Strona głównaTop 10Gdzie jechać w czerwcu? Najpiękniejsze zakątki i imprezy plenerowe

Gdzie jechać w czerwcu? Najpiękniejsze zakątki i imprezy plenerowe

Czerwiec to miesiąc, gdy dni są najdłuższe w roku, a każdą wolną chwilę spędzamy poza domem. Jest to także czas, gdy odbywają się liczne imprezy plenerowe i wydarzenia sportowe, które są doskonałym pretekstem, aby podróżować i przebywać na powietrzu. Oto najlepsze propozycje gdzie jechać w czerwcu, aby doskonale się bawić i wyjątkowo rozpocząć lato.

Gdynia

Gdynia, Święto Morza fot. Patryk Kosmider, Shutterstock

Czerwiec to miesiąc, kiedy Gdynia zamienia się w prawdziwą morską stolicę. Wtedy właśnie odbywa się tu Święto Morza, podczas którego możecie wziąć udział w licznych wydarzeniach, koncertach, jarmarkach i pokazach. Pierwsze Dni Morza odbyły się 1932 roku i były uroczystością państwową. Obecnie, to ważne wydarzenie dla miasta. To okazja, aby przybliżyć mieszkańcom i turystom znaczenie Marynarki Wojennej, ale także możliwość oryginalnego spędzenia czasu.

Tegoroczne Święto Morza zapowiada się bardzo interesująco, a podczas trwających od 18 do 17 czerwca imprez każdy znajdzie coś dla siebie. Koniecznie weźcie udział w Żeglarskiej Paradzie Świętojańskiej, zjedzcie kolację podczas Pikniku pod gwiazdami, kupcie żeglarskie pamiątki podczas Jarmarku Morskiego oraz obejrzyjcie regaty jachtów morskich o Puchar Marynarki Wojennej RP. To i jeszcze więcej czeka na Was w czerwcu w Gdyni.

Kiedy się odbywa Święto Morza 2021?

  • 18-27 czerwca

Gdzie odbywają się wydarzenia?

  • Skwer Kościuszki
  • plaża Śródmieście
  • Muszla na Placu Grunwaldzkim
  • Aleja Żeglarstwa Polskiego
  • Gdyńskie Centrum Filmowe

Pełny program tegorocznego Święta Morza znajdziecie tutaj.

Racibórz

kluski śląskie
XV edycja Festiwalu Śląskie Smaki w Raciborzu Fot. Pixabay

Zastanawiacie się co sprawia, ze Racibórz znalazł się na naszej liście gdzie jechać w czerwcu w Polsce? Otóż właśnie tu, na pięknym dziedzińcu Zamku Piastowskiego, odbywa się Festiwal Śląskie Smaki. Jeśli więc nie potraficie oprzeć się śląskim specjałom to już dziś rezerwujcie swój pobyt w Raciborzu 13 czerwca podczas jubileuszowej 15 już edycji tego festiwalu. Impreza ma na celu promocję kuchni regionalnej województwa i podtrzymywanie kulinarnych tradycji z nią związanych. Najważniejszym punktem programu będą dwa pokazy kulinarne, w tym emocjonująca Bitwa Smaków. Przewodnim produktem kulinarnych zmagań w tym roku jest piwo. Jej efektów będzie mogła zakosztować zgromadzona na zamkowym dziedzińcu publiczność.

Podczas wizyty w Raciborzu warto zwiedzić również Zamek Piastowski. Jest to stary gród, którego początki są nie do końca znane. Dziś jest to najcenniejszy średniowieczny zabytek w województwie śląskim. Zachowana do naszych czasów budowla jest mieszanką stylów architektonicznych. Jednym z cenniejszych obiektów zamku jest kaplica św. Tomasza Becketa z Canterbury, zwana perłą śląskiego gotyku.

Suwałki

gdzie jechać w czerwcu
Suwałki fot. Shutterstock

Czerwiec to także idealny czas, aby przebywać bliżej natury. Długie, ciepłe dni i kwitnące, zielone otoczenie sprzyjają przebywaniu na powietrzu. W takim razie gdzie jechać w czerwcu, aby zregenerować siły pośród przyrody? Warto wziąć pod uwagę Suwałki. Czyste jeziorka, pagórkowate tereny, lasy i pogodni ludzie. Tym reklamuje się Suwalszczyzna. Wśród jezior należy wymienić Wigry, Jezioro Długie, Żubrowo i Pietry. Dzika przyroda i brak wielkich miast w pobliżu sprawiają, że to jeden ze spokojniejszych rejonów Polski, idealny, aby na chwilę zwolnić, zregenerować siły i poczuć bliskość natury.

Warto również wspomnieć, że przez Suwałki przebiega jeden z najpopularniejszych szlaków rowerowych w Polsce – Green Velo. Jeśli więc jesteście miłośnikami dwóch kółek to pakujcie swój rower i cieszcie się setkami kilometrów doskonałych tras.

Odkryjcie więcej atrakcji, które czekają na Was na Suwalszczyźnie.

Pojezierze Brodnickie

Jezioro Kociołek w Wielkopolskim Parku Narodowym
Fot. Nostrix

Jeżeli szukacie ciekawej alternatywy dla przepełnionych i gwarnych Mazur, mamy dla Was ciekawą propozycję. Odkryjcie Pojezierze Brodnickie gdzie czekają na Was setki jezior, które utworzyły się wśród prawobrzeżnych dopływów Wisły: Drwęcy, Skrwy i Osy. Ta wodna różnorodność stwarza warunki do tradycyjnej turystyki jeziorowej – spod znaku plaży i grilla, jak również do nieco aktywniejszych spływów kajakowych. Noclegów najlepiej szukać w gospodarstwach agroturystycznych – ta branża jest tutaj silnie rozwinięta. Dzięki temu znajdziecie się blisko przyrody, która jest główną atrakcją regionu. Największym miastem pojezierza jest Brodnica. Założona w XIII wieku, do dzisiaj może pochwalić się m.in. zachowaną wieżą z dawnego zamku krzyżackiego.

Gdzie jechać w czerwcu? Do Szczyrku

gdzie jechać w czerwcu
Szczyrk fot. Shutterstock

Szczyrk to jedno z popularniejszych miast Beskidu Śląskiego. Zimą znajdziecie tu świetne trasy narciarskie, a latem koniecznie zatrzymajcie się w Szczyrku, aby zdobywać Skrzyczne lub rozpocznijcie swój szlak na Baranią Górę. Jednak czerwiec to także idealny moment, aby zobaczyć inne tutejsze atrakcje. Szczyrk otoczony jest szczytami górskimi, lasami i jaskiniami. Można odwiedzić jaskinie: Lodową, Salmopolską, Malinowską i w Klimczoku. Szczególnie Jaskinia Piętrowa w Klimczoku warta jest zobaczenia. Ma aż 130 m długości i mieszkają w niej nietoperze.
W Bielsku-Białej tuż obok Szczyrku czekają na Was kolejne atrakcje. Możecie tam zobaczyć Muzeum Fiata 126p, Dom Tkacza, Zamek Książąt Sułkowskich czy też pomnik Reksia. To właśnie w tym mieście znajduje się Studio Filmów Rysunkowych.

Jeśli nie wiecie gdzie jechać w czerwcu, a jesteście fanami rajdów rowerowych, to Szczyrk ma dla Was coś wyjątkowego. To właśnie tu od 14 lat odbywa się Beskidy MTB Trophy. To co sprawiło, że wydarzenie to na stałe wpisało się w kalendarz imprez to to, że rajd odbywa się w jednej miejscowości, na 4 wyjątkowych etapach i w niepowtarzalnych okolicznościach przyrody. Jeśli chcielibyście zobaczyć to na własne oczy koniecznie przyjedźcie w Beskid Śląski 10-13 czerwca.

Soplicowo Filmowe w Cichowie

Jeśli lubicie sport i rodzinne spędzanie czasu w sielskiej atmosferze to mamy dla Was jeszcze inną, ciekawą opcję współzawodnictwa. Odwiedźcie czerwcowe zawody Triathlon Soplicowo w Cichowie k. Poznania. Nazwa brzmi znajomo i raczej nie sportowo? Tak, bowiem ta wielkopolska wieś, oprócz standardowych walorów turystycznego kąpieliska, posiada jedną nieszablonową atrakcję. Od 1999 istnieje tutaj skansen filmowy, zbudowany z elementów scenografii filmu Pan Tadeusz Andrzeja Wajdy.

Dla zwiedzających odtworzono szereg zabudowań znanych z filmu: stajnię, stodołę, spichlerz, kurnik, wozownię i lamus. Razem z nowo wybudowanymi dworkami noclegowymi, tworzą one bardzo ciekawą bazę hotelową i atrakcję turystyczną w jednym. Na terenie Skansenu Soplicowo znajduje się również mini zoo, ale jego zwierzęta nierzadko są puszczane wolno wśród odwiedzających. Wspomniane na początku zawody są również osadzone w klimacie mickiewiczowskiej wsi. Otwarcie imprezy odbywa się poprzez zatańczenie poloneza, a meta zlokalizowana jest w samym środku filmowego folwarku. Tegoroczne zawody odbywają się 13 czerwca.

Gdzie jechać w czerwcu? Darłówko!

gdzie jechać w czerwcu
Morze Bałtyckie. Fot. Jumpstory

Nie ma nic przyjemniejszego niż spędzić pierwsze upalne dni w roku nad naszym polskim morzem. Dlatego czerwiec to idealny czas, aby zaplanować choć weekend nad Bałtykiem. Temperatura wody nie rozpieszcza, jednak ciepły piasek pod stopami i szum fal z pewnością nam to zrekompensuje. Warto wybrać się do Darłówka gdzie przed sezonem jest wyjątkowo malowniczo. Oprócz spędzania czasu na plaży koniecznie wybierzcie się na spacer do portu morskiego, gdzie każdego dnia rybacy wypływają, aby złowić pyszne ryby. Jeśli w wolnym czasie lubicie wędkować warto wybrać się na zorganizowany połów na Bałtyku. Jest to zdecydowanie inny sposób wędkowania, który będzie doskonałą atrakcją dla każdego wędkarza. W wolnej chwili warto także wejść na latarnię morską, aby podziwiać widok na piękną panoramę miasta i fale Morza Bałtyckiego.

Joanna Węgielewska
Joanna Węgielewska
Miłośniczka podróży po Polsce i Europie. Uwielbia poznawać miejsca, do których dociera niewielu turystów. Ulubione zakątki naszego kraju to Półwysep Helski, który za każdym razem odkrywa na nowo oraz Dolny Śląsk, który jest pełen tajemnic i uroku. Obowiązkowy punkt każdej jej wyprawy to odkrycie smaków lokalnej kuchni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE