Kto nie marzył o wakacjach w Chałupach? Są miejsca w Polsce znane właśnie z piosenek. Artyści inspirowali się różnymi, wyjątkowymi miejscami w całym kraju. Niektóre miasta upodobali sobie szczególnie. Znaliście je Wszystkie?

2Wrocław i jego niebieskie tramwaje

Mkną po szynach niebieskie tramwaje przez wrocławskich ulic sto. Między innymi przez przez Sępolno, Zalesie i Krzyki. Maria Koterbska poświęciła im całą piosenkę. Ale dlaczego wrocławskie tramwaje są akurat niebieskie?

Po Wrocławiu jeżdżą tramwaje w wielu odcieniach niebieskiego: są jasnoniebieskie konstale i granatowe pesy. Wszystkie są jednak jednego koloru. To nieprzypadkowe malowanie wybrano we Wrocławiu po Wystawie Ziem Odzyskanych w 1948 r. Podobno podpatrzono je we Lwowie i choć tam ta tradycja się nie utrzymała, we Wrocławiu nadal jest obecna. W czasach PRL malowanie było czerwono-kremowe, ujednolicone dla całego kraju. Niebieskie tramwaje powróciły w latach 70.

Miejsca w Polsce znane z piosenek to na pewno…

Poprzedni artykułDzień Kobiet – ciekawostki o sile kobiet
Następny artykułPogórze Przemyskie i Park Krajobrazowy Gór Słonnych – zakątki warte odkrycia
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa. Jest saunamistrzem i startuje w zawodach saunowych. Odpręża się czytając książki, w wolnych chwilach biega. Uwielbia gry planszowe.

2 KOMENTARZE

  1. Świetne zestawienie! Dodałbym jeszcze utwór Spiżowi Mocni – Na Pełnym (Katowice nocą). Opowiada o wyśmienitej zabawie w klubie w Katowicach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here