Góry Świętokrzyskie to piękne wzniesienia i doliny, które skrywają się w południowo-wschodniej części Polski. Nie brakuje tu małych kościółków, zamków, kilometrów szlaków pieszych i rowerowych oraz parków rozrywki, które pokochają dzieci i dorośli. Odwiedźcie jeden z najstarszych łańcuchów górskich w Europie i odkryjcie jego największe tajemnice.

2Górnicza przeszłość (Góry Świętokrzyskie)

Obecnie część Gór Świętokrzyskich jest chroniona, jednak dawniej ze względu na liczne bogactwa naturalne znajdowały się tu ośrodki górnictwa rud żelaza, ołowiu i miedzi. Szczególnie istotna dla regionu okazała się działalność cystersów, dzięki którym od XIII wieku nastąpił dynamiczny rozwój rzemiosła oraz hutnictwa żelaza. W XVI i XVII wieku w regionie świętokrzyskim pojawiły się pierwsze wielkie piece do wytopu żelaza. Dobrze prosperowało tu również hutnictwo szkła, garbarstwo czy sukiennictwo. W XIX wieku Góry Świętokrzyskie były ważnym punktem na gospodarczej mapie kraju, zyskało nawet miano Zagłębia Staropolskiego. Pozostałości po piecach dymarskich, w których produkowano żelazo, można do dziś oglądać w muzeum w Nowej Słupi.

Poprzedni artykułOgrody Kapias – kolory Prowansji, zapachy Toskanii, bajeczna kraina pełna pasji!
Następny artykułAndrzejki – czyli wywróż sobie panno męża
Miłośniczka podróży po Polsce i Europie. Uwielbia poznawać miejsca, do których dociera niewielu turystów. Ulubione zakątki naszego kraju to Półwysep Helski, który za każdym razem odkrywa na nowo oraz Dolny Śląsk, który jest pełen tajemnic i uroku. Obowiązkowy punkt każdej jej wyprawy to odkrycie smaków lokalnej kuchni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here