Strona głównaTop 10Gdzie jechać w maju w Polsce? 8 propozycji, które Was zaskoczą!

Gdzie jechać w maju w Polsce? 8 propozycji, które Was zaskoczą!

Maj to miesiąc, w którym każdą wolną chwilę warto wykorzystać na podróże. Długie dni i krótkie noce, coraz wyższe temperatury oraz piękno i zapach kwitnącej przyrody to coś, dlaczego warto ruszyć w podróż! Zastanawiacie się gdzie jechać w maju w Polsce? Oto kilka doskonałych propozycji.

Kraina Wygasłych Wulkanów

Na początek zachęcamy Was do wybrania się na Dolny Śląsk, gdzie pomiędzy Legnicą, Jelenią Górą i Strzegomiem znajdziecie Krainę Wygasłych Wulkanów. Ten wyjątkowo zróżnicowany geologicznie teren, to idealne miejsce zarówno na kilkudniowy urlop jak i krótki wypad za miasto. Malownicze wzniesienia, które osiągają maksymalnie 501m n.p.m. (Ostrzyca) mogą być idealne na niezbyt wymagającą górską wędrówkę. Wyżyny, które znajdują się na zachodzie to Sudety, które dzielą się na wyższe Góry Kaczawskie na południu i niższe Pogórze Kaczawskie na północy, znajdziecie także niewielkie obszary wchodzące w skład Pogórza Wałbrzyskiego.

Dawne zjawiska wulkaniczne nie są jedynym walorem Krainy Wygasłych Wulkanów i powodem, dla którego warto ją odwiedzić. Znajdziecie tu miasta bogate w obiekty historyczne: Bolków, Jawor, Świerzawa czy Złotoryja. Na szczególne wyróżnienie zasługuje ewangelicki Kościół Pokoju w Jaworze, który został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wyjątkowym miejscem jest także opactwo benedyktynów w Legnickim Polu, które ma status Pomnika Historii. W Krainie Wygasłych Wulkanów znajdziemy także imponujące średniowieczne zamki, pozostałości dawnych kopalni, tajemnicze kamienne krzyże, pamiątki toczonych tu bitew i liczne przykłady tradycyjnego budownictwa wiejskiego, z charakterystycznymi konstrukcjami szachulcowymi. Jeśli więc zastanawiacie się gdzie jechać w maju w Polsce, to warto odkryć tą wyjątkową krainę.

Sandomierz – Gdzie jechać w maju w Polsce?

Studnia na Rynku w Sandomierzu. Fot. Shutterstock

Gdzie jechać w maju w Polsce? Do Sandomierza! Do tej pięknej i niezwykle popularnej miejscowości w województwie świętokrzyskim! Miasto zwane jest Małym Rzymem, ponieważ tak samo jak stolica Włoch, wznosi się na siedmiu wzgórzach. Jest niewielki, ale bardzo urokliwy, a do jest tu mnóstwo wyjątkowych miejsc do odwiedzenia. Zwiedzanie koniecznie rozpocznijcie od odwiedzenia rynku, na którym ulokowany jest piękny ratusz z 1349 roku łączący styl gotycki i renesansowy. Przy ratuszu znajduje się też wejście do podziemnej trasy turystycznej. Charakterystycznym miejscem dla Sandomierza jest także studnia, która również znajduje się na rynku.

Podczas wizyty w Sandomierzu koniecznie zobaczcie Wąwóz Świętej Królowej Jadwigi, który jako pomnik historii jest jedną z najciekawszych przyrodniczych atrakcji miasta. Porośnięty czarnym brem półkilometrowy wąwóz lessowy miejscami ma 10 metrów wysokości. W Sandomierzu znajdują się też inne atrakcje, które warto wpisać na swoją listę: Zamek Królewski, Collegium Gostomianum, Brama Opatowska, Kościół św. Jakuba oraz Ucho Igielne.
Fani serialu Ojciec Mateusz powinni także wpisać sobie na listę odwiedziny w Muzeum, Sala Gabinet Figur Woskowych Ojca Mateusza w Sandomierzu. Powinno Wam się tam spodobać!

Zobaczcie również: Sandomierz – nasz mały Rzym.

Kurzętnik – Kurza Góra

Kurzętnik to wieś w województwie warmińsko-mazurskim. To właśnie tutaj, od 2016 roku, znajduje się Ośrodek Narciarski Kurza Góra, który jest największym takim obiektem w północnej Polsce. Ale nie tylko zimą miejsce to jest warte odwiedzenia. Jeśli nie wiecie gdzie jechać w maju i szukacie ciekawego i oryginalnego miejsca to jedźcie do Kurzętnika! To co rzuca się w oczy już z daleka, to znajdująca się tu wieża widokowa Kurza Góra. Jest to całoroczna drewniana konstrukcja licząca ponad 35 metrów wysokości, która ma długość 2 km i jest przystosowana dla osób poruszających się na wózkach. Konstrukcja pełni także rolę ścieżki edukacyjno-przyrodniczej, na której interaktywne instalacje przeniosą Was w czasy, gdy Kurzętnik tętnił życiem, a nad miastem wznosił się warowny zamek.

W maju na odwiedzających czekają tutaj także inne atrakcje. Jedną z nich jest Strefa tubingu – usiądźcie w pontonie i odważcie się na zjazd na specjalnie przygotowanych, śliskich torach o łącznej długości ponad 700 metrów. Na dzieci czeka zagroda z owieczkami, plac zabaw, tubingowa karuzela i dmuchańce, a na rodziców wygodne leżaki i piękny widok na okolicę.
Będąc w tym miejscu koniecznie odwiedźcie także zamek w Kurzętniku. Są to ruiny średniowiecznego zamku biskupa chełmińskiego. Budowla powstała na przełomie XIII i XIV wieku na górze zwanej Kurnik. To tu, między Kurzętnikiem a Nowym Miastem, zebrały się wojska krzyżackie przed bitwą pod Grunwaldem. Dzięki cofnięciu się wojsk Jagiełły, zamek w Kurzętniku nie został uszkodzony.

To również Was zainteresuje: Polskie zamki w największej ruinie. Niektóre znikną? (Top 23).

Świnoujście

gdzie jechać w maju
Stawa Młyny. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca

Świnoujście to najdalej położone za zachód polskie miasto nad Bałtykiem. Nic więc dziwnego, że mieszkańcy wschodniej i środkowej części naszego kraju chętniej wybierają bliższe nadmorskie miejscowości. Jednak koniecznie musicie to nadrobić i majowy urlop spędzić właśnie w Świnoujściu. To niepozorne miasteczko, kryje w sobie fascynującą historię i szczyci się wieloma różnorodnymi atrakcjami. Najbardziej rozpoznawalnym miejscem Świnoujścia, przy którym powstają najpiękniejsze zdjęcia Bałtyku jest Stawa Młyny. Jest to znak nawigacyjny w kształcie wiatraka zlokalizowany na końcu Falochronu Zachodniego, przy ujściu Świny do Bałtyku.

W Świnoujściu znajduje się także Woliński Park Narodowy gdzie czekają na Was malownicze szlaki piesze, rowerowe oraz ścieżki przyrodnicze. Na terenie parku założono zagrodę pokazową żubrów, które koniecznie musicie zobaczyć na własne oczy. Wśród innych wyjątkowych atrakcji miasta są także: Fort Świnoujście, najwyższa polska latarnia morska oraz położone niedaleko na wyspie Wolin Centrum Słowian i Wikingów. Jeśli traficie z pogodą, to właśnie tutaj czekają na Was najpiękniejsze plaże nad Bałtykiem, na których możecie oddać się błogiemu lenistwu.

Bieszczady

Wiele osób uważa, że połoniny są najpiękniejsze jesienią, jednak Bieszczady w maju również mają to coś, dlaczego warto spakować plecak i ruszyć na koniec Polski. Ten wiosenny miesiąc ma jedną wielką zaletę… jest tu naprawdę niewiele ludzi (pomijając długi weekend majowy). Pogoda jest już wtedy słoneczna, dni długie, a szlaki mało zatłoczone. To wtedy, zdobywając kolejne szczyty, możecie cieszyć się chwilami samotności i ciszy, które zrelaksują i pozwolą pomyśleć nad tym co dla Was najważniejsze. Na bieszczadzkich szlakach zobaczymy rozległe połoniny, łąki, górskie lasy i strumyki, które zachwycają swoim pięknem. W okolicy nie brakuje także miejsc wartych zobaczenia m.in. drewnianych cerkwii czy zapory nad Soliną. Będąc tu koniecznie posmakujcie także słynnego naleśnika giganta z jagodami w Chacie Wędrowca w Wetlinie, który oczywiście najlepiej smakuje po zdobyciu okolicznych szczytów.

Chorzów (Gdzie jechać w maju w Polsce? Na Górny Śląsk!)

Park Śląski, Chorzów, Katowice
Park Śląski, Chorzów, Katowice. Fot. Shutterstock

Zastanawiając się gdzie jechać w maju w Polsce koniecznie pomyślcie o Śląsku. Ciekawym miejscem do odwiedzenia wiosną jest Chorzów. Jeszcze do niedawna region ten nie kojarzył nam się z miejscem wartym spędzania tu urlopu. Jednak z roku na rok miasta zmieniają się, aby przyciągnąć turystów różnorodnością atrakcji, historią i rozrywką na miarę europejskich miast. Co czeka na Was w Chorzowie? Wiele atrakcji znajduje się w Parku Śląskim, który szczególnie pięknie wygląda właśnie w maju, kiedy drzewa się zielenią a wszystko wokół kwitnie.

W Chorzowie koniecznie odwiedźcie:

  • Legendię – Śląskie Wesołe Miasteczko (najstarszy lunapark w Polsce)
  • Elkę – jedyną kolejką nizinną w Polsce
  • Śląski Ogród Zoologiczny
  • Stadion Śląski
  • Szyb Prezydent, który umieszczono na liście Szlaku Zabytków Techniki
  • Górnośląski Park Etnograficzny
  • Kościół świętego Wawrzyńca

Pojezierze Drawskie (Gdzie jechać w maju w Polsce?)

gdzie jechać w maju
Zamek Drahim na Pojezierzu Drawskim. Fot. Kapitel, CC BY-SA 4.0

Mieszkańcy zachodniej Polski nie muszą jechać na Mazury, aby spędzić wyjątkowy czas w krainie jezior. Pojezierze Drawskie to obszar w województwie zachodniopomorskim, między Drawskiem Pomorskim i jeziorem Lubie na południowym zachodzie a środkowym biegiem Radwi na północnym wschodzie. To co przyciąga do tej niezwykłej krainy to jeziora, stawy, bagna, rezerwaty przyrody i rzek, a wszystko to otoczone lasami. Zdecydowanie najpiękniejszym obszarem jest Drawski Park Krajobrazowy, który został utworzony w 1979 roku. Wśród 7 rezerwatów warto spędzić swój czas w Rezerwacie Doliny Pięciu Jezior, nazywanego czasem Szwajcarią Połczyńską. Ta malownicza trasa prowadzi przez jeziora: Krzywe, Krąg, Głębokie, Długie i Małe.

Jeśli lubicie aktywny wypoczynek i nie wiecie gdzie jechać w maju w Polsce to koniecznie skierujcie się na Pojezierze Drawskie. Znajdziecie tu ogromną ilość szlaków turystycznych zarówno tych pieszych jak i rowerowych. Tereny te sprzyjają także żeglowaniu, wędkowaniu czy uprawianiu turystyki konnej. Koniecznie odwiedźcie Zamek Drahim w Starym Drawsku, oraz cofnijcie się w czasie przemierzając Kłomino – polskie miasto widmo.

Oto kilka wyjątkowych szlaków wartych zobaczenia:

  • Szlak kajakowy Drawy im. ks.kard. Karola Wojtyły
  • Szlak Solny (czerwony)
  • Trasa Szwajcarii Połczyńskiej (niebieski)
  • Szlak Jezior Drawskich (zielony)
  • Szlak Spacerowy wokół Połczyna-Zdroju (żółty)
  • Trasa rowerowa „Dolina Pięciu Jezior” (niebieski)
  • Szlak rowerowy „Drawa” (czerwony)
  • Szlak rowerowy „Zwiniętych Torów” (zielony)
  • Trasa rowerowa „Zaczarowane Pejzaże” (żółty)

Zobaczcie także: Kłomino – polskie miasto widmo.

Niebieskie źródła w Tomaszowie Mazowieckim

Szukając inspiracji na krótki majowy wypad wybierzcie się do Tomaszowa Mazowieckiego, gdzie zobaczycie przepiękne miejsce, pełne kolorów i magii. Miasto może pochwalić się wyjątkowo barwną atrakcją, która dodatkowo nabiera uroku, gdy krajobraz wokół nabiera wiosennych barw. To właśnie tu utworzono Rezerwat przyrody Niebieskie Źródła, do którego od lat przychodzą miłośnicy odpoczynku na łonie natury. To, co przyciąga w to miejsce, to przede wszystkim magiczna barwa wody znajdująca się w źródłach. Wypływając spod ziemi woda przybiera niebiesko-zieloną barwę. To, jaki odcień uda Wam się dostrzec, zależy od aktualnej pogody, stopnia nasłonecznienia oraz zachmurzenia. Ta niezwykle czysta woda z wapiennych źródeł pochłania promienie czerwone, a przepuszcza odbite od dna niebieskie i zielone, które możecie podziwiać i zachwycać się lazurową wodą w samym środku Polski.

Joanna Węgielewska
Joanna Węgielewska
Miłośniczka podróży po Polsce i Europie. Uwielbia poznawać miejsca, do których dociera niewielu turystów. Ulubione zakątki naszego kraju to Półwysep Helski, który za każdym razem odkrywa na nowo oraz Dolny Śląsk, który jest pełen tajemnic i uroku. Obowiązkowy punkt każdej jej wyprawy to odkrycie smaków lokalnej kuchni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE