Korona Gór Polski to lista 28 szczytów poszczególnych pasm polskich gór. W założeniu miała być listą najwyższych szczytów jednak podczas jej tworzenia brano pod uwagę tylko te wzniesienia, do których prowadziły oznakowane szlaki turystyczne. Przed Wami 8 najwyższych szczytów Korony Gór Polskich.

8. Skrzyczne

Skrzyczne, fot. pixabay

Skrzyczne jest najwyższym szczytem górskim w paśmie Beskidu Śląskiego. Wysokość szczytu to 1257 m n.p.m. Według podania, nazwa góry pochodzi od skrzeczenia żab zamieszkujących pobliski staw. Na szczycie Skrzycznego od lat 90 XX wieku znajduje się charakterystyczny 87 metrowy masz nadajnika RTV.

7. Radziejowa

Pejzaże Beskidu Sądeckiego są wyjątkowe, fot. pixabay

Radziejowa to szczyt o wysokości 1266,5 m n.p.m., co daje jej 7 miejsce wśród najwyższych szczytów Korony Gór Polskich. Na północnym stoku Radziejowej znajduje się rezerwat przyrody Baniska. Dzięki wieży widokowej zbudowanej na szczycie Radziejowej w 2006 roku turyści mogą podziwiać niezwykłe panoramy.

6. Turbacz

Zimowa sceneria w okolicach Turbacza, fot. Shutterstock

Korona Gór Polski zawiera też Turbacz. To najwyższy szczyt Gorców. Istnieją pewne wątpliwości co do jego wysokości – niektóre źródła podają, że ma on 1310, inne wskazują na 1314 m n.p.m. Z Turbacza odbiega aż 7 górskich grzbietów: Bukowiny Obidowskiej, Średniego Wierchu, Obidowca, Suchego Gronia, Turbaczyka,Mostownicy i Kudłonia oraz pasmo Gorca we wschodnim kierunku.

5. Tarnica

Bieszczady to nie tylko szlak na Tarnicę, każdy znajdzie coś dla siebie, fot. Miłosz Maślanka Shutterstock

Tarnica to najwyższy szczyt w paśmie Bieszczadów w województwie podkarpackim i ma wysokość 1346,2 m n.p.m. Ze szczytu Tarnicy rozpościerają się niezapomniane widoki. Jeśli dopisze Wam szczęście, z Tarnicy możecie oglądać szczyty Tatr, Gorgany oraz Ostrą Horę.

4. Śnieżnik

Takie zachody słońca możecie podziwiać na Śnieżniku, fot. Shutterstock

Śnieżnik nazywany jest też Śnieżnikiem Kłodzkim oraz Kładską Śnieżką. To najwyższy szczyt po polskiej stronie Sudetów Wschodnich. Śnieżnik jest szczytem granicznym a na jego szczycie znajduje się znak graniczny. Wysokość Śnieżnika to 1426 m n.p.m.

3. Śnieżka

Wejście na szczyt Śnieżki zapewni Wam niesamowite widoki, fot. Kozer Shutterstock

Śnieżka jest powszechnie znanym szczytem górskim o wysokości 1603 m n.p.m. Należy do pasma Karkonoszy. Warto wspomnieć, że Śnieżka jest najwybitniejszym szczytem Polski. Oznacza to, że odznacza się doskonałą widocznością, która przy dobrej pogodzie sięga nawet 200 km. To trzeci najwyższy szczyt Korony Gór Polskich.

2. Babia Góra

Takie widoki wynagradzają trudy wędrówki, fot. Pixabay

Babia Góra (lub Diablak) jest wierzchołkiem granicznym. Należy do pasma Beskidu Żywieckiego. Wysokość Babiej góry to 1725 m n.p.m. Znajduje się na liście najwybitniejszych szczytów Polski zaraz za Śnieżką. W XIX wieku nadano jej miano Królowej Beskidów.

1. Rysy

Rysy – te widoki zapierają dech, fot. Shutterstock

Królewska Korona Gór Polski może należeć tylko do jednej góry. Nasza ojczyzna może się poszczycić zjawiskowo pięknym najwyższym szczytem. Jak łatwo się domyślić z wynikiem 2499 m n.p.m. są nim Rysy. To najwyżej położony punkt Polski. Nie wszyscy wiedzą, że Rysy należą również do Korony Europy. W tamtym spisie najwyższych szczytów Europy zajmują 17 miejsce.