Strona głównaTop 10Gdzie pojechać na jeden dzień na Dolnym Śląsku (TOP 10)

Gdzie pojechać na jeden dzień na Dolnym Śląsku (TOP 10)

Gdy nie mamy zbyt wiele czasu na podróże, warto korzystać z tego co znajduje się blisko nas. Mieszkańcy południowo-zachodniej części Polski mają w czym wybierać: malownicze góry, podziemne trasy i ogromna ilość dobrze zachowanych zamków. Oto gotowe propozycje gdzie pojechać na jeden dzień na Dolnym Śląsku!

Torfowiska pod Zieleńcem

Jeśli lubicie bliskość natury i cenicie sobie oryginalne, rzadko spotykane miejsca, to torfowiska pod Zieleńcem z pewnością przypadną Wam do gustu. Ta ciekawa atrakcja, znajdująca się w górach Bystrzyckich, swoim wyglądem przypomina tajgę syberyjską, czy tundrę arktyczną. Spacerując po drewnianych kładkach tuż nad torfowiskiem zachwycicie się paletą barw, które zmieniają się w zależności od pory roku. Wiosną, kwitnąca tu wełnianka, pokrywa torfowiska białym puchem, jesienią natomiast gdy ta sama roślina przekwita przybiera kolor pomarańczowo-czerwony. Obie wersje są tak zachwycające i zmieniające krajobraz tego miejsca, że warto odwiedzić je zarówno wiosną jak i jesienią. To co jeszcze przyciąga w to miejsce to bogactwo flory, a najbardziej oryginalną rośliną jest z pewnością rosiczka.

Krośnicka Kolej Wąskotorowa

gdzie pojechać na jeden dzień na dolnym śląsku
Krośnicka Kolejka Wąskotorowa fot. Shutterstock

Stare parowozy to atrakcja, którą można zobaczyć w wielu muzeach w Polsce. Niewiele jednak jest miejsc, gdzie możecie przejechać się wagonem ciągniętym przez lokomotywę napędzaną węglem. Taka wyjątkowa atrakcja czeka na Was w Krośnicach, niedaleko Milicza. Jeśli więc macie dylemat gdzie pojechać na jeden dzień na Dolnym Śląsku to koniecznie odwiedźcie kolej wąskotorową w Krośnicach. Trasa ma niemal 3 km, a po drodze znajduje się 5 mniejszych stacyjek. Atrakcja ta szczególnie przypadnie do gustu najmłodszym odwiedzającym, ale dorośli również będą zachwyceni. Oprócz przejażdżki w wagonikach, zobaczcie zabytkową lokomotywę parową Px48 oraz dwie lokomotywy ekspozycyjne, do których możecie wejść do środka. Latem dodatkowymi atrakcjami będą: stawy rekreacyjne przeznaczone do kąpieli, wypożyczalnia sprzętu wodnego, plac zabaw oraz wiata grillowa dla około 50 osób.

Kompleks Riese – gdzie pojechać na jeden dzień na Dolnym Śląsku?

gdzie pojechać na jeden dzień na dolnym śląsku
Podziemne miasto, kompleks Olbrzym czyli Riese. Fot. Shutterstock

Kompleks Riese to jedno z najbardziej tajemniczych miejsc w Polsce. Nic więc dziwnego, że zastanawiając się gdzie pojechać na jeden dzień na Dolnym Śląsku, często wybór pada na sekretne tunele. Riese, czyli Olbrzym, to sieć podziemnych korytarzy w Górach Sowich na Dolnym Śląsku. Nikt nie zna ich przeznaczenia, a nawet dokładnej trasy tuneli. Nie wiadomo ile kilometrów korytarzy pozostaje nieodkrytych w powiecie wałbrzyskim, a ile jeszcze planowanych było do wydrążenia. Wszystko co związane z tym tajemniczym miejscem było owiane tajemnicą. Jednak w odnalezionych w 1944 roku dokumentach, można dowiedzieć się, że naziści budowali tu podziemne miasto Riese. Miejsce to miało być najprawdopodobniej siecią kwater wojskowych i obiektów strategicznych.

Riese przyciąga dziś wielu turystów w okolice Walimia, Głuszycy, Osówki, Rzeczki, Sobonia, Gontowej i Jugowic w powiecie wałbrzyskim na Dolnym Śląsku. W Głuszycy znajduje się kompleks Włodarz, największe i najbardziej znane muzeum tego typu, a w Osówce podziemne miasto. Koniecznie wybierzcie się na jednodniową wyprawę odwiedzić jeden lub więcej obiektów w tej niezwykle tajemniczej okolicy.

Pustynia Kozłowska

Jedną z ciekawszych propozycji znajdujących się na Dolnym Śląsku jest Pustynia Kozłowska. Jest to jedyne takie miejsce w tym regionie Polski, które idealnie nadaje się na całodniową wyprawę. Ta wyjątkowa pustynia w samym środku lasów znajduje się na obszarze Borów Dolnośląskich. Powstała ona w wyniku ćwiczeń wojskowych prowadzonych przez wojska niemieckie i rosyjskie na tym terenie. Wydma stanowiła tarczę dla rakiet i pocisków artyleryjskich. Gdy wojska radzieckie opuściły tutejsze poligony, w roku 1992, pustynia miała rozmiar około 120 hektarów. Dzisiaj to jedynie 10 hektarów, gdyż systematycznie zarasta przez otaczający las. Dlatego warto się spieszyć z zobaczeniem jej, gdyż z roku na rok jest coraz mniejsza. Szczególnie pięknie jest tu na przełomie sierpnia i września, gdy wrzosy mają piękny intensywny kolor, a w lesie czekają na Was borówki i grzyby.

Zamki Dolnego Śląska – gdzie pojechać na jeden dzień na Dolnym Śląsku?

gdzie pojechać na jeden dzień na dolnym śląsku
Zamek Chojnik. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca

Szukając miejsc, gdzie pojechać na jeden dzień na Dolnym Śląsku, koniecznie odwiedźcie zamki, których w regionie nie brakuje. Warownie Dolnego Śląska to idealny cel na jednodniową wyprawę. W regionie jest około osiemdziesięciu zamków, więc jest w czym wybierać! Na obowiązkowej liście powinny znaleźć się: Zamek Książ, Zamek Czocha, Twierdza Chojnik, Zamek Wleń, Zamek w Karpnikach, Warownia Grodno, Zamek Kliczków, Twierdza Topacz czy Zamek Bolków.

Jeśli nie wiecie, którą warownię odwiedzić jako pierwszą to polecamy Zamek Chojnik. Położony jest na górze Chojnik mierzącej 627 metrów n.p.m. Droga na szczyt jest stroma i wymagająca wysiłku, jednak widok jaki czeka na nas po wejściu na zamek jest wart tego trudu. Od południowej strony twierdza jest bowiem położona na stromym, skalistym zboczu. Miejsce to nazywane jest Piekielną Doliną.

Zobaczcie także: Zamek Chojnik – karkonoska atrakcja nad Piekielną Doliną.

Kościół Pokoju w Świdnicy

kościół pokoju w świdnicy
Kościół pokoju w Świdnicy. Fot. Mariusz Świtulski, Shutterstock

Także obiekty sakralne są w województwie dolnośląskim na tyle interesujące, że warto wybrać się tu na jednodniową wycieczkę. Kościół pod wezwaniem Trójcy Świętej w Świdnicy to największa drewniana świątynia na świecie, wykonana wyłącznie z drewna i bez gwoździ. Jest to doskonały przykład architektury szachulcowej, charakteryzującej się białymi ścianami poprzecinanymi ciemnymi belkami. Kościół Pokoju w Świdnicy to zabytek wpisany na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Dziś kościół jest uznawany za symbol polsko-niemieckiego pojednania.

Jeśli piękna świątynia w Świdnicy przypadnie Wam do gustu, możecie tego samego dnia odwiedzić jeszcze jeden podobny zabytek – Kościół Pokoju w Jaworznie, oddalony zaledwie o 40 km. Obie świątynie zostały wybudowane na mocy porozumień pokoju westfalskiego po wojnie trzydziestoletniej w 1648 roku.

To także Was zainteresuje: Kościół Pokoju – drewniany cud w Świdnicy i Jaworze.

Park Miniatur w Kowarach

Park Miniatur w Kowarach. Fot. mariusz switulski, Shutterstock

Jeśli zastanawiacie się gdzie pojechać na jeden dzień na Dolnym Śląsku, to mamy dla Was kolejną propozycję. Park Miniatur Dolnego Śląska powstał w 2003 roku w Kowarach, gdzie w jednym miejscu zobaczycie największe atrakcje regionu. Wszystkie prezentowane makiety są doskonałym odwzorowaniem oryginału w skali 1:25. W parku miniatur zobaczycie modele zamków, pałaców, klasztorów oraz ratuszy z Dolnego Śląska. Wyjątkową atrakcją jest największa w Polsce miniatura gór – pasmo Karkonoszy, wraz ze Śnieżką oraz wiernie odtworzonymi szlakami i schroniskami. Dodatkowo animatorzy opowiedzą Wam o historii największych atrakcji regionu, ciekawostkach i legendach.

Zobaczcie także: Parki Miniatur – mała podróż po najpiękniejszych miejscach na świecie (Top 16).

Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich

W Rudawskim Parku Krajobrazowym, na Dolnym Śląsku, znajduje się miejsce idealne na jednodniową wycieczkę. Wytyczony na zboczu Wielkiej Kopy szlak turystyczny, prowadzi przez Kolorowe Jeziorka – cztery pokopalniane wyrobiska, które zostały zalane wodą. Miejsce to zachwyci Was swoją barwą, szczególnie w słoneczne dni. Z powodu różnorodnego składu chemicznego ścian i dna jeziorek (m.in. kwas siarkowy i związki miedzi) woda przyjmuje w nich różne kolory. Najniżej położone są jeziora żółte i purpurowe. Idąc dalej w górę dotrzecie do jeziora błękitnego a nieco wyżej zielonego. Kontynuując podejście dojdziecie do szczytu Wielkiej Kopy, który położony jest na wysokości 871 m n.p.m. Szlak prowadzący przez barwne zbiorniki nie jest wymagający i będzie idealną trasą na wycieczkę z dziećmi. Warto spróbować zaplanować podróż w słoneczny dzień, bo wtedy kolory są najbardziej intensywne.

Twierdza Kłodzko

Twierdza Kłodzko. Fot. Shutterstock

Kolejne miejsce, idealne na całodniową wyprawę, przyciąga do siebie bogatą historią, mrocznymi legendami i podziemnymi korytarzami. Twierdza Kłodzko, bo o niej mowa, to górująca nad miastem zabudowa wraz z przyległymi terenami zajmująca 30 hektarów powierzchni. Z góry wyglądem przypomina gwiazdę, dlatego zyskała przydomek kamiennej gwiazdy.

Góra Forteczna w Kłodzku to miejsce, które przez 1000 lat spełniało funkcje obronne. W 1300 r. wybudowano tu zamek mieszkalny, który 150 lat później rozbudowano o kaplicę oraz kościół św. Wacława i św. Marcina. W 1557 roku zamek mieszkalny przekształcono w twierdzę posiadającą fortyfikacje oraz zamek wyższy. W latach późniejszych stanął tu między innymi donżon – wieża łącząca funkcje obronne i mieszkalne, która do dziś stanowi atrakcję turystyczną Twierdzy Kłodzko. Największe wrażenie robią liczące 1 kilometr podziemne tunele, które są częścią korytarzy powstałych gdy znajdowało się tu więzienie.

Przeczytajcie więcej: Twierdza Kłodzko – kamienna gwiazda Dolnego Śląska.

Wyprawa w Karkonosze – gdzie pojechać na jeden dzień na Dolnym Śląsku?

Karkonosze. Fot. Shutterstock

Mieszkańcy Dolnego Śląska mogą cieszyć się czymś, czego nie znajdziemy w północnej Polsce – pięknymi, malowniczymi górami. Karkonosze to idealne miejsce nie tylko na dłuższy urlop, ale także na jednodniową wyprawę. Co możecie robić podczas całodniowej wycieczki? Możecie:

  • Zdobyć Śnieżkę – najwyższy szczyt Karkonoszy
  • Odwiedzić Karkonoski Park Narodowy gdzie zobaczycie torfowiska, zarośla kosówki, gołoborza, kotły polodowcowe przeobrażone niekiedy w stawy i wiele więcej
  • Zwiedzić Kościół Wang w Karpaczu – sprowadzony w całości z Norwegii
  • Dotrzeć do wodospadów: Szklarka i Kamieńczyk
  • Wejść na Szrenicę i podziwiać bajeczne widoki na Góry Izerskie
Joanna Węgielewska
Joanna Węgielewska
Miłośniczka podróży po Polsce i Europie. Uwielbia poznawać miejsca, do których dociera niewielu turystów. Ulubione zakątki naszego kraju to Półwysep Helski, który za każdym razem odkrywa na nowo oraz Dolny Śląsk, który jest pełen tajemnic i uroku. Obowiązkowy punkt każdej jej wyprawy to odkrycie smaków lokalnej kuchni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE