Strona głównaTop 10Kazimierz Dolny, Puławy i Nałęczów – atrakcje lubelskiego trójkąta (Top 10)

Kazimierz Dolny, Puławy i Nałęczów – atrakcje lubelskiego trójkąta (Top 10)

W tej okolicy warto spędzić dłuższe wakacje: tydzień to może być mało. Kazimierz Dolny, Puławy i Nałęczów na Lubelszczyźnie oferują niesamowite atrakcje. Jakie? Oto one!

Rynek w Kazimierzu Dolnym

Rynek w Kazimierzu Dolnym. Fot. Patryk Kosmider, Shutterstock

To niezwykłe miejsce jest sercem regionu, o którym piszemy i który Polacy wprost kochają. Urokliwy Rynek ze wspaniałymi Kamienicami Przybyłów jest niebywałą atrakcją Kazimierza Dolnego. To tu i w bliskiej odległości koncentrują się największe atrakcje tego pięknego miasteczka.

Czytaj także: Najpiękniejsze rynki w Polsce

Dom Żeromskiego w Nałęczowie

Dom Stefana Żeromskiego w Nałęczowie. Fot. Shutterstock

W Nałęczowie nie brakuje miejsc związanych z działalnością najwybitniejszych polskich literatów. Pisarze i poeci przyjeżdżali tu chętnie i spotykali się podczas artystycznych wieczorów, a wszyscy wypoczywali ciesząc się zbawiennym klimatem uzdrowiska. Kuracjuszami byli tutaj Zofia Nałkowska, Henryk Sienkiewicz, Bolesław Prus i Stefan Żeromski. Ten ostatni miał tu nawet swoją chatę, gdzie dziś znajduje się muzeum.

Czytaj więcej: Nałęczów – atrakcje uzdrowiska od spraw sercowych

Zamek w Kazimierzu Dolnym

Zamek w Kazimierzu Dolnym. Fot. Anna Bartosiewicz, Shutterstock

Gdyby mało było tego, że Kazimierz Dolny jest piękny i urokliwy sam w sobie, to w dodatku ma zamek! Polacy kochają zamki i kochają Kazimierz. Twierdza na wzgórzu robi wrażenie, choć jest już w ruinie. Fundatorem twierdzy (jak i samego miasta) był w XIV wieku Kazimierz Wielki.

Czytaj również: Polskie zamki w największej ruinie. Niektóre znikną? (Top 23)

Zespół pałacowy książąt Czartoryskich w Puławach

Zespół pałacowy książąt Czartoryskich w Puławach. Fot. Shuttersock

Puławy były ośrodkiem życia kulturalnego i kolebką sztuki najwyższych lotów. Familia uczyniła z tego miejsca stolicę polskiej szlachty, a nawet utworzyła pierwsze w Polsce muzeum poświęcone dziełom najwybitniejszych mistrzów. To tutaj Czartoryscy prezentowali Damę z gronostajem czy też Portret młodzieńca, najsłynniejszy zaginiony obraz w dziejach Polski. To miejsce trzeba odwiedzić.

Czytaj więcej: Puławy – rezydencja Czartoryskich, która zmieniła historię

A także koniecznie: Portret młodzieńca – gdzie jest najcenniejszy zaginiony obraz w dziejach Polski?

Góra Trzech Krzyży w Kazimierzu Dolnym

Góra Trzech Krzyży w Kazimierzu Dolnym. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca

Widok stąd jest niesamowity: z tego miejsca obserwować można najpiękniejszą panoramę Kazimierza Dolnego. Jest to jedyne w swoim rodzaju wzgórze, gdzie łatwo o chwilę zadumy. Bez odwiedzin w tym miejscu wycieczka do Kazimierza Dolnego nie mogłaby się obejść.

Czytaj także: Kazimierz Dolny – Top 10 atrakcji miasta

Park Zdrojowy w Nałęczowie

Park Zdrojowy w Nałęczowie. Fot. Marekusz, Shutterstock

Nałęczów to uzdrowisko o wspaniałym klimacie. Warto więc odwiedzić Park Zdrojowy i skorzystać z leczniczych właściwości tutejszego klimatu. To jedyne w kraju uzdrowisko o profilu wyłącznie kardiologicznym. Często przyjeżdżają tu pacjenci po zawale czy też cierpiący na chorobę wieńcową.

Wąwóz Korzeniowy Dół

Wąwóz Korzeniowy Dół w Kazimierzu Dolnym. Fot. Shutterstock

To najpiękniejsza przyrodnicza atrakcja Kazimierza Dolnego. Wąwóz Korzeniowy Dół jest naturalnym traktem, pozostałością po wytyczonej drodze. Do zmian w ukształtowaniu tereny przyczyniły się jadące tamtędy wozy i chodzący ludzie. Droga obniżała się odsłaniając korzenie tworzące dziś piękny krajobraz.

Janowiec

Zamek w Janowcu. Fot. Shutterstock

Po drugiej stronie Wisły od Kazimierza Dolnego znajduje się Janowiec, malownicza wioska, gdzie poczujesz się jak w XIX wieku. To za sprawą zabytkowego skansenu z pięknymi wiejskimi chatami. Można się dosłownie zakochać w tym miejscu. W Janowcu znajduje się zamek, o wiele lepiej zachowany niż ten w Kazimierzu Dolnym.

Czytaj więcej: Janowiec – atrakcje wsi

Kamienice Przybyłłów w Kazimierzu Dolnym

Kamienice Przybyłów w Kazimierzu Dolnym
Kamienice Przybyłów w Kazimierzu Dolnym. Fot. Patryk Kosmider, Shutterstock

Renesansowe Kamienice Przybyłów zostały ufundowane przez dwóch braci: Mikołaja i Krzysztofa. Na uwagę zasługują piękne arkady, płaskorzeźby i zdobne fasady. Na tle kamienic miejscowi artyści lubią prezentować swoje obrazy i trzeba przyznać, że pięknie to wygląda.

Fara w Kazimierzu Dolnym

Kościół Farny w Kazimierzu Dolnym. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca

Posadowiony na wzgórzu kościół farny św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja jest najważniejszą świątynią w mieście. Pamięta jeszcze XIV wiek i czasy Kazimierza Wielkiego. Swój obecny wygląd zawdzięcza przebudowie w XVII wieku. W kościele możemy podziwiać zabytek klasy światowej: wyjątkowe, zabytkowe organy z XVII wieku. Są to prawdopodobnie najstarsze tego rodzaju organy w Polsce.

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE