Strona głównaTop 10Gdzie pojechać na jeden dzień w kujawsko-pomorskim? (TOP 12)

Gdzie pojechać na jeden dzień w kujawsko-pomorskim? (TOP 12)

Jeśli należycie do osób, które kochają jednodniowe wycieczki, to ponownie przygotowaliśmy dla Was coś interesującego. Kujawsko-pomorskie to jedno z najbardziej niedocenianych turystycznie województw. Najwyższa pora, aby to zmienić, bo region ten skrywa sporo zaskakujących atrakcji. Jeśli zastanawiacie się gdzie pojechać na jeden dzień w kujawsko-pomorskim, to mamy dla Was sporo propozycji, które zmienią Wasze zdanie o tej części kraju!

Zamek w Radzyniu Chełmińskim

gdzie pojechać na jeden dzień w kujawsko-pomorskim
Zamek w Radzyniu Chełmińskim. Fot. Shutterstock

Na miłośników zamków województwo kujawsko-pomorskie ma wiele do zaoferowania. Krzyżacy przybyli na te tereny na zaproszenie księcia Konrada Mazowieckiego. Rycerze z czarnymi krzyżami na białych płaszczach mieli, jak wówczas głoszono, bronić ludności przed Prusami. Łącznie wybudowano tu 18 zamków. Niektóre do dziś można oglądać w dobrym stanie, po innych pozostały ruiny, wieże, piwnice. Krzyżackie warownie i ich pozostałości do dziś zachwycają i budzą respekt. Jednym z najciekawszych miejsc jest zamek w Radzyniu Chełmińskim. Twierdzę wzniesiono w 1234 roku.

Dziś ruiny zamku udostępnione są dla zwiedzających. Największą atrakcją są zachowane w dobrym stanie dwie narożne wieże z widokiem na okolicę oraz piwnice, w których znajdują się wystawy m.in. makiet budowli średniowiecznych i narzędzi tortur. W zamku zobaczyć można także: skrzydło południowe z kaplicą, fasadę w prawie pełnej wysokości, dwie narożne wieżyczki, mury skrzydeł oraz piwnice. Zachowały się także elementy przedzamcza. Na terenie zamku kręcone były sceny do filmu Pan Samochodzik i templariusze.

To również Wam się spodoba: Krzyżackie zamki Pomorza i Kujaw.

Chełmno – gdzie pojechać na jeden dzień w kujawsko-pomorskim

chełmno miasto zakochanych
Chełmno. Fot. Shutterstock

Gdzie pojechać na jeden dzień w kujawsko-pomorskim? Z całą pewnością warto odwiedzić Chełmno. To piękne, pełne zabytków miasto, znajduje się na 9 wzgórzach otoczonych Wisłą, z których rozciąga się przepiękny widok na okoliczne tereny Doliny Dolnej Wisły. Chełmno do dziś zachowało wiele wyjątkowych zabytków, z których najstarsze powstały w XIII wieku. Całe Stare Miasto od 2005 roku znajduje się na liście Pomników historii. Chełmno posiada wiele miejsc wartych odwiedzenia m.in. sześć gotyckich kościołów, renesansowy ratusz, kamienice z XIII wieku, bramę Grudziądzką oraz jedne z najdłuższych w Polsce murów miejskich z basztami.

Ale Chełmno od kilku lat znane jest także jako polska stolica zakochanych. Wszystko za sprawą znajdujących się w tutejszym kościele farnym, relikwiom świętego Walentego. Każdego roku w walentynki, dla odwiedzających Chełmno, przygotowano wiele miłosnych atrakcji. Znajdziecie tu ławeczkę miłości, planty otoczone dywanami kwiatowymi w kształcie serc oraz spacerową trasę zakochanych. W tym czasie odbywa się także Festiwal Piosenki Miłosnej, a na rynku gości tradycyjny już jarmark, na którym w środku zimy panuje ciepła i miłosna atmosfera. Jeśli macie ochotę spędzić romantyczne chwile na ławeczce zakochanych, zjeść bułeczki z lubczykiem oraz zwiedzić miasto trasą zakochanych to koniecznie odwiedźcie Chełmno – nie tylko w dzień Świętego Walentego.

Zobaczcie także: Chełmno – miasto zakochanych.

Muzeum Archeologiczne w Biskupinie

biskupin
Rezerwat w Biskupinie. Fot. Shutterstock

Biskupin to wieś w województwie kujawsko-pomorskim, w której znajduje się najsłynniejszy polski rezerwat archeologiczny. Jest to jedno z tych miejsc, których nie można pominąć planując gdzie pojechać na jeden dzień w kujawsko-pomorskim. W Biskupinie w epoce brązu powstała osada łużycka, która w niewyjaśnionych okolicznościach przestała istnieć. Dziś, dzięki odkryciom jakich dokonano tu od lat 30. XX wieku, zrekonstruowana została ówczesna zabudowa. Dzięki temu możecie zobaczyć jak wyglądało codzienne życie rodzin z dawnej epoki.

Każdego roku w trzecim tygodniu września odbywa się tu także festyn archeologiczny, który przyciąga całe rodziny. Podczas imprezy można uczestniczyć w rekonstrukcjach dawnych obrzędów, biciu monet, wyrabianiu piwa czy samodzielnie postrzelać z łuków i kuszy. Jest to także okazja, żeby zobaczyć pradawne stroje czy upiec chleb.

Dowiedzcie się więcej: Biskupin – fakty i mity, które Was zaskoczą.

Muzeum Indiańskie w Wymysłowie

Czasem zastanawiacie się na pewno gdzie pojechać na jeden dzień w kujawsko-pomorskim, żeby było oryginalnie i ciekawie. Wymysłów to mała wioska w województwie kujawsko-pomorskim, niedaleko Tucholi. To właśnie tu powstało miejsce pełne pasji i wyjątkowej historii idealne dla małych i dużych. W 2000 roku Stanisław Supłatowicz znany również jako Sat-Okh założył muzeum, którego pełna nazwa brzmi: Muzeum Kultury Indian Ameryki Północnej im. Sat-Okh. Założyciel i patron tego miejsca urodził się w indiańskiej wiosce w Kanadzie. Dzięki jego charyzmatycznej osobowości miejsce to zyskało prawdziwą duszę. W muzeum znajdziemy liczne eksponaty związane z kulturą Indian: stroje, przedmioty codziennego użytku, broń oraz zrekonstruowane tipi.

Wenecja – gdzie pojechać na jeden dzień w kujawsko-pomorskim

Czy wiedzieliście, że na Kujawach i Pomorzu znajduje się polska Wenecja? Ta niepozorna wieś skrywa w sobie atrakcje, których może pozazdrościć nawet włoskie miasto. Jest to prawdziwy raj dla miłośników kolei, szczególnie tej wąskotorowej. Ten ciekawy środek lokomocji powstał w 1894 roku i działał do 1962 roku. 10 lat po zamknięciu trasy kolejka została ponownie przywrócona do życia jako atrakcja turystyczna. Do dziś można odbyć podróż w czasie wsiadając do kolejki na trasie: Żnin – Wenecja – Biskupin – Gąsawa.

Wraz z przywróceniem weneckich pociągów postanowiono pójść o krok dalej. Otwarto tu Muzeum Kolei Wąskotorowej. To miejsce to prawdziwy hołd dla historii tego ciekawego wynalazku. Obejrzeć tu możecie 17 parowozów z Polski, Belgii i Niemiec, wagony, budkę dróżnika, piaskarkę, ale także wiele pamiątek związanych z funkcjonowaniem tej lokalnej kolei. Na terenie Wenecji znajduje się jeszcze jedna atrakcja, którą koniecznie trzeba zobaczyć. Tuż obok muzeum stoją ruiny zamku rycerskiego z XIV wieku. Warto odwiedzić to miejsce i poznać mroczną historię tego miejsca.

Zobaczcie więcej: Polska Wenecja – nie z kanałami, lecz z koleją.

Ścieżka dydaktyczna Jelenia Wyspa

Kolejna atrakcja tego regionu to jedno z tych miejsc, które warto mieć w zanadrzu, gdy mamy ochotę spędzić czas z dala od zgiełku miast w otoczeniu pięknej przyrody. W samym sercu Borów Tucholskich znajduje się Rezerwat Bagna nad Stążką. Jest to niezwykły teren pełen rozległych torfowisk, bagien i lasów w rozlewiskach rzeki Stążki. Część rezerwatu udostępniono dla odwiedzających i utworzono ścieżkę dydaktyczną, którą nazwano Jelenia Wyspa. Cała trasa liczy 3,5 kilometra i będzie idealna na niezbyt wymagający spacer nawet dla kilkuletnich dzieci.

Spacerując po tym wyjątkowym rezerwacie będziecie zachwyceni widokami jakie na Was czekają. Pełno tu podmokłych terenów, urokliwych mostków i niespotykanej na co dzień roślinności. W połowie trasy czeka na Was wieża widokowa, z doskonałym widokiem na torfowiska. Koniecznie zabierzcie ze sobą lornetki i cierpliwie obserwujcie okolice. Jeśli dopisze Wam szczęście, to wypatrzycie w oddali mieszkające tu żurawie! Na zachętę zdradzimy Wam, że nam udało się dostrzec te piękne ptaki. Może i Wam dopisze szczęście! Warto zabrać ze sobą także coś na popołudniowy piknik, bo miejsc na odpoczynek w rezerwacie nie brakuje, a w tak malowniczym miejscu nawet zwykła kanapka będzie smakowała obłędnie.

Szlak TeH2O w Bydgoszczy

Jednym z ulubionych żartów prosto z grodu Kopernika, jest ten mówiący, że największą atrakcją Bydgoszczy jest wycieczka do Torunia. Na szczęście, miasto nad Brdą ma obecnie tak wiele do zaoferowania, że coraz chętniej przyciąga turystów na dłuższe lub krótsze wycieczki. Bydgoszcz to jedno z tych miast w Polsce, które jest dumne ze swojej przemysłowej historii, a swoją industrialną przeszłość wykorzystało jako największy atut. Gród nad Brdą swoimi atrakcjami nawiązuje do wody, przemysłu i rzemiosła, które są ważną częścią historii miasta, a szlak TeH2O to 15 kultowych obiektów, które będą wyjątkową wyprawą w przeszłość.

Jeśli zastanawiacie się gdzie pojechać na jeden dzień w kujawsko-pomorskim, to Bydgoszcz i jej szlak TeH2O będzie idealny. Wśród najciekawszych atrakcji znajdujących się na trasie wody, przemysłu i rzemiosła znajduje się Exploseum. W miejscu muzeum znajdowało się DAG Fabrik Bromberg – jedno z największych przedsiębiorstw zbrojeniowych III Rzeszy. Spacerując wytyczoną trasą zobaczycie doskonale zachowane budynki, tunele, wystawy, multimedialne prezentacje oraz krótki film. Inne zaskakujące miejsca na bydgoskim szlaku to Muzeum Mydła i Historii Brudu, Kanał Bydgoski czy Wieża ciśnień wodociągów miejskich.

Więcej o szlaku TeH2O poczytacie na Polska Zachwyca: Bydgoszcz atrakcje TeH2O – Szlak Wody, Przemysłu i Rzemiosła (Top 15).

Piramidy kujawskie – gdzie pojechać na jeden dzień w kujawsko-pomorskim

gdzie pojechać na jeden dzień w kujawsko-pomorskim
Piramidy kujawskie. Fot. Einsamer Schütze, CC BY-SA 4.0

To interesujące województwo skrywa w sobie sporo zaskakujących atrakcji. Jeśli więc nie wiecie, gdzie pojechać na jeden dzień w kujawsko-pomorskim, to koniecznie wybierzcie się na poszukiwania piramid. Na Kujawach w okolicach Izbicy Kujawskiej, Sarnowa i Gaju wznoszono piramidalne grobowce, które są starsze od piramid w Egipcie.

W Gaju czy też Wietrzychowicach stworzono rezerwaty archeologiczne. Już 5 tysięcy lat temu dokonywano w tych miejscach pochówków, a na powierzchni ziemi usypywano grobowce i stawiano głazy układające się w kształty przypominające sztabki. Megality zwane są polskimi piramidami. Nie mają typowego kształtu ostrosłupa. Są to wały mające często ponad 100 m długości i do 3 m wysokości. W polskich piramidach chowani byli pasterze i rolnicy. Pochówki są związane z neolityczną kulturą pucharów lejkowatych. Jest to miejsce, które z całą pewnością warto odwiedzić podczas jednodniowych wypraw.

Zobaczcie także: Piramida w Rapie – dlaczego powstała?

Ośrodek Chopinowski w Szafarni

Ceniąc sobie twórczość wspaniałego kompozytora Fryderyka Chopina, koniecznie odwiedźcie miejsce z nim związane. Szafarnia to wieś, w której możemy oglądać pałac wzniesiony prawdopodobnie w latach 1854-1880, z fundacji rodziny Karwat-Aleksandra lub Lucjana Floriana. Stoi na miejscu murów poprzedniego budynku. W tym wyjątkowym dworku zebrane są pamiątki związane z Fryderykiem Chopinem. Ten wybitny kompozytor dwukrotnie gościł tu na wakacjach u rodziny Dziewanowskich. Ośrodek Chopinowski w Szafarni powstał w roku 1949. Jego działalność została zainaugurowana 25 września Festiwalem Chopinowskim połączonym z wystawą zaprojektowaną przez Mieczysława Tomaszewskiego. Obecnie pałac przyciąga do siebie nie tylko fanów wspaniałej muzyki, ale także osoby ciekawe tego wyjątkowego miejsca, w którym gościł kompozytor.

Tężnie w Inowrocławiu – gdzie pojechać na jeden dzień w kujawsko-pomorskim

Tężnie w Inowrocławiu. Fot. Shutterstock

Warto wspomnieć, że dwie największe tężnie solankowe w Polsce znajdują się właśnie w województwie kujawsko-pomorskim. Największa z nich to ta wybudowana w Ciechocinku, jednak my zachęcamy do wizyty w pełnych uroku tężniach w Inowrocławiu. Pierwsze pomysły jej budowy pojawiły się już w 1984 roku. Ostatecznie prace rozpoczęły się w 1994 roku i zakończyły w 2001 roku. Tężnia ma kształt dwóch połączonych ze sobą wieloboków, które tworzą fantazyjną konstrukcję o łącznej długości 322 metrów. Jest też wieża widokowa, z której roztacza się piękna panorama miasta i Parku Solankowego. Park, to obok tężni, największa atrakcja miasta, która znajduje się na obszarze aż 85 hektarów. Spacerując tutaj możemy nie tylko poprawić swoją kondycję, ale także cieszyć się widokiem przepięknych dywanów kwiatowych.

To również was zaciekawi: Największe tężnie solankowe w Polsce (Top 5 + bonus).

Osada leśna Barbarka

O tym, że Toruń to idealne miejsce na jednodniowe i weekendowe wycieczki, nie trzeba nikomu mówić. Piękne zabytki, oryginalne muzea, ruiny zamku krzyżackiego czy wyjątkowe miejsca do spacerów to coś co przyciąga do Torunia. Jednak są też miejsca mniej znane, które warto wybrać, gdy nie wiemy gdzie pojechać na jeden dzień w kujawsko-pomorskim. Takim punktem na mapie jest osada leśna Barbarka. Jest to idealne miejsce do aktywnego wypoczynku. Warto się tu wybrać na spacer w otoczeniu pięknej przyrody lub na wycieczkę rowerową gdyż znajdziecie tu kilometry doskonale przygotowanych ścieżek.

Ale w osadzie leśnej czeka na Was wiele atrakcji, dzięki którym z przyjemnością spędzicie tu cały dzień. Odwiedzając Barbarkę czekają na Was: letni ogródek restauracyjny, wypożyczalnia rowerów i sprzętu sportowego, park linowy, barbarkowy park rozrywki (terenowe kręgle, mini golf), siłownia pod chmurką oraz ścieżki edukacyjne i turystyczne. Na dzieci czeka także plac zabaw z tyrolką. Jest tu również wyznaczone miejsce, aby rozpalić grilla, a nawet (po wcześniejszej rezerwacji) spędzić czas przy ognisku. Doskonale przygotowany teren rekreacyjny i spora ilość atrakcji pozwolą miło spędzić tu czas.

Joanna Węgielewska
Joanna Węgielewska
Miłośniczka podróży po Polsce i Europie. Uwielbia poznawać miejsca, do których dociera niewielu turystów. Ulubione zakątki naszego kraju to Półwysep Helski, który za każdym razem odkrywa na nowo oraz Dolny Śląsk, który jest pełen tajemnic i uroku. Obowiązkowy punkt każdej jej wyprawy to odkrycie smaków lokalnej kuchni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE