Zastanawiacie się gdzie warto się wybrać na narty w Tatrach? Mamy dla Was gotowe rozwiązanie. Tylko najlepsze stoki i sprawdzone miejsca, w których będziecie mogli poszusować. Tatry i Podhale to doskonałe miejsce do uprawiania sportów zimowych.

1. Małe Ciche

Małe Ciche. Fot. Shutterstock

Jeszcze kilkanaście lat temu Małe Ciche było niewielką wsią u podnóża Tatr, w której toczyło się powolne życie z dala od tłumu turystów. W 2005 roku oddano tu do użytku stację narciarską, a do miejscowości zaczęło przyjeżdżać coraz więcej osób. W Małym Cichym znajduje się pięć tras zjazdowych o niskim stopniu trudności. Można tu skorzystać z wyciągów krzesełkowych i talerzykowych. Przepustowość stoku wynosi 6600 osób na godzinę.

2. Białka Tatrzańska

Białka Tatrzańska. Fot. mikos83, Shutterstock

Wiele osób na narty w Tatrach wybiera właśnie Białkę Tatrzańską. Słusznie, bo to jedna z lepiej przygotowanych do sezonu zimowego miejscowości w Polsce. W Białce znajduje się kilka ośrodków narciarskich. Największy to Kotelnica Białczańska, który oferuje gościom trasy o łącznej długości ponad 14 kilometrów. Można tu skorzystać z jednego z 10 wyciągów, 15 tras narciarskich o dwóch stopniach trudności oraz pięciu tras biegowych. Przepustowość tego stoku to prawie 20 000 osób na godzinę.

To jednak nie jedyny dostępny ośrodek w Białce Tatrzańskiej. Warto zapoznać się z ofertą pozostałych – Kaniówki, wyciągu narciarskiego Bania oraz wyciągu narciarskiego U Kuruca.

3. Witów

Witów to dobre miejsce do uprawiania narciarstwa zjazdowego i biegowego. Fot. Gubernat, Shutterstock

Stacja narciarska w Witowie jest zdecydowanie bardziej kameralna niż poprzednie. Przepustowość tego stoku to około 1 120 osób na godzinę. Do dyspozycji są dwa wyciągi i dwie trasy zjazdowe. W Witowie jest miejsce dla najmłodszych narciarzy, czyli trasa zielona o niskim stopniu trudności i długości około 120 metrów. Na terenie ośrodka funkcjonuje licencjonowana szkoła narciarstwa i snowboardu SITN-PZN Sun School. Dostępne trasy zjazdowe mają w sumie około 1120 metrów długości.

4. Polana Szymoszkowa

Polana Szymoszkowa. Fot. Shutterstock

Polana Szymoszkowa to nie tylko ośrodek narciarski. Znajduje się tu również kąpielisko geotermalne. Stacja narciarska położona jest na południowym zboczu Gubałówki i działa z powodzeniem od 1994 roku. Do dyspozycji są tu dwie koleje linowe. Duża kolej sześcioosobowa biegnie na szczyt Gubałówki i najlepiej nadaje się dla wprawnych w zjeździe narciarzy i snowboardzistów. Jest to doskonała propozycja dla turystów żądnych widoków jako, że przy górnej stacji znajdują się bary i restauracje z panoramicznym widokiem.
Mniejsza kolej natomiast biegnie do połowy stoku i łagodne nachylenie stoku spodoba się początkującym adeptom sportów zimowych. Całkowita długość tras to ponad 1,7 km. Jeśli wybieracie się na narty w Tatrach to Polana Szymoszkowa może być doskonałym wyborem.

5. Narty w Tatrach – Zakopane i okolice

kasprowy wierch
Kasprowy Wierch. Fot. Shutterstock

Narty w Tatrach? Oczywiście Zakopane! W okolicach zimowej stolicy Polski powstało wiele ciekawych ośrodków narciarskich. Oprócz Polany Szymoszkowej należy tu wymienić Kasprowy Wierch, Harendę, Gubałówkę, a także Nosal. Czekają tam na Was trasy o różnym stopniu trudności, dostosowane również dla najmłodszych narciarzy.

Widoczny na zdjęciu Kasprowy Wierch to jeden z ciekawszych stoków. Jest to najwyżej położony ośrodek narciarski w Polsce, często nazywany najpopularniejszym w kraju. To jednak nie miejsce dla amatorów. Tutejsze trasy są przeznaczone dla osób, które mają doświadczenie w sportach zimowych – dwie są oznaczone jako bardzo trudne (czarne), trzy jako trudne (czerwone). Całkowita długość tras na Kasprowym Wierchu to 16,5 km.

6. Bukowina Tatrzańska

Bukowina Tatrzańska, zdjęcie ilustracyjne. Fot. Shutterstock

Bukowina Tatrzańska to duży ośrodek wypoczynkowy, który już w dwudziestoleciu międzywojennym funkcjonował z powodzeniem jako miejscowość turystyczna. Dziś można tu skorzystać z bogatej oferty noclegowej oraz mniejszych i większych wyciągów narciarskich. Godne polecenia są przede wszystkim stacja narciarska Turnia oraz Rusiń-ski. Pierwsza dysponuje jednym wyciągiem krzesełkowym i trasą o długości 400 metrów. Drugi ośrodek jest znacznie większy i oferuje aż pięć wyciągów (sześcioosobowa kolej krzesełkowa Porshe Design, czteroosobowa kolej krzesełkowa, dwa wyciągi orczykowe, babylift – wyciąg taśmowy dla najmłodszych). Wyciąg szkoleniowy dla początkujących oddzielony jest od głównej trasy, co zwiększa bezpieczeństwo początkujących amatorów białego szaleństwa. Znajdziecie tutaj pięć tras o różnej długości, ale wszystkie oznaczono na niebiesko.

7. Murzasichle

Mniejsze miejscowości są również doskonałym wyborem na zimowy wyjazd. Jeśli nie ma tam wielkich stoków, zawsze możemy wybrać się na biegówki. Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Shutterstock

Jeśli tłumy i kolejki nie są dla Was, zainteresuje Was z pewnością zimowa oferta Murzasichla. Na narty w Tatrach nie musimy się wybierać do wielkich miejscowości. Te bardziej kameralne sprawdzają się równie dobrze. W Murzasichlu znajduje się sześć wyciągów narciarskich o długości od 180 do 350 metrów. Z pozostałych zimowych atrakcji czeka tu na was lodowisko, snowtubing i tor saneczkowy.