W Sudetach są miejsca idealne na narty. Wiele górskich miejscowości to kameralne zakątki poza utartym szlakiem. W stoki optymalne dla narciarzy obfitują przede wszystkim Sudety Zachodnie, głównie Karkonosze, ale nie tylko. Gdzie na narty w Sudetach? Podpowiadamy, gdzie się wybrać.
Karpacz Ski Arena
Idealnym wyborem zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych będzie zimowa stolica Karkonoszy, czyli Karpacz. To doskonała baza wypadowa na pobliskie stoki i ośrodek turystyczny doskonale skomunikowany z całą okolicą. Jeśli nigdy nie szusowaliście w tych rejonach Polski i zastanawiacie się, gdzie na narty w Sudetach wybrać się po raz pierwszy, Karpacz zapewni Wam wszystko, co potrzeba. Bogata baza noclegowa i rozbudowana infrastruktura stawiają Karpacz na czele narciarskich destynacji w Sudetach. W Karpaczu są 2 kanapy (4-osobowa i 2-osobowa), 2 wyciągi typu poma (Jan i Euro), 2 wyciągi orczykowe i 3 taśmy, a trasy reprezentują różnorodny stopień trudności.
Zieleniec – gdzie na narty w Sudetach
Jednym z większych ośrodków narciarskich w Sudetach jest Zieleniec, który jest częścią Dusznik-Zdroju. Zimą Zieleniec oferuje niemniej rozbudowaną infrastrukturę niż Karpacz i świetne warunki narciarskie. Leżąca na wysokości 800-960 m n.p.m. miejscowość to prawdziwe serce sportów zimowych w Sudetach. Jest tutaj w sumie ponad 30 wyciągów z czego aż 22 są oświetlone i można kontynuować jazdę do 21. Są tutaj w sumie 23 kilometry tras zjazdowych o różnym stopniu trudności. Najdłuższa tutejsza trasa ma 2800 metrów długości. Zdecydowanie każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Skorzystacie tutaj ze wszystkiego co tylko jest potrzebne do białego szaleństwa: wypożyczalnia sprzętu, instruktorzy, knajpy i restauracje czy sklepy z akcesoriami.
Przy okazji warto odwiedzić pobliskie, fascynujące Ząbkowice Śląskie i przepiękną twierdzę Srebrna Góra.
Czytaj więcej: Ząbkowice Śląskie – atrakcje miasta Frankenstein. Lepiej usiądźcie!
Szklarska Poręba – Ski Arena Szrenica
Szklarska Poręba leżąca w pobliżu Karpacza, to wymarzony kierunek podróży o każdej porze roku. Piękne górskie trasy, zabytki i wodospady są wizytówką tego miejsca. Zimą funkcjonuje tu ośrodek Ski Arena Szrenica, który oferuje 12 km tras. Jest tutaj 5 nartostrad z czego jedna jest czarna (Fis), dwie czerwone (Lolobrygida i Śnieżynka) i dwie niebieskie (Puchatek i Hala Szrenicka). Czeka tu 5 wyciągów orczykowych i 3 krzesełkowe. Sprawdzajcie jednak na bieżąco czy warunki tam panujące są wystarczające i czy wyciągi są otwarte. Zima lubi być kapryśna.
Stacja Narciarska Lądek Zdrój
Lądek-Zdrój to jedna z najpiękniejszych polskich miejscowości ze zjawiskowo pięknym rynkiem. Jest także idealna dla narciarzy: można tu korzystać z 2 wyciągów talerzykowych i 1 orczykowego, 1 taśmy i 1 kanapy 4-osobowej. Trasy są o różnym stopniu trudności i mają w sumie 1,9 km. Są dośnieżane i ratrakowane. Można skorzystać tutaj ze szkółki narciarskiej, wypożyczalni sprzętu i serwisu. Parking pomieści 350 samochodów, a oferta noclegowa obejmuje aż 12 000 miejsc.
Dodatkowo karnet, który kupicie tutaj upoważnia też do korzystania z wyciągów w Kamienicy. Przewiń dalej to dowiesz się więcej.
Czytaj także: Lądek-Zdrój – atrakcje przepięknej miejscowości (Top 9)
Stacja Narciarska Kamienica
Stacja narciarska Kamienica leży w Kotlinie Kłodzkiej, niedaleko jednego z najstarszych polskich miasteczek, Bolesławowa, u podnóża góry Zawady (778 m n.p.m.). Kamienica oddalona jest zaledwie o 5 km od większego Stronia Śląskiego i 10 km od Lądka Zdrój. Otaczają ją wzniesienia Masywu Śnieżnika, co sprawia, że zimą i latem jest bardzo atrakcyjnym miejscem turystyczno-wypoczynkowym.
Zimą macie tutaj do dyspozycji cztery trasy zjazdowe z czego 3 są niebieskie czyli łatwe i jedna czerwona czyli trudniejsza. Funkcjonują 4 wyciągi: jedna, 4-osobowa kanapa „Bolek”, jeden orczyk i jeden talerzyk. Jest wyciąg taśmowy dla najmłodszych i ogródek do zabawy. Znajdziecie tutaj wszystko co potrzeba: wypożyczalnię, instruktorów, gastronomię i toalety. Dodatkowo karnet, który kupicie tutaj upoważnia też do korzystania z wyciągów w Lądku Zdroju. Miłego szusowania!
Ośrodek Narciarski Czarna Góra
Ośrodek Narciarski Czarna Góra należy razem ze stacją narciarską Lądek Zdrój i Kamienica do Ski Region Śnieżnik. Czarna Góra to znana i lubiana destynacja dla fanów białego szaleństwa. Trasy zjazdowe obejmują północno-wschodnie stoki Czarnej Góry (1 205 m.n.p.m.) i Żmijowca (1 153 m.n.p.m.). Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Są trasy niebieskie dla początkujących jak i czerwone dla dość zaawansowanych narciarzy i snowboardzistów. Na najdłuższą, czerwoną trasę dostaniemy się szybką kanapą Luxtorpedą. Trasa ma 1680 m długości i można z niej korzystać do godziny 21 bez przerwy. Jest też trasa czarno-czerwona o długości 1600 m dla najbardziej nieustraszonych i doświadczonych narciarzy i snowboardzistów.
Góra Dzikowiec w Boguszowie-Gorcach
Ośrodek Dzikowiec jest zacisznie położony w lesie i korzystają z niego najczęściej lokalni mieszkańcy. Szkoda jednak nie wiedzieć o jego istnieniu, bo gdy zima dopisuje jest to świetny, kameralny ośrodek narciarski gdzie wspaniale spędzicie cały dzień. Na Dzikowcu działa kanapa, która wyciąga narciarzy na samą górę (836 m) i stamtąd można zjechać wymagającą trasą dla wprawnych narciarzy czy snowboardzistów. Górny odcinek Dzikowca ma 25 stopni nachylenia. Z samej góry można też zjechać nartostradą łagodnie prowadzącą przez las. Ta część nie jest jednak naśnieżana i można z niej korzystać tylko przy dobrych, naturalnych warunkach. Do połowy Dzikowca wciąga też orczyk i jest to znakomita opcja dla początkujących. Sam ośrodek dysponuje świetną restauracją i wypożyczalnią sprzętu.
SKI & SUN Świeradów Zdrój
W Świeradowie Zdroju macie do dyspozycji 8-osobowa kolej gondolową, która jest czynna od 9.00 do 16.00 i po pracy ratraka od 18.00 do 22.00. Nartostrada ma długość 2500 m i jest na bieżąco dośnieżana. Funkcjonuje tutaj także wyciąg orczykowy czynny w tych samych godzinach co gondola. Na terenie ośrodka działa także szkółka narciarska i wypożyczalnia sprzętu.
Czytaj więcej: Świeradów-Zdrój – atrakcje uzdrowiska przy czeskiej granicy (Top 11)
Rzeczka – Kompleks Wyciągów Narciarskich Górnik
Rzeczka położona w gminie Walim na Dolnym Śląsku, kojarzy się głównie z zespołem sztolni Riese, a nie z odpowiedzią na pytanie „gdzie na narty w Sudetach”. Jeśli chcecie połączyć wycieczkę śladami historii z szusowaniem na stoku, warto jednak rozważyć ten cel podróży. W Rzeczce są 4 wyciągi orczykowe i jeden talerzykowy. Do mniej oczywistych wyborów zaliczymy także Stronie Śląskie w masywie Śnieżnika (jeden czynny wyciąg talerzykowy).
Lubawka – gdzie na narty w Sudetach bez tłumów?
Lubawka oferuje nie tylko idealną odpowiedź na pytanie, gdzie na narty w Sudetach, ale dużo więcej. To miejscowość nieopodal przejścia granicznego z Czechami, skąd rzut beretem do Skalnego Miasta (Adršpach), które warto odwiedzić choć raz w życiu. Narciarze także nie będą narzekać. Na tutejszej Świętej Górze (701 m n.p.m.) działają dwa wyciągi (orczykowy o długości 650 m i talerzykowy 100 metrowy). Z samej góry można zjechać dwiema trasami. Na miejscu jest wypożyczalnia sprzętu, gastronomia, instruktorzy i punkt medyczny. Ci lubiący kameralne miejsca będą mogli nacieszyć się naturą bez tłumu turystów.
Zdjęcie zajawkowe: Duszniki-Zdrój, Zieleniec. Fot. Shutterstock