Grudziądz jest zdecydowanie niedocenionym miastem na mapie Polski. Szkoda, bo to doskonała propozycja na weekendowy wyjazd. Spodoba się szczególnie miłośnikom spacerów – do większości popularnych miejsc najlepiej dotrzeć pieszo. Grudziądz atrakcje niewątpliwie ma i warto odwiedzić to miasto. Sami zobaczcie dlaczego.
Wieża Klimek
W XIII wieku w Grudziądzu zbudowano zamek krzyżacki. Warownia ucierpiała szczególnie podczas potopu szwedzkiego. Do jego upadku przyczynił się również król pruski Fryderyk Wilhelm II, który nakazał rozebranie zamczyska. Dzięki interwencji królowej pruskiej Luizy, ocalono wieżę zamkową, która przetrwała do dziś.
Warto wspiąć się na 23 metrową wieżę Klimek. Rozciąga się z niej piękna panorama miasta. Wstęp jest bezpłatny.
Pomnik ułana z dziewczyną
W pobliżu ratusza i spichlerzy znajduje się pomnik, który zasługuje na uwagę. Rzeźba przedstawia ułana z dziewczyną w miłośnym uścisku. Pomnik powstał dla upamiętnienia działalności przedwojennego Centrum Wyszkolenia Kawalerii. Autorem jest miejscowy artysta plastyk Ryszard Kaczor.
Pomnik znajduje się w miejscu, gdzie w okresie I i II wojny światowej Niemcy ustawili drewnianą statuę Bismarcka.
Spichlerze
Atrakcje tutaj Cię zaskoczą. Jako jedno z niewielu miast w Polsce, Grudziądz może się pochwalić doskonale zachowanymi spichlerzami z okresu średniowiecza. Rozciągają się na szerokość całego starego miasta. Miejscowość była kiedyś bardzo ważnym punktem na handlowym szlaku wiślanym. Budynki tworzą zwartą grupę i wraz z murami miejskimi, które stanowiły ich dopełnienie, tworzyły system obronny. Spichlerze w Grudziądzu w 2017 roku zostały wpisane na listę Pomników Historii.
Grudziądz atrakcje – Brama wodna
Brama Wodna jest elementem łączącym mury miejskie ze spichlerzami. To jedyna brama miejska w Grudziądzu, która zachowała się do dziś. Wniesiono ją w XIV wieku, aby umożliwić przejście w kierunku zamku krzyżackiego. Brama w 1649 roku ucierpiała na skutek pożaru. Ponownie zniszczono ją w 1945 roku. Udało się ją jednak zrekonstruować i dziś jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych wizytówek miasta.
Rynek Główny
Rynek Główny w Grudziądzu otaczają kamienice zrekonstruowane po II wojnie światowej. Do XVI wieku znajdowały się tu wyłącznie drewniane budynki, jednak wielokrotne pożary wymusiły zmianę materiałów budulcowych. Co ciekawe aż do XIX wieku dominowała w Grudziądzu zabudowa jednopiętrowa. Później zaczęto ją podwyższać oraz zmieniać kształt dachów. Najsłynniejszym budynkiem przy Rynku Głównym jest kamienica pod łabędziem nazywana tak od godła z tym ptakiem umieszczonego na elewacji.
Z pierwotnego wyglądu rynku zachował się jedynie prostokątny kształt. Plac ma wymiary 54 na 70 metrów.
Fontanna Flisaka
Wymieniając wyróżniające Grudziądz atrakcje nie można pominąć tej fantazyjnej fontanny. Znajduje się ona nieopodal Bramy Wodnej. Z racji dobrego położenia (tuż nad brzegiem Wisły) miasto od wieków odgrywało ważną rolę. Część mieszkańców zajmowało się flisactwem czyli spławianiem towarów na rzekę. Dla ich upamiętnienia powstała fontanna z rzeźbą flisaka.