W Polsce nie brakuje charakterystycznych wież. Niektóre z tych strzelistych zabytków istniały już w średniowieczu, inne pochodzą z późniejszych czasów. Oto 11 ciekawych wież w Polsce.

1Wieża Piastowska

Wieża Piastowska w Opolu
Wieża Piastowska w Opolu. Fot. Daviidos, CC BY-SA 3.0

Wieża Piastowska w Opolu jest jednym z najstarszych zabytków architektury obronnej w Polsce. Pochodzi z ok. 1300 r., czyli z czasów Bolka I Opolskiego. To pozostałość niezachowanego do dzisiejszych czasów Zamku Piastowskiego. Jest strzelista i ma 42 m wysokości. Jako ciekawostkę można dodać, że jest to krzywa wieża. Na skutek osiadania, przechyliła się od pionu o ok. 1,5 stopnia. Nie jest jednak oficjalnie uznawana za krzywą wieżę. Jej zwiedzanie zajmuje około pół godziny.

Poprzedni
Poprzedni artykułOstatni weekend sierpnia w Janowcu w pięknym ***Hotelu Kazimierski Zdrój w świetnej cenie!
Następny artykuł15 rzeczy, których nie wiecie o Świętokrzyskiem
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa. Jest saunamistrzem i startuje w zawodach saunowych. Odpręża się czytając książki, w wolnych chwilach biega. Uwielbia gry planszowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here