Strona głównaTop 10Gdzie nie jechać w Polsce? Atrakcje zamknięte do odwołania

Gdzie nie jechać w Polsce? Atrakcje zamknięte do odwołania

Gdzie jechać w Polsce to ważne pytanie przed wakacjami, ale równe ważne okazuje się wręcz przeciwne: gdzie nie jechać? Niektóre atrakcje są zamknięte do odwołania, na przykład przez remonty. Oto szybki przegląd miejsc, gdzie nie wejdziemy – przynajmniej na razie.

Gazownia Warszawska

Gazownia Warszawska. Fot. Fotorince, Shutterstock

Gazownia Warszawska to imponujący zakład przemysłowy, który można zwiedzać. Ale nie teraz. Budynki między ul. Kasprzaka i Prądzyńskiego na Woli, które są siedzibą Muzeum Gazownictwa, znajdują się obecnie w remoncie. Od 30 stycznia 2019 r. muzeum jest nieczynne do odwołania.

Planetarium w Chorzowie

Planetarium Śląskie w Chorzowie, najstarsze w Polsce. Fot. Pudelek, CC BY-SA 3.0

Jest to największe i najstarsze planetarium w Polsce położone w parku rozrywki w Chorzowie, ale obecnie znajduje się w remoncie. Remont kończy się jednak „na dniach” i Planetarium będzie ponownie uroczyście otwarte 11 czerwca 2022 roku. Po modernizacji Planetarium wzbogaci się o wieżę widokową z widokiem na Chorzów i Katowice. Na sali projekcyjnej wymienione zostaną fotele, ekran, system dźwiękowy oraz projekcyjny. Jakie jeszcze atrakcje pojawią się w Planetarium? Symulatory lotu w kosmos, pokój, w którym można przeżyć trzęsienie ziemi czy pokoje klimatyczne to tylko niektóre z nich. Planetarium ma stać się najnowocześniejszym centrum edukacyjnym w Polsce.

Zakład Przyrodoleczniczy w Szczawnie-Zdroju

W marcu 2018 roku ogromny pożar zniszczył budynek Zakładu Przyrodoleczniczego w uzdrowisku Szczawno-Jedlina na Dolnym Śląsku. Pierwszy etap remontu, a konkretnie zabezpieczenie obiektu finansowane z odszkodowania, już się zakończyło. Budynek spłonął jednak niemal doszczętnie, więc odbudowa jeszcze potrwa i pochłonie szacunkowo około 20 mln zł. Prawdopodobną przyczyną pożaru było zwarcie instalacji elektrycznej.

EDIT z dnia 25 marca 2022 r.:
Pożar Zakładu Przyrodoleczniczego w marcu 2018 roku był dramatem nie tylko dla uzdrowiska, ale też dla mieszkańców i kuracjuszy, którzy na przestrzeni lat korzystali z infrastruktury leczniczej. Prawie natychmiast rozpoczęliśmy bardzo kosztowną i mozolną odbudowę – dziś między innymi dzięki dotacji [rządowej] i kolejnym transzom dotacji, które przyznajemy jako samorząd województwa mamy zabezpieczoną bryłę budynku, w tym gotowe stropy, dach i stolarkę okienną. Wewnątrz obiektu czeka nas jeszcze jednak wiele prac – dzisiejsza umowa z wykonawcą przewiduje rozpoczęcie robót wewnątrz obiektu. To nie są ostatnie środki, które przyznajemy na ten cel. Dołożymy wszelkich starań, aby odbudować Zakład – a dzisiejszy dzień jest kolejnym milowym krokiem w tym kierunku” – zadeklarował Grzegorz Macko, wicemarszałek województwa dolnośląskiego. Odbudowa Zakładu trwa już cztery lata i jeszcze nie wiadomo, kiedy się zakończy. Informacje zaczerpnęliśmy z portalu walbrzych.dlawas.info.

Narodowe Muzeum Techniki w Warszawie

Muzeum Techniki w Warszawie, sala astronautyki
Muzeum Techniki w Warszawie, sala astronautyki. Fot. Adrian Grycuk, CC BY-SA 3.0

Narodowe Muzeum Techniki w Warszawie w Pałacu Kultury i Nauki do niedawna było nieczynne. 1 lutego 2022 roku zostało jednak ponownie otwarte po remoncie. Placówka posiada bogate zbiory gromadzone od 1955 r. jako Muzeum Techniki i Przemysłu NOT. Można tam obejrzeć pojazdy, maszyny drukarskie, sprzęt RTV i AGD, a także m.in. przyrządy związane z astronautyką. Na ekspozycji jest się m.in. pierwsza na świecie ręczna kamera filmowa o napędzie automatycznym.

Godziny otwarcia: muzeum jest czynne od wtorku do niedzieli w godzinach 10.00 – 20.00. Ostatni zwiedzający są wpuszczani na wystawy o godzinie 19.15. W poniedziałki placówka jest nieczynna dla zwiedzających.
Cennik:
bilet normalny 16 zł/os.
bilet ulgowy 12 zł/os.
grupy szkolne 10 zł/os.
Dniem wstępu nieodpłatnego jest wtorek.

Część zamku Ogrodzieniec w Podzamczu

Zamek Ogrodzieniec. Fot. Shutterstock

Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu także przechodził remont i być może część z Was odczuła to podczas swoich odwiedzin „na własnej skórze”. Dzisiaj jednak dzięki dokonanej w ostatnim czasie modernizacji ze środków z UE zamek zyskał nową, jednokierunkową trasę zwiedzania, na której znajdziemy m.in. odbudowane drewniane krużganki oraz dotrzemy do miejsc wcześniej niedostępnych dla odwiedzających.

Czytaj także: Zamek Ogrodzieniec – wakacje z duchami i zjawiska paranormalne

Se-ma-for w Łodzi

Łódź Bajkowa, Trzy misie – pomnik upamiętniający polsko-austriacki serial animowany wyprodukowany przez Se-ma-for. Fot. Mariola Anna S, Shutterstock

Nie wejdziemy także do polskiej wytwórni filmowej Se-ma-for w Łodzi. To tam realizowane były animacje takie jak Plastusiowy Pamiętnik, Zaczarowany Ołówek czy Mały Pingwin Pik-Pok. Przy studiu filmowym istniało Se-ma-for Muzeum Animacji, zamknięte w 2018 r.

Prokuratura bada dwie sprawy dotyczące Se-ma-fora: podrobionego podpisu podczas posiedzenia wspólników, konkretnie pod podjęciem uchwały o zaciągnięciu kredytu, a także sprawę kolejnych podrobionych podpisów (tym razem chodzi o umowy o dzieło i wystawione na tej podstawie faktury).

Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie

Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie
Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Fot. Pixabay

Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie było częściowo nieczynne. Obecnie wróciło do normalnego funkcjonowania. Wśród zbiorów jest ponad 30 tysięcy eksponatów, w tym przede wszystkim samolotów (na przykład 25 maszyn z prywatnej kolekcji Hermanna Göringa).

Bilety normalne kosztują 27 zł, a ulgowe 16 zł. Dzieci do lat 7 wchodzą bezpłatnie.
We wtorek obowiązuje wstęp wolny.

Planetarium w Gdyni

Planetarium im. Antoniego Ledóchowskiego w Gdyni. Fot. Tomasz Sienicki, CC BY-SA 3.0

W Gdyni są dwa planetaria, oba nieczynne. Jedno służy studentom, drugie, na zdjęciu, teoretycznie turystom. Ale planetarium im. Antoniego Ledóchowskiego jest nieczynne do odwołania z powodu remontu budynku Akademii Morskiej. Taki stan rzeczy ma miejsce już od dłuższego czasu.

Czytaj także o atrakcjach, których jeszcze nie ma: Najbardziej wyczekiwane inwestycje w Polsce (WIZUALIZACJE)

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE