Krzyżacy przybyli na teren obecnego województwa kujawsko-pomorskiego na zaproszenie księcia Konrada Mazowieckiego. Rycerze z czarnymi krzyżami na białych płaszczach mieli, jak wówczas głoszono, bronić ludności przed Prusami. Łącznie wybudowano tu 18 zamków. Niektóre do dziś można oglądać w dobrym stanie, po innych pozostały ruiny, wieże, piwnice. Krzyżackie zamki i ich pozostałości do dziś zachwycają i budzą respekt. Poznajcie najważniejsze budowle zakonu krzyżackiego wybudowane na Kujawach i Pomorzu.

5Radzyń Chełmiński

Twierdzę wzniesiono w 1234 roku. Początkowo była to jedynie drewniano-ziemna fortyfikacja, podobnie jak inne krzyżackie zamki. Obroniła okoliczne tereny w czasie pierwszego powstania Prusów. Do 1285 roku budowlę zastąpiono murowaną konstrukcją. Po bitwie pod Grunwaldem zamek przejęło wojsko polskie. W późniejszych latach warownia ponownie trafiła w ręce Krzyżaków a następnie także w ręce Pruskie. To one rozpoczęły stopniową rozbiórkę fortecy, z materiałów z rozbiórki wybudowano m.in. domy w Radzyniu Chełmińskim.

Dziś ruiny zamku udostępnione są dla zwiedzających. Największa atrakcją są zachowane w dobrym stanie dwie narożne wieże z widokiem na okolicę oraz piwnice, w których znajdują się wystawy m.in. makiet budowli średniowiecznych i narzędzi tortur. W zamku zobaczyć można także: skrzydło południowe z kaplicą, fasadę w prawie pełnej wysokości, dwie narożne wieżyczki, mury skrzydeł oraz piwnice. Zachowały się także elementy przedzamcza. Na terenie zamku kręcone były sceny do filmu Samochodzik i templariusze.

Zwiedzanie:

  • Zamek otwarty jest codziennie od 1 maja do 30 września od poniedziałku do niedzieli w godz. 10-18
  • poza sezonem dostępny po wcześniejszym, telefonicznym umówieniu się

Koszt:

  • bilet ulgowy: 6 zł
  • bilet normalny: 8 zł
  • grupy zorganizowane: 5 zł/os.