Strona głównaTop 10Historyczne wieże w Polsce. Wspinano się na nie już w średniowieczu (Top 11)

Historyczne wieże w Polsce. Wspinano się na nie już w średniowieczu (Top 11)

W Polsce nie brakuje charakterystycznych wież. Niektóre z tych strzelistych zabytków istniały już w średniowieczu, inne pochodzą z późniejszych czasów. Oto 11 ciekawych wież w Polsce.

Wieża Piastowska

Wieża Piastowska w Opolu
Wieża Piastowska w Opolu. Fot. Daviidos, CC BY-SA 3.0

Wieża Piastowska w Opolu jest jednym z najstarszych zabytków architektury obronnej w Polsce. Pochodzi z ok. 1300 r., czyli z czasów Bolka I Opolskiego. To pozostałość niezachowanego do dzisiejszych czasów Zamku Piastowskiego. Jest strzelista i ma 42 m wysokości. Jako ciekawostkę można dodać, że jest to krzywa wieża. Na skutek osiadania, przechyliła się od pionu o ok. 1,5 stopnia. Nie jest jednak oficjalnie uznawana za krzywą wieżę. Jej zwiedzanie zajmuje około pół godziny.

Wieża Ratuszowa w Krakowie

Wieża ratuszowa w Krakowie
Wieża ratuszowa w Krakowie. Fot. Shutterstock

Ta wieża pochodzi z XIV wieku i przypomina, że w tym miejscu stał kiedyś ratusz. Zburzono go jednak w 1820 r. Wieża ma 70 m wysokości. Zegar zawieszony obecnie na wieży jest atomowy, co oznacza że podaje najdokładniejszy czas. Dziś wieża to filia Muzeum Historycznego miasta Krakowa. Są tam przechowywane m.in. insygnia władzy oraz dawne stroje mieszczańskie.

Mysia Wieża w Kruszwicy

mysia wieża
Mysia Wieża w Kruszwicy. Fot. Shutterstock

Kruszwica to niewielka miejscowość w województwie kujawsko-pomorskim nad jeziorem Gopło. Znamy ją z legendy o królu Popielu, którego zjadły myszy.

Mysia Wieża jest pozostałością zamku w Kruszwicy. Zbudowano go w latach 1350-1355 z inicjatywy króla Kazimierza Wielkiego. Zamek został dwukrotnie spalony przez Szwedów w roku 1655 i 1657. Do dnia dzisiejszego zachowała się właśnie Mysia Wieża. Ma 32 m wysokości.

Czytaj więcej: Kruszwica – miejsce pełne legend

Krzywa Wieża w Toruniu

krzywa wieża w toruniu
Krzywa wieża w Toruniu. Fot. Shutterstock

Krzywa wieża w Toruniu powstała w XIV wieku i stanowi integralną część murów obronnych miasta. Jej odchylenie od pionu wynosi 146 cm, a wysokość 15 m.

Oprócz funkcji obronnych krzywa wieża w Toruniu miała także inne przeznaczenie. W XVIII wieku zamieniono to miejsce w karcer dla kobiet. 100 lat później przebudowano ją na kuźnię, a pod koniec XIX wieku zaczęto tu mieszkać. Obecnie wewnątrz wieży mieści się kawiarnia, sklep z pamiątkami oraz Toruńska Agencja Kulturalna.

Czytaj więcej: Krzywa wieża w Toruniu – Piza się chowa

Krzywa wieża w Ząbkowicach Śląskich

krzywa wieża w ząbkowicach śląskich
Krzywa wieża w Ząbkowicach Śląskich. Fot. Shutterstock

Krzywa wieża w Ząbkowicach Śląskich nazywana śląską Pizą, uznawana jest za najwyższą krzywą wieżę w Polsce. Ma 34 m wysokości. Jej odchylenie od pionu wynosi obecnie 2 m 14 cm. Niezwykła jest grubość murów u stóp wieży (ponad 4 metry). Na szczyt prowadzi 139 schodów.

Być może budowla jest pozostałością zamku książąt świdnickich, który został zniszczony, jednak to jedynie jedna z hipotez. Wieża przechyliła się o 1,5 metra w 1598 w wyniku ruchów tektonicznych w Bardzie lub z powodu zbyt dużego ciężaru nadbudówki, którą dodano do pierwotnej budowli. W 1858 roku wieżę uszkodził natomiast wielki pożar miasta. Ceny biletów: normalne 7 zł, ulgowe 4 zł.

Wieża Klimek w Grudziądzu

Wieża Klimek w Grudziądzu
Wieża Klimek w Grudziądzu. Fot. Shutterstock

W XIII wieku w Grudziądzu zbudowano zamek krzyżacki. Warownia ucierpiała szczególnie podczas potopu szwedzkiego. Do jego upadku przyczynił się również król pruski Fryderyk Wilhelm II, który nakazał rozebranie zamczyska. Dzięki interwencji królowej pruskiej Luizy, ocalono wieżę zamkową, która przetrwała do dziś.

Warto wspiąć się na 23 metrową wieżę Klimek. Rozciąga się z niej piękna panorama miasta. Wstęp jest bezpłatny.

Wieża ratuszowa w Żninie

Wieża ratuszowa w Żninie
Wieża ratuszowa w Żninie. Fot. Shutterstock

To pozostałość dawnego ratusza w Żninie wzniesionego w latach 1447-1500. Wieża zachowała elementy stylu obronnego, w którym został zbudowany cały ratusz. Dziś mieści Muzeum Ziemi Pałuckiej

Ratusz został zniszczony w czasie potopu szwedzkiego. Wieża jednak ocalała. Choć została uszkodzona w pożarze w 1692 roku, to odbudowano ją. Dziś jest zabytkiem z niezwykłą historią.

Wieża zamku w Brodnicy

wieża zamku w brodnicy
Zamek w Brodnicy. Fot. Shutterstock

Zamek w Brodnicy został wybudowany w pierwszej połowie XIV wieku. W późniejszych latach fortyfikacja została przystosowana do walk z użyciem broni palnej. Po bitwie pod Grunwaldem zamek trafił w ręce polskie. Kolejne lata to okres zmian terytorialnych, które powodowały przechodzenie warowni z rąk do rąk.

Po pierwszym rozbiorze Polski, Brodnica dostała się pod panowanie pruskie i to właśnie wtedy nakazano rozbiórkę zamku i murów obronnych miasta. Do dziś z fortecy pozostała wieża i fundamenty oraz piwnice.

Wieża rycerska w Siedlęcinie

wieża rycerska w siedlęcinie
Wieża rycerska w Siedlęcinie. Fot. Shutterstock

To bardzo ciekawa wieża. Najpierw była siedzibą książęcą i zamieszkiwał w niej książę jaworski Henryk I. Została zbudowana w 1314 roku.

W 1368 roku wdowa po Bolku II sprzedała wieżę rycerzowi Jenschinowi von Redernowi i do połowy XV w. budynek była siedzibą rycerską.

Wieża rycerska w Siedlęcinie znajduje się na Szlaku Zamków Piastowskich województwa dolnośląskiego. Można w niej oglądać zabytkowe średniowieczne malowidła.

Donżon w Lublinie

Donżon na zamku w Lublinie. Fot. Russlan Lytvin, Shutterstock

Początki zamku sięgają XII wieku i są bezpośrednio związane z powstaniem kasztelanii lubelskiej. Pierwsza rozbudowa tego miejsca nastąpiła w drugiej połowie XIII wieku lub na początku XIV. Z tamtego okresu pochodzi zabytkowy donżon (murowana wieża obronno-rezydencjalna) – pierwszy murowany element zamku.

Murowany zamek wzniesiono za Kazimierza Wielkiego. Twierdza była położona na ważnym szlaku z Krakowa do Wilna. W późniejszych wiekach warownia przechodziła liczne rozbudowy.

Wieża ciśnień w Kościanie

Wieża ciśnień w Kościanie
Wieża ciśnień w Kościanie. Fot. Tymoteusz Lis, CC BY-SA 3.0

Wieża ciśnień w Kościanie jest niezwykła. Nie dość, że w środku mieści się ścianka wspinaczkowa i obserwatorium astronomiczne, jest to prawdopodobnie jedyna na świecie wieża z obrotowym dachem o kwadratowej podstawie.

Wieża zaopatrywała Kościan w wodę od 1908 roku. Przez pewien czas w wyniku uszkodzeń wojennych była wyłączona z użytku. Ostatecznie swoją funkcję straciła w latach 90.

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE