Kazimierz Dolny atrakcje ma i niewątpliwie jest jednym z najpiękniejszych miast w Polsce. Swą świetnością miasto cieszyło się na przełomie XVI i XVII wieku, kiedy to było bardzo ważnym ośrodkiem handlu zbożem w rejonie Małopolski. To właśnie wtedy powstały najpiękniejsze atrakcje Kazimierza Dolnego, renesansowe spichlerze i kamienice, które zachwycają nas dzisiaj.

2Kamienice Przybyłów – renesansowe perły

Kamienice Przybyłów w Kazimierzu Dolnym
Kazimierz Dolny atrakcje – Kamienica Przybyłów. Fot. Patryk Kosmider, Shutterstock

Na rynku szczególną uwagę przykuwają dwie kamienice, które przywodzą na myśl bardziej włoski renesans niż małopolskie miasteczko. Na początku XVII w. należały do braci Mikołaja i Krzysztofa Przybyłów. Zamówili oni wyrzeźbienie podobizn ich świętych patronów: św. Mikołaja (w stroju biskupim z pastorałem w dłoni) i św. Krzysztofa (z Dzieciątkiem Jezus na ramieniu).

Obie mają identyczny układ fasad: przyziemie z podcieniem o trzech arkadach i piętro z trzema oknami. Fasady te są bardzo bogato zdobione płaskorzeźbami. Rozróżnimy tam postaci ludzkie i zwierzęce, a także ornamenty roślinne. Prawdopodobnie ich duże rozmiary miały sprawiać wrażenie, że domy są wyższe niż w rzeczywistości. Na tle kamienic miejscowi artyści lubią prezentować swoje obrazy i trzeba przyznać, że pięknie to wygląda.

Czytaj również: Najpiękniejsze renesansowe budynki w Polsce (Top 11)