ruiny zamku królewskiego z XIV wieku. Warownia znajduje się w dolinie rzeki Pilicy. Po raz pierwszy zamek wspomniany jest w XIV-wiecznej Kronice Janka z Czarnkowa, jako obiekt ufundowany przez polskiego króla Kazimierza Wielkiego. Jego powstanie datuje się na lata 1356-1366. Funkcją zamku była ochrona komory celnej znajdującej się na brodzie pilickim, leżącym na szlaku handlowym biegnącym ze Lwowa przez Sandomierz do Torunia.

W okolicy zamku są przepiękne lasy, przełom rzeki Pilicy oraz Spała – miejscowość wypoczynkowa. Dodatkowo w Inowłodzu trzeba zobaczyć kościół romański p.w św. Idziego, który stoi na wysokim wzgórzu.

Jeżeli lubicie zwiedzać zamki, mamy dla Was 7 innych propozycji zamków w pobliżu Łodzi. Czytaj: Najpiękniejsze zamki w województwie łódzkim

Jeziorsko

Jeziorsko. Fot. Shutterstock

Jeziorsko to kolejne miejsce, gdzie można spędzić czas nad wodą. Leży godzinę na zachód od Łodzi. Jest to największy zbiornik retencyjny w regionie łódzkim, o powierzchni 42,3 kilometrów kwadratowych oraz pojemności 202,8 mln m sześc. Powstał w 1986 roku w celu regulacji przepływów rzeki Warty i nawadniania użytków rolnych. Spełnia też ważne funkcje rekreacyjne i energetyczne.

Południowa część zbiornika stanowi Rezerwat ornitologiczny Jeziorsko. Panuje tu strefa ciszy i można spotkać wiele gatunków rzadkich ptaków jak m.in. bociana czarnego, gęś gęgawę, bataliona i podróżniczka, kaczki (krzyżówkę, płaskonosa, czernicę, głowienkę) czy perkoza (dwuczubego, rdzawoszyjego). Na zachodnim brzegu zbiornika, półtora kilometra od tamy, nad samym brzegiem jeziora znajduje się ośrodek wypoczynkowo-żeglarski, który oferuje spore zaplecze noclegowo-gastronomiczne.

Zoo Safari w Borysewie

zoo safari borysew czyli gdzie jechać na weekend z Łodzi
Zoo Safari Borysew. Fot. Shutterstock

Pobyt nad Jeziorskiem warto połączyć z wizytą w zoo w Borysewie. To tylko około 30 min. drogi samochodem. Zoo działa od 2008 r. Jest to ogród w stylu safari, który zajmuje ponad 20 ha. Na początku mieszkało tam niewiele zwierząt, m.in. tygrysy bengalskie. Z biegiem lat sprowadzono m.in. białe lwy afrykańskie, żyrafy siatkowane, serwale, oryksy szablorogie, tamaryny białoczube, tamaryny złotorękie (małpy), mary patagońskie (gryzonie), bawoły indyjskie, białe wilki polarne, pumy, warany papuaskie oraz psy dingo. Oprócz zwierząt w zoo czekają też inne atrakcje m.in.: figlarnia, grill bar czy kino 7D.

Sukcesy hodowlane:

  • 2011 r. – sprowadzenie pierwszego w Polsce białego lwa afrykańskiego
  • 2014 r. – pierwszy przychówek białych lwów, urodziły się wtedy trzy lwiątka

Zobacz inne, wspaniałe ogrody zoologiczne w Polsce: Najlepsze ogrody zoologiczne w Polsce (Top 11)

Zamek w Uniejowie i Termy Uniejów

Gdzie jechać na weekend z Łodzi
Zamek w Uniejowie. Fot. Shutterstock

Do zamku w Uniejowie samochodem jedzie się z centrum Łodzi godzinkę, a z zoo safari w Borysewie tylko ok. 15 min. Zamek został zbudowany w latach 1360-1365 w miejscu, w którym wcześniej stała drewniana warownia zniszczona podczas najazdu Krzyżaków. Został strawiony przez pożar w 1525 roku, a następnie przebudowany w renesansową rezydencję. Obecnie działa tutaj hotel i restauracja.

Wizytę w zamku koniecznie trzeba połączyć z odpoczynkiem w termach. Są one bardzo popularnym celem turystycznym. Termy Uniejów odwiedza w czasie weekendu nawet kilka tysięcy osób. Nic dziwnego gdyż baseny solankowe i zjeżdżalnie gwarantują świetną zabawę.

Czytaj więcej: Zamek w Uniejowie

Geometryczny Środek Polski w Piątku, czy może… Gdzie jechać na weekend z Łodzi

Gdzie jechać na weekend z Łodzi
Rynek w Piątku, pomnik symbolizujący geometryczny środek Polski. Fot. Merlin, CC BY-SA 3.0

Kolejnym pomysłem na weekendowy wyjazd z Łodzi jest odwiedzenie Geometrycznego Środka Polski. To tylko 50 min. drogi samochodem z Łodzi, a jaka frajda znaleźć się w środku Polski 🙂 Do tej pory znajdował się on w województwie łódzkim, w Gminie Piątek. Piszemy do tej pory gdyż w ubiegłym roku uległo to zmianie. Jesienią zeszłego roku, geodeci z Honorowego Południka Krakowskiego wyliczyli, że jednak środek naszej RP znajduje się 17 km dalej, w Nowej Wsi koło Kutna. Niemniej jednak pomnik symbolizujący Geometryczny Środek Polski wciąż stoi w Piątku, można go zobaczyć i zrobić sobie zdjęcie na jego tle. Do Nowej Wsi również można się przy okazji wybrać, gdyż tam stoi granitowy cokół, który zwie się Centroid Terytorium RP.

Przeczytaj także: Łódzkie – najciekawsze atrakcje w sercu Polski (Top 10)

Kolegiata w Tumie

kolegiata w tumie, Gdzie jechać na weekend z Łodzi
Kolegiata w Tumie. Fot. Shutterstock

Kwadrans drogi samochodem ze środka Polski i jesteśmy w miejscowości Tum, gdzie znajduje się przepiękny okaz architektury romańskiej w Polsce, kolegiata w Tumie. Kościół wzniesiono w XII wieku w pobliżu wczesnośredniowiecznego grodu. W jego budowie miał przeszkadzać diabeł Boruta, który zamieszkiwał podziemia zamku w pobliskiej Łęczycy. Niektórzy twierdzą, że widoczne wgłębienia na elewacji, to ślady pazurów Boruty.

Kościół można zwiedzać w sezonie turystycznym (od 1 maja do połowy października) od środy do soboty w godzinach od 10 do 18. W niedzielę natomiast między nabożeństwami od 13.15 do 18.

Więcej przeczytacie w artykule: Kolegiata w Tumie – zainspirowała Pana Samochodzika.

Ogród romantyczny w Arkadii

Gdzie jechać na weekend z Łodzi
Arkadia, Przybytek Arcykapłana. Fot. Shutterstock

Godzinę drogi samochodem z Łodzi położona jest idylliczna Arkadia, która w mitologii greckiej była utopijną krainą szczęśliwości i beztroski. Polska Arkadia to wieś leżąca niedaleko Łowicza. Wieś posiada piękny park, ufundowany przez księżną Helenę Radziwiłłową. Ogród romantyczny w stylu angielskim powstawał w latach 1778-1821. Na jego terenie zostało wzniesionych wiele pięknych budowli takich jak Przybytek Arcykapłana, Świątynia Diany, Akwedukt czy Domek gotycki. Przez środek parku przepływa rzeczka Skierniewka, która tworzy staw z dwiema wyspami i dodaje uroku tej malutkiej wioseczce. Tutaj na pewno odpoczniecie i zobaczycie to magiczne miejsce, które w 1945 roku stało się oddziałem Muzeum Narodowego w Warszawie.

Przeczytaj więcej w artykule Arkadia – mityczna kraina w sercu Polski

Pałac Radziwiłłów w Nieborowie

Gdzie jechać na weekend z Łodzi
Pałac Radziwiłłów w Nieborowie. Fot. Shutterstock.

Pałac w Nieborowie znajduje się tylko kilka minut drogi samochodem od pięknej Arkadii. To jedna z najpiękniejszych rezydencji magnackich w Polsce. Dostojna posiadłość otoczona ogrodami w stylu angielskim i francuskim, przez lata służyła wysoko postawionym rodzinom. W jej komnatach spędzali czas władcy i artyści. Pałac w Nieborowie został zbudowany w latach 1690-1697 i jest przykładem stylu barokowego. Pomysłodawcą wzniesienia w tym miejscu rezydencji był prymas Michał Stefan Radziejowski.

Na terenie kompleksu pałacowego od końca XIX wieku funkcjonuje Manufaktura Majoliki prowadzona dziś przez potomków jej założycieli. Produkuje się w niej naczynia serwisowe i kafle, niegdyś bogato zdobione motywami roślinnymi i pejzażami w technice majoliki, czyli malowane barwnym szkliwem. Dziś nieborowscy ceramicy kontynuują tę rzemieślniczą tradycję unowocześniając nieco charakter wyrobów. Historycznym formom nadają nową kolorystykę, tworząc nową wartość artystyczną przyjazną współczesnemu odbiorcy.

Bilet normalny wstępu do pałacu wraz z ogrodami i manufakturą majoliki (gdzie działa sklepik) kosztuje 22 zł. W poniedziałki wstęp jest bezpłatny. W sezonie letnim kompleks pałacowy można zwiedzać w godzinach od 10 do 18.

Przeczytaj więcej Pałac w Nieborowie – upiorny kardynał i spektakularne ogrody

Olga Kowalczyk
Olga Kowalczyk
Redaktor naczelna i pomysłodawczyni nazwy serwisu. Leżąc w trawie w Pieninach, wsłuchując się w nurt Dunajca pomyślała, że Polska po prostu zachwyca. Z ciekawością i zachwytem odkrywa nowe zakątki naszego kraju. Niektóre miejsca takie jak Lublin, Jakuszyce czy Białowieża zapadają jej w serce na zawsze. Z wykształcenia romanistka. Po Polsce i troszkę dalej najczęściej podróżuje z przyczepą. Miłośniczka sztuki i sportów - w szczególności nart biegowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE