Hala Gąsienicowa to jedno z najczęściej fotografowanych miejsc w Tatrach. Tu znajduje się schronisko Murowaniec, stąd wyruszamy m.in. na Kościelec, Zawrat, Kasprowy Wierch i Orlą Perć. Oto porcja zdjęć i ciekawostek prosto z naszych pięknych gór.
1. Hala Gąsienicowa i Kościelec
Kiedyś na Hali Gąsienicowej wypasanych było wiele owiec. Pasły się na powierzchni zaledwie kilku hektarów, natomiast cała hala ma niemal 800 ha.
2. Hala Gąsienicowa i Kościelec
Kościelec dzieli Dolinę Gąsienicową na czarną i zieloną. Góra ma 2155 m n.p.m.
3. Hala Gąsienicowa i Kościelec
W Hali Gąsienicowej prócz leśniczówki i szałasów znajdziemy strażniczówkę „Gawrę”, bazę taterników „Betlejemkę” i Stację Obserwacyjną Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN.
4. Hala Gąsienicowa i Kościelec
W okolicy znajdują się znaki ostrzegające przed niedźwiedziami. Choć te zwierzęta pojawiają się tam rzadko, należy na nie uważać.
5. Hala Gąsienicowa i Kościelec
Kościelec zbudowany jest z granitu, a jego nazwa wywodzi się prawdopodobnie stąd, że wierzchołek przypomina dach kościoła.
6. Hala Gąsienicowa i Kościelec
Schronisko Murowaniec jest doskonałą bazą wypadową na Orlą Perć – jeden z najtrudniejszych szlaków Tatr Wysokich, między przełęczami Zawrat i Krzyżne. Można tam dojść z przełęczy Krzyżne.
7. Hala Gąsienicowa i Kościelec
Ściany Kościelca wznoszą się nad malowniczym Czarnym Stawem Gąsienicowym.
8. Hala Gąsienicowa i Kościelec
W Polsce jest sześć szczytów o nazwie Kościelec. Ten tatrzański jest najwyższy, pozostałe znajdują się w Beskidzie Małym, Śląskim i Żywieckim oraz Sudetach.
9. Hala Gąsienicowa i Kościelec
Podania głoszą, że to na Hali Gąsienicowej powstańców werbował Aleksander Kostka-Napierski, przywódca powstania chłopskiego na Podhalu w 1651 roku.
10. Hala Gąsienicowa i Kościelec
Na Kościelcu żyje niezwykle rzadka roślina, saussurea wielkogłowa z rodziny astrowatych. Występuje jedynie w Alpach i Karpatach. Ten piękny fioletowy kwiat występuje tylko na piętrze halnym.
11. Hala Gąsienicowa i Kościelec
Hala Gąsienicowa była popularnym miejscem wypasania owiec. Znajdowało się ich tam nawet kilkaset. Gdy w latach 60. Państwo wykupywało halę od górali, miała ona aż 381 właścicieli.
12. Hala Gąsienicowa i Kościelec
W Tatrzańskim Parku Narodowym spotkamy m.in. kozice górskie. Mamy też szansę trafić na świstaka, rysia i łasicę pospolitą.
13. Hala Gąsienicowa i Kościelec
Na Kościelcu możemy podziwiać takie formacje jak Kościelcowy Kocioł, Żleb Zaruskiego, Czuba nad Karbem i Komin Muchy. Kościelec wznosi się 533 m ponad Czarny Staw Gąsienicowy.
14. Hala Gąsienicowa i Kościelec
Najpopularniejszą trasą na Halę Gąsienicową jest ta idąca z Kuźnic. Można dojść tam dwoma wariantami: przez Boczań lub Dolinę Jaworzynki.
15. Hala Gąsienicowa i Kościelec
Na Hali Gąsienicowej znajduje się skrzyżowanie kilku szlaków. Ten niebieski prowadzi z Kuźnic przez Boczań i Skupniów Upłaz do Murowańca, stąd dalej nad Czarny Staw Gąsienicowy i na Zawrat. Z Kuźnic do Murowańca idzie się dwie godziny, a wraca około półtorej godziny. Z Murowańca na Zawrat idzie się około 2 godzin i 20 minut, z powrotem pół godziny krócej.
16. Hala Gąsienicowa i Kościelec
Czarny szlak prowadzi do Brzezin przez Psią Trawkę. Pokonamy go w 1:45 h, a w drugą stronę około 2 godzin i kwadransa.
17. Hala Gąsienicowa i Kościelec
Jest także szlak zielony. Prowadzi do Wierchporońca przez Rówień Waksmundzką, Gęsią Szyję i Rusinową Polanę. To dość długi szlak: przejdziemy go w 3:50 h, a z powrotem 4:15 h.
18. Hala Gąsienicowa i Kościelec
Możemy także wybrać szlak żółty z Kasprowego Wierchu przez Roztokę Stawiańską do Murowańca, a stamtąd doliną Pańszczycą na przełęcz Krzyżne. Czas przejścia z Kasprowego Wierchu do Murowańca to nieco ponad godzina, a z powrotem godzina i 25 minut. Z Murowańca na Krzyżne przejdziemy w 2 godziny i 45 min, z powrotem w nieco ponad 2 godziny.