Hala Gąsienicowa to jedno z najczęściej fotografowanych miejsc w Tatrach. Tu znajduje się schronisko Murowaniec, stąd wyruszamy m.in. na Kościelec, Zawrat, Kasprowy Wierch i Orlą Perć. Oto porcja zdjęć i ciekawostek prosto z naszych pięknych gór.

1. Hala Gąsienicowa i Kościelec

Kiedyś na Hali Gąsienicowej wypasanych było wiele owiec. Pasły się na powierzchni zaledwie kilku hektarów, natomiast cała hala ma niemal 800 ha.

2. Hala Gąsienicowa i Kościelec

Kościelec dzieli Dolinę Gąsienicową na czarną i zieloną. Góra ma 2155 m n.p.m.

3. Hala Gąsienicowa i Kościelec

W Hali Gąsienicowej prócz leśniczówki i szałasów znajdziemy strażniczówkę „Gawrę”, bazę taterników „Betlejemkę” i Stację Obserwacyjną Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN.

4. Hala Gąsienicowa i Kościelec

W okolicy znajdują się znaki ostrzegające przed niedźwiedziami. Choć te zwierzęta pojawiają się tam rzadko, należy na nie uważać.

5. Hala Gąsienicowa i Kościelec

Kościelec zbudowany jest z granitu, a jego nazwa wywodzi się prawdopodobnie stąd, że wierzchołek przypomina dach kościoła.

6. Hala Gąsienicowa i Kościelec

Schronisko Murowaniec jest doskonałą bazą wypadową na Orlą Perć – jeden z najtrudniejszych szlaków Tatr Wysokich, między przełęczami Zawrat i Krzyżne. Można tam dojść z przełęczy Krzyżne.

7. Hala Gąsienicowa i Kościelec

Ściany Kościelca wznoszą się nad malowniczym Czarnym Stawem Gąsienicowym.

8. Hala Gąsienicowa i Kościelec

W Polsce jest sześć szczytów o nazwie Kościelec. Ten tatrzański jest najwyższy, pozostałe znajdują się w Beskidzie Małym, Śląskim i Żywieckim oraz Sudetach.

9. Hala Gąsienicowa i Kościelec

Podania głoszą, że to na Hali Gąsienicowej powstańców werbował Aleksander Kostka-Napierski, przywódca powstania chłopskiego na Podhalu w 1651 roku.

10. Hala Gąsienicowa i Kościelec

Na Kościelcu żyje niezwykle rzadka roślina, saussurea wielkogłowa z rodziny astrowatych. Występuje jedynie w Alpach i Karpatach. Ten piękny fioletowy kwiat występuje tylko na piętrze halnym.

11. Hala Gąsienicowa i Kościelec

Hala Gąsienicowa była popularnym miejscem wypasania owiec. Znajdowało się ich tam nawet kilkaset. Gdy w latach 60. Państwo wykupywało halę od górali, miała ona aż 381 właścicieli.

12. Hala Gąsienicowa i Kościelec

W Tatrzańskim Parku Narodowym spotkamy m.in. kozice górskie. Mamy też szansę trafić na świstaka, rysia i łasicę pospolitą.

13. Hala Gąsienicowa i Kościelec

Na Kościelcu możemy podziwiać takie formacje jak Kościelcowy Kocioł, Żleb Zaruskiego, Czuba nad Karbem i Komin Muchy. Kościelec wznosi się 533 m ponad Czarny Staw Gąsienicowy.

14. Hala Gąsienicowa i Kościelec

Najpopularniejszą trasą na Halę Gąsienicową jest ta idąca z Kuźnic. Można dojść tam dwoma wariantami: przez Boczań lub Dolinę Jaworzynki.

15. Hala Gąsienicowa i Kościelec

Na Hali Gąsienicowej znajduje się skrzyżowanie kilku szlaków. Ten niebieski prowadzi z Kuźnic przez Boczań i Skupniów Upłaz do Murowańca, stąd dalej nad Czarny Staw Gąsienicowy i na Zawrat. Z Kuźnic do Murowańca idzie się dwie godziny, a wraca około półtorej godziny. Z Murowańca na Zawrat idzie się około 2 godzin i 20 minut, z powrotem pół godziny krócej.

16. Hala Gąsienicowa i Kościelec

Czarny szlak prowadzi do Brzezin przez Psią Trawkę. Pokonamy go w 1:45 h, a w drugą stronę około 2 godzin i kwadransa.

17. Hala Gąsienicowa i Kościelec

Jest także szlak zielony. Prowadzi do Wierchporońca przez Rówień Waksmundzką, Gęsią Szyję i Rusinową Polanę. To dość długi szlak: przejdziemy go w 3:50 h, a z powrotem 4:15 h.

18. Hala Gąsienicowa i Kościelec

Fot. Ado Kasprzak (18)

Możemy także wybrać szlak żółty z Kasprowego Wierchu przez Roztokę Stawiańską do Murowańca, a stamtąd doliną Pańszczycą na przełęcz Krzyżne. Czas przejścia z Kasprowego Wierchu do Murowańca to nieco ponad godzina, a z powrotem godzina i 25 minut. Z Murowańca na Krzyżne przejdziemy w 2 godziny i 45 min, z powrotem w nieco ponad 2 godziny.