Strona głównaTop 10Krakowski Kazimierz – atrakcje najciekawszej dzielnicy w Polsce

Krakowski Kazimierz – atrakcje najciekawszej dzielnicy w Polsce

Wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO krakowski Kazimierz, jest dzielnicą o rzadko spotykanym klimacie i duchu minionych epok. Dawniej osobne miasto, dziś miejsce pełne galerii, muzeów i antykwariatów oraz modnych restauracji i kawiarni. Jednak o niepowtarzalnym klimacie Kazimierza przypomina jego żydowski rodowód. Poznajcie największe atrakcje Kazimierza.

Stara Synagoga

Krakowski Kazimierz Stara Synagoga
Stara Synagoga. Fot. Shutterstock

Znajdująca się przy ul. Szerokiej 24 Stara Synagoga, to jedna z najstarszych zachowanych bożnic w Polsce i piękny przykład europejskiej żydowskiej architektury sakralnej. Powstała w XV wieku, w ciągu stuleci była kilkukrotnie niszczona przez pożary i następnie rozbudowywana. W pracach naprawczych brał udział m.in. włoski architekt Matteo Gucci, przodek założycieli słynnego domu mody.

Synagoga szybko stała się centrum życia religijnego i społecznego ówczesnych kazimierskich Żydów. W swojej bogatej historii była miejscem wielu odezw do narodu mojżeszowego, m.in. odezwy Tadeusza Kościuszki w sprawie obrony wspólnej ojczyzny. Obecnie na terenie synagogi funkcjonuje oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa – Dzieje i Kultura Żydów. Gromadzi ono zabytki związane głównie z żydami krakowskimi – ich historią, kulturą i martyrologią w okresie II wojny światowej.

Synagoga Remuh (synagoga Remu)

synagoga remuh kazimierz w krakowie
Synagoga Remu zwana Remuh

Synagoga znajduje się również przy ulicy Szerokiej pod numerem 40. Jest jedną z dwóch obecnie czynnych bożnic w Krakowie, a jej historia sięga aż XVI wieku. W czasie swego istnienia była wielokrotnie przebudowywana i poddawana konserwacjom. Podczas II wojny światowej, mimo wewnętrznej dewastacji, jej konstrukcja nie ucierpiała. Dzięki temu w 1945 roku ponownie otwarto ją dla wiernych. Obecnie, dzięki staraniom wielu instytucji kulturalnych i społecznych, odnowiona bożnica jest kolejnym czynnym miejscem modlitw i przykładem żydowskiej architektury sakralnej.

Stary cmentarz żydowski

stary cmentarz żydowski kazimierz
Krakowski Kazimierz – Stary cmentarz żydowski. Fot. Shutterstock

Przy synagodze Remuh znajduje się tzw. Cmentatrz Remuh – założony w I połowie XVI wieku. Jest jednym z najstarszych w Europie. Został zamknięty z chwilą przyłączenia Kazimierza do Krakowa w trosce o higienę i zdrowie mieszkańców rozrastającego się miasta. Mimo tego w XIX wieku zdarzały się na nim jeszcze pochówki. W trakcie II wojny światowej kirkut został zdewastowany, jednak późniejsze wykopaliska archeologiczne pozwoliły wydobyć z ziemi wiele cennych macew czy sarkofagów. Obecnie cmentarz jest odnowiony, a fragmenty znalezionych płyt wbudowano w wewnętrzną stronę muru cmentarnego tworząc Ścianę Płaczu.

Ulica Szeroka

Stare Szyldy Krakowski Kazimierz
Stare szyldy na krakowskim Kazimierzu. Fot. Pixabay

Ulica Szeroka była najważniejszą częścią krakowskiego Kazimierza. To tu znajdowały się wspomniane wcześniej synagogi. Tu także kwitło życie kulturalne miasta. Dziś przy ulicy Szerokiej podziwiać możemy odrestaurowane kamienice, które przenoszą nas w dawne czasy. Klimatyczne stare okiennice, wystawy i szyldy, na których jedynie nazwiska informują o pochodzeniu właścicieli, sprawiają, że Kazimierz nadal tętni życiem.

Także tu, przy ulicy Szerokiej 6, znajduje się budynek Mykwy Wielkiej. Wybudowana w XVI wieku rytualna żydowska łaźnia służyła wiernym do czasów II wojny światowej. W podziemiach budynku znajduje się basen, w którym kobiety i mężczyźni dokonywali duchowego oczyszczenia poprzez zanurzenie w wodzie całego ciała. Po wojnie całkowicie zdewastowaną mykwę odrestaurowano. Obecnie znajduje się w niej żydowska restauracja i hotel, a basen rytualny jest udostępniony do zwiedzania.

Plac Wolnica

Plac wolnica, kraków kazimierz
Plac Wolnica. Fot. Pixabay

Będący pozostałością pierwotnego XIV wiecznego rynku na Kazimierzu plac Wolnica, jest świadkiem kupieckiej historii krakowskiej dzielnicy. To tu przez lata, co sobotę, odbywał się wolny handel mięsem. Dzięki nadanym przywilejom, kupcy mogli sprzedawać swoje wyroby w dowolnej formie poza kramami – stąd też wzięła się nazwa rynku. Pozostałością minionych czasów jest również XVIII-wieczny ratusz, w którym obecnie swoją siedzibę ma Muzeum Etnograficzne. Plac Wolnica otaczają przeszło 200-letnie kamienice, które służą turystom jako kawiarnie, hotele czy galerie sztuki.

Plac Nowy

kazimierz w krakowie
Krakowski Kazimierz. Fot. Pixabay

5 minut spacerem od placu Wolnica znajduje się plac Nowy, zwany Żydowskim. Na środku rynku wznosi się pawilon handlowy z 1900 roku zwany Okrąglakiem. Od 1927 roku pełnił on funkcję żydowskiej rytualnej ubojni drobiu, jednak po wojnie przywrócono jego targowe funkcje.

Obecnie w murach Okrąglaka działa wiele punktów małej gastronomii, natomiast handel spożywczy świeżymi owocami, warzywami i kwiatami odbywa się w otaczających go kramach. Co ciekawe, stragany są otwarte od wczesnych godzin rannych do nawet 2 w nocy! Na placu Nowym natrafimy też na stałe cykliczne giełdy tematyczne – gołębi (w piątki) staroci (w soboty) czy odzieży (w niedzielę).

Joanna Węgielewska
Joanna Węgielewska
Miłośniczka podróży po Polsce i Europie. Uwielbia poznawać miejsca, do których dociera niewielu turystów. Ulubione zakątki naszego kraju to Półwysep Helski, który za każdym razem odkrywa na nowo oraz Dolny Śląsk, który jest pełen tajemnic i uroku. Obowiązkowy punkt każdej jej wyprawy to odkrycie smaków lokalnej kuchni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE