Strona głównaTop 10Kłodzko – atrakcje jednego z najpiękniejszych miast Dolnego Śląska

Kłodzko – atrakcje jednego z najpiękniejszych miast Dolnego Śląska

Kłodzko to jedno z najciekawszych miast na Dolnym Śląsku, pełne zabytków i otoczone piękną przyrodą w Kotlinie Kłodzkiej. Warto się tam wybrać na urlop. Oto, jakie Kłodzko atrakcje oferuje o każdej porze roku.

Twierdza Kłodzko

Twierdza Kłodzko. Fot. Shutterstock

Twierdza Kłodzko to największa atrakcja Kłodzka. Ogromny zbudowany w strategicznym miejscu kompleks obronny w kształcie gwiazdy robi wrażenie. W 1300 r. wybudowano tu zamek mieszkalny, a w XVI wieku przerobiono go na twierdzę. W XVIII wieku przekształcono twierdzę w ciężkie więzienie, a pod ziemią wybudowano 44 km tajemniczych tuneli.

Czytaj więcej: Twierdza Kłodzko – kamienna gwiazda Dolnego Śląska

Most gotycki

Most gotycki w Kłodzku. Fot. Radosław Maciejewski, Shutterstock

Most gotycki w Kłodzku jest najstarszy w całym regionie i został oddany do użytku prawdopodobnie w XIII wieku. Nosi nazwę mostu św. Jana, ale zwany jest też mostem na jajach, bo został zbudowany przy użyciu zaprawy z kurzych jaj. Przypomina miniaturowy most Karola w Pradze.

Czytaj więcej: Most gotycki w Kłodzku – najstarszy w regionie

Plac Bolesława Chrobrego w Kłodzku

Rynek w Kłodzku, w tle Twierdza Kłodzko. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca

Rynek w Kłodzku nosi dziś nazwę pl. Bolesława Chrobrego i jest naprawdę urokliwym zakątkiem miasta. Powstał jeszcze przed lokacją miasta i zapewne plac targowy istniał w tym miejscu około 1200 roku, gdyż przez Kłodzko przechodziły szlaki handlowe z Czech i Moraw do Wrocławia i Nysy. W latach 1253-74 powstawał plac znany później jako Rynek już po lokacji miasta na prawie niemieckim. Na początku budynki były drewniane, a w XV wieku powstały murowane. Dziś można tam podziwiać piękne zabytkowe kamienice, m.in. z XVII i XVIII w.

Ratusz w Kłodzku

Ratusz w Kłodzku. Fot. Shutterstock

Przepiękny Ratusz w Kłodzku wybudowano pod koniec XIX wieku jako siedzibę burmistrza i rady miejskiej. Dziś znajdują się tam siedziby większej liczby instytucji, m.in. biblioteki miejskiej. Pierwszy Ratusz w tym miejscu stał od co najmniej XIV wieku, ale spłonął. Zbudowano w tej samej lokalizacji nowy budynek, wielokrotnie przebudowywany w XVI i XVII w. Niestety Ratusz nie miał szczęścia do pożarów i ponownie spłonął. Obecna budowla jest neorenesansowa.

Podziemna Trasa Turystyczna 1000-lecia Państwa Polskiego

Podziemna Trasa Turystyczna w Kłodzku imienia Tysiąclecia Państwa Polskiego to kilkaset metrów korytarzy pod starówką, pełnych interesujących informacji o dawnym życiu mieszkańców miasta. Jest to jednocześnie jedna z najstarszych tras tego typu, bo została otwarta już w 1976 roku. Można tam oglądać przedmioty codziennego użytku, czy też wyposażenie dawnych kramów i zakładów rękodzielniczych. Są tam m.in. narzędzia katowskie, naczynia apteczne, czy stary, piec piekarski. Jest również odtworzona karczma i kantor kupiecki. Bilety normalne kosztują 14 zł, a ulgowe 10 zł.

Minieuroland

park miniatur
Park miniatur Minieuroland w Kłodzku. Fot. Pixabay

Minieuroland do park miniatur polskich europejskich budowli znajdujący się w Kłodzku. Można tam oglądać m.in. więżę Eiffela, Łuk Tryumfalny w Paryżu, zamek Książ, Twierdzę Kłodzko czy też fontannę di Trevi w skali od 1:8 do 1:50. Park miniatur znajduje się przy ul. Noworudzkiej 11 w Kłodzku. Bilety normalne kosztują 25 zł, a ulgowe 20 zł.

Muzeum Ziemi Kłodzkiej

Muzeum Ziemi Kłodzkiej. Fot. Przykuta

Muzeum Ziemi Kłodzkiej od 1963 r. prezentuje kulturę i sztukę regionu. Pokazuje jak wyglądało Kłodzko w średniowieczu i jakie skarby kryły domostwa, a także jak wyglądał kiedyś Park Narodowy Gór Stołowych oraz parki i pałace dawnego Hrabstwa Kłodzkiego. Można dowiedzieć się więcej o tradycjach muzycznych Dusznik-Zdroju i wyrobie szkła na Ziemi Kłodzkiej, a także bliżej poznać historię Marianny Orańskiej. W soboty wstęp na wystawy stałe jest bezpłatny, w pozostałe dni bilety normalne kosztują 14 zł, a ulgowe 10 zł. W poniedziałki muzeum jest zamknięte.

Kolegiata Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kłodzku

Kolegiata Wniebowzięcia NMP w Kłodzku. Fot. Jacek Halicki, CC BY-SA 3.0

Fara Wniebowzięcia NMP powstała już w 1194 roku, ale nie zachowała się do naszych czasów. Obecna pochodzi z połowy XV wieku. Świątynię ustanowiono wotum za uzyskanie przez Czechy – metropolii kościelnej i usamodzielnienie się od obcych struktur kościelnych. W tej gotyckiej świątyni interesujący jest i główny ołtarz i wszystkie nawy. Warto tam pojechać.

Pałac Marianny Orańskiej

Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim. Fot. Shutterstock

Pół godziny drogi od Kłodzka znajduje się pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim. Monumentalny pałac z XIX wieku powstał dla niderlandzkiej królewny Marianny Orańskiej. Podczas II wojny światowej Niemcy utworzyli w pałacu magazyn. Zwożono tu najcenniejsze obrazy z całego Śląska. Trafiły tu np. bardzo cenne archiwa z Wrocławia. Po zakończeniu wojny pałac został zdewastowany.

Czytaj więcej: Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim

Wysoki Kamień

ciemny mroczny tajemniczy las
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Pixabay

Niecałe 20 km od Kłodzka znajduje się Bardo, a pod nim Laskówka, nieopodal której wznosi się skała zwana Wysokim Kamieniem. To tajemnicze miejsce w Górach Bardzkich ma bardzo mroczną energię. Zaginęli tam swego czasu chłopcy poszukujący przygód i od tego czasu nie wiadomo, co się z nimi stało, a pytań jest więcej niż odpowiedzi…

Czytaj więcej: 13 dowodów, że Dolny Śląsk to najbardziej tajemnicze województwo w Polsce

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE