Strona głównaTop 10Gdzie znaleźć najpiękniejsze wiejskie chaty w Polsce? Podpowiadamy! (Top 12)

Gdzie znaleźć najpiękniejsze wiejskie chaty w Polsce? Podpowiadamy! (Top 12)

Kryte strzechą, ozdobione okiennicami lub malunkami, przepiękne chaty, kojarzone są z polską idylliczną wsią. Być może niektórzy z Was mają ochotę na sesję zdjęciową w takiej scenerii albo lubią dowiadywać się, jak przed wiekami wyglądało życie w takich chatach. Podpowiadamy, gdzie znaleźć najpiękniejsze wiejskie chaty w Polsce.

Tokarnia

Skansen w Tokarni. Fot. Shutterstock

W Tokarni możemy podziwiać idealną wieś świętokrzyską z regionu Kielecczyzny. Zobaczymy tam piękne wiatraki, dawne chaty, folwarki, czy przydrożne kapliczki. Podczas wycieczki po skansenie można także wziąć udział w dodatkowych zajęciach, takich jak wypiekanie chleba. Odwiedzenie tego miejsca to doskonała okazja, by poznać dawną polską wieś i jej życie.

Czytaj więcej: Park Etnograficzny w Tokarni – wieś idealna

Zalipie

Zalipie, Krzyzak, Shutterstock

Malowane domy rozsławiły Zalipie tak bardzo, że jest ono uznawane za najpiękniejszą wieś w Polsce. Tradycję ozdabiania chat kolorowymi malunkami o motywach kwiatowych zawdzięczamy Felicji Curyłowej, mieszkance wsi, która w ten właśnie sposób zaczęła ozdabiać swój dom, a w jej ślad poszły inne gospodynie. Wieś leży w woj. małopolskim w powiecie dąbrowskim. Najpiękniejsze wiejskie chaty są właśnie tutaj.

Czytaj więcej: Najpiękniejsza polska wieś – Zalipie

Zaborek

Wieś Zaborek
Wieś Zaborek. Fot. Shutterstock

Uroczysko Zaborek to zespół architektoniczno-krajobrazowy leżący na południe od Janowa Podlaskiego w woj. lubelskim. Nad brzegiem Bugu znajduje się kompleks budynków, w którego skład wchodzą m.in. chaty, kościół z Choroszczynki, wiatrak koźlak z Zaczopków, stara plebania, leśniczówka, młyn i szlachecki dworek pamiętający czasy powstania styczniowego. Budynki pełnią rolę hotelowo-szkoleniowe. Przede wszystkim Uroczysko Zaborek to pensjonat. Można tam na chwilę zamieszkać.

Kluki

Przepiękna wieś Kluki. Fot. Shutterstock

To wprost przepiękne miejsce jak z obrazka. W Klukach w woj. pomorskim w powiecie słupskim, znajduje się kolejna wieś idealna, której atrakcją jest Muzeum Wsi Słowińskiej. Śliczne chaty i inne budynki to nie wszystko, co można tu zobaczyć. Muzeum poświęconego jest Słowińcom – dawnemu odłamowi ludności kaszubskiej. Ich charakterystyczne i unikatowe zwyczaje możecie poznać właśnie tutaj. Specyficzne dla Słowińców było na przykład zakładanie koniom drewnianych butów, co jest dalej kultywowane.

Czytaj więcej: Skanseny w Polsce

Sierpc

Chata w Sierpcu
Chata w Sierpcu. Fot. Pixabay

Urokliwe drewniane niebieskie chaty w Sierpcu wchodzą w skład Muzeum Wsi Mazowieckiej. Leży ono na styku rzek Sierpienicy i Skrwy. Można tam znaleźć budynki mieszkalne i użytkowe, ale też poznać życie codzienne na polskiej wsi sprzed wieków i dawne polskie zwyczaje m.in. związane z Wielkanocą i Bożym Narodzeniem.

Sanok

Skansen w Sanoku. Fot. Shutterstock

W Sanoku znajduje się największy skansen budownictwa wiejskiego w Polsce. Zgromadzono tu najwięcej eksponatów spośród wszystkich muzeów etnograficznych w kraju. Można zobaczyć tu chaty Łemków, Pogórzan, Dolinian i Bojków. Są też przebogate eksponaty dokumentujące rozwój górnictwa naftowego. Ponad 100 eksponatów budownictwa drewnianego z okresu od XVII do XX wieku (m.in. sakralnego, mieszkalnego i gospodarczego) robi naprawdę ogromne wrażenie.

Czytaj więcej: 13 powodów, by odwiedzić Skansen w Sanoku

Wygiełzów

Park etnograficzny w Wygiełzowie
Park etnograficzny w Wygiełzowie. Fot. Pixabay

W Wygiełzowie w woj. małopolskim w powiecie chrzanowskim, znajduje się Nadwiślański Park Etnograficzny. Znajdziemy tam m.in. spichlerz plebański z Tenczynka z XVIII w., stodołę plebańską z Regulic, chałupę półkurną z Rozkochowa, chałupę biedniacką z płazy, chlewik dla świń i ośmioboczną stodołę z Kaszowa, chałupę i stodołę ośmioboczną z Przeciszowa, chałupę z Podolsza czy też kuźnię z Liszek. Nie można nie wziąć na zwiedzanie aparatu.

Opole

Muzeum Wsi Opolskiej
Muzeum Wsi Opolskiej. Fot. Shutterstock

W Muzeum Wsi Opolskiej można podziwiać wiatraki, młyny i dowiedzieć się więcej o dawnym życiu mieszkańców na tych ziemiach. W Opolu-Bierkowicach stworzono skansen, gdzie stoją m.in. młyn wodny ze Starych Siołkowic, spichlerz podworski ze Sławięcic, spichlerz z Ligoty Książęcej, chałupa z Kamieńca, chałupa z Karmonek Nowych, karczma z Przewozu oraz chałupa z Radłowa.

Czytaj więcej: Muzeum Wsi Opolskiej – kraina młynów i wiatraków

Maurzyce

Skansen w Maurzycach. Shutterstock

W woj. łódzkim w powiecie łowickim znajduje się malownicza wioska z niebieskimi domami: Maurzyce. To tam otwarto Łowicki Park Etnograficzny. Stoją w nim chaty w układach przestrzennych charakterystycznych dla terenu dawnego Księstwa Łowickiego. Mimo, że to województwo łódzkie, ten park etnograficzny znajduje się godzinę drogi samochodem od stolicy.

Wdzydze Kiszewskie

Muzeum etnograficzne we Wdzydzach Kiszewskich. Fot. Shutterstock

We Wdzydzach Kiszewskich, na Pomorzu Zachodnim, w krainie Kaszubów, znajduje się najstarszy skansen w Polsce. Znajdują się tam 32 obiekty ludowej zabudowy kaszubskiej, w tym dwa wiatraki i kościół. Wszystkie obiekty posiadają pełen wystrój. Od 1906 r. można bliżej tam poznać kulturę Kaszubów.

Czytaj więcej: Wdzydze Kiszewskie – najstarszy skansen w Polsce

Zakopane

Architektura zakopiańska jest bardzo charakterystyczna. Fot. Pixabay

Zakopane związane jest nierozerwalnie ze stylem zakopiańskim w architekturze wprowadzonym przez Stanisława Witkiewicza. Jedyne w swoim rodzaju drewniane chaty po dziś dzień możemy oglądać w wielu miejscach w Zakopanem. To m.in. odnowiona willa Witkiewiczówka czy też galeria sztuki w willi Oksza.

Czytaj także: Darmowe atrakcje w Zakopanem – 7 i pół zaskakującej propozycji

Lanckorona

Lanckorona. Fot. Agnes Kantaruk, Shutterstock

Jedna z najbardziej romantycznych miejscowości w Polsce znajduje się w woj. małopolskim. Lanckorona słynie z pięknej charakterystycznej architektury i uznana jest za dobre miejsce na spacery zakochanych. Znajdują się tam też ruiny zamku. Najpiękniejsze wiejskie chaty zobaczysz też tutaj.

Lanckorona podobała się Kazimierzowi III Wielkiemu. Nie było tutaj daleko z Krakowa, więc i tu w XIV w. postawiono zamek. Twierdza chroniła drogi do Wawelu.

Czytaj więcej: Lanckorona – romantyczny zakątek ze wspaniałą architekturą

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE