Krzyżacy przybyli na teren obecnego województwa kujawsko-pomorskiego na zaproszenie księcia Konrada Mazowieckiego. Rycerze z czarnymi krzyżami na białych płaszczach mieli, jak wówczas głoszono, bronić ludności przed Prusami. Łącznie wybudowano tu 18 zamków. Niektóre do dziś można oglądać w dobrym stanie, po innych pozostały ruiny, wieże, piwnice. Krzyżackie zamki i ich pozostałości do dziś zachwycają i budzą respekt. Poznajcie najważniejsze budowle zakonu krzyżackiego wybudowane na Kujawach i Pomorzu.
7Grudziądz

Wymieniając krzyżackie zamki nie sposób pominąć tego w Grudziądzu. Zbudowany w XIII wieku, od 1466 roku pełnił rolę siedziby starostów królewskich. Ta gotycka forteca była jedną z największych warowni zakonu krzyżackiego. To tutaj są siedzibę miał komtur – zwierzchnik domu zakonnego. Po bitwie pod Grunwaldem i przejęciu warowni przez Prusy a następnie Polskę, zamek wymagał gruntownego remontu. W XVIII wieku został niemal całkowicie rozebrany przez władze Pruskie.
Obecnie dzięki inicjatywie społecznego komitetu usunięto z ruin osuwające się zwały ziemi i odsłanięto podstawę wieży. Relikty zabezpieczono oraz zrekonstruowano wieżę, która od 2014 roku jest główną atrakcją tego miejsca. Góra Zamkowa, na której niegdyś górował nad miastem zamek, dziś przyciąga rozległym widokiem i historią.
Zwiedzanie:
- od 1 maja do 30 września:
Wtorki: 10-18
Środy i czwartki: 10-16
Piątki: 10-18
Soboty, niedziele i święta: 10-15 - od 1 października do 30 kwietnia:
Wtorki, środy i czwartki: 10-15
Piątki: 10-18
Soboty, niedziele i święta: 10-15
Koszt:
- bilet normalny: 9 zł
- bilet ulgowy:4,50 zł