Strona głównaTop 10Krzywe wieże w Polsce – która najwyższa? (Top 7)

Krzywe wieże w Polsce – która najwyższa? (Top 7)

W Polsce mamy kilka krzywych wież. Związane są z nimi legendy i ciekawostki historyczne, które warto poznać. Niektóre są tak znacznie odchylone od pionu, że widać to gołym okiem. Odwiedziliście wszystkie krzywe wieże w Polsce?

Krzywa wieża w Toruniu

krzywa wieża w toruniu
Krzywa wieża w Toruniu. Fot. Shutterstock

To jedna z najbardziej znanych a zarazem najbardziej krzywych wież w Polsce, a jej odchylenie od pionu wynosi 146 cm. Krzywa wieża w Toruniu powstała w XIV wieku, ma 15 m wysokości i stanowi integralną część murów obronnych miasta.

Oprócz funkcji obronnych krzywa wieża w Toruniu miała także inne przeznaczenie. W XVIII wieku zamieniono to miejsce w karcer dla kobiet. 100 lat później przebudowano ją na kuźnię, a pod koniec XIX wieku zaczęto tu mieszkać. Obecnie wewnątrz wieży mieści się kawiarnia, sklep z pamiątkami oraz Toruńska Agencja Kulturalna.

Krzywa wieża w Świeciu

Zamek w Świeciu. Fot. Shutterstock

Zamek w Świeciu leży w Dolinie Dolnej Wisły w woj. kujawsko-pomorskim. To właściwie ruiny z zachowaną wysoką na 34 metry wieżą, z której rozciąga się piękna panorama na chroniony obszar Natura 2000, Świecie, Chełmno, a przy dobrej pogodzie także Grudziądz. Konstrukcja została wzniesiona w XIV wieku i przez lata przechylała się, a dziś jej odchylenie od pionu wynosi 106 cm.

Jest znana jako najwyższa krzywa wieża w Polsce. Czy na pewno?

Krzywa wieża w Ząbkowicach Śląskich

krzywa wieża w ząbkowicach śląskich
Krzywa wieża w Ząbkowicach Śląskich. Fot. Shutterstock

Krzywa wieża w Ząbkowicach Śląskich na Dolnym Śląsku dzierży kolejny rekord. To najbardziej krzywa wieża w Polsce. Jej odchylenie od pionu wynosi 2 m 14 cm. Jest wysoka na 34 metry tak samo jak ta w Świeciu, więc mówi się także, że jest to najwyższa krzywa wieża w Polsce. Nie będziemy rozstrzygać która z wież jest wyższa co do centymetra. Z wydaniem osądu która jest najwyższa w Polsce, poczekajcie jednak do końca tej galerii…

Ten średniowieczny zabytek nazywany jest śląską Pizą. Niezwykła jest grubość murów u stóp wieży (ponad 4 metry). Na szczyt prowadzi 139 schodów. Być może budowla jest pozostałością zamku książąt świdnickich, który został zniszczony, jednak to jedynie jedna z hipotez

Wieża ratuszowa w Krakowie

Wieża ratuszowa w Krakowie
Wieża ratuszowa w Krakowie. Fot. Shutterstock

Także wieża ratuszowa na Rynku Głównym w Krakowie jest krzywa. Nie jest to bardzo znany fakt, ale tym bardziej zaskakuje turystów. Wieża odchyla się od pionu o 55 centymetrów. Różnicę tą można dostrzec nawet gołym okiem. Wieża jest pozostałością po zburzonym w 1820 roku ratuszu, który był głównym gmachem administracyjnym Krakowa.

Wieża Piastowska w Opolu

Wieża Piastowska w Opolu
Wieża Piastowska w Opolu. Fot. Daviidos, CC BY-SA 3.0

Wieża Piastowska w Opolu może nieźle namieszać w zestawieniu na najwyższe w Polsce. Jest strzelista i ma 42 m wysokości, a więc sporo więcej niż te w Świeciu i Ząbkowicach Śląskich. To więc nieoficjalnie najwyższa krzywa wieża w Polsce. Na skutek osiadania, przechyliła się od pionu o ok. 1,5 stopnia. W najwyższym punkcie daje to ok. 1,10 m odchylenia od pionu. Ten fakt odkryto jednak nieco przypadkowo i nie jest ona jednak oficjalnie uznawana za krzywą wieżę.

Jest jednym z najstarszych zabytków architektury obronnej w Polsce. Pochodzi z ok. 1300 r., czyli z czasów Bolka I Opolskiego. To pozostałość niezachowanego do dzisiejszych czasów Zamku Piastowskiego w Opolu. Jej zwiedzanie zajmuje około pół godziny.

Baszta Kowalska w Złotoryi

baszta kowalska w złotoryi
Baszta Kowalska w Złotoryi. Fot. Shutterstock

Mało kto wie, że istnieje krzywa wieża w Złotoryi. Gołym okiem można stwierdzić, że odchyla się od pionu, prawdopodobnie w wyniku tego, że zapadły się znajdujące się pod Rynkiem w Złotoryi korytarze. Baszta Kowalska, bo tak naprawdę się nazywa, ma 22,5 m wysokości. Stanęła w XIV wieku obok Bramy Górnej i strzegła wjazdu do miasta. Potem przez wieki służyła jako więzienie. Dziś cieszą się nią turyści, bo jest to świetny punkt widokowy.

Kościół Mariacki w Słupsku

Kościół Mariacki w Słupsku
Kościół Mariacki w Słupsku i jego krzywa wieża. Fot. Maria Golinski, CC BY-SA 2.5

Wieża Kościoła NMP w Słupsku także jest krzywa. Jej odchylenie od pionu wynosi 89 cm. Sam kościół to jedna z najważniejszych budowli sakralnych w Słupsku. Postawiono go w XIV wieku w stylu gotyckim. Kościół ucierpiał m.in. w 1945 r. w wielkim pożarze Słupska, ale został przywrócony do wcześniejszego wyglądu. Kościół stoi na osi wschód-zachód, z wyjątkiem wieży, która nie tylko jest odchylona od pionu, ale i lekko skręcona względem swojej osi.

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE