Strona głównaTop 10Który region Polski wybrać na wakacje? 7 niecodziennych propozycji

Który region Polski wybrać na wakacje? 7 niecodziennych propozycji

Każdy z nas czeka tylko na moment kiedy będzie można legalnie ruszyć się z domu. Być może wakacje będziemy już mogli w miarę swobodnie spędzić podróżując po Polsce. Nie masz jeszcze pomysłu, który region Polski na wakacje wybrać? Wahasz się między wyjazdem w góry, a wypoczynkiem nad morzem? Pomożemy Ci w podjęciu decyzji. Oto 7 regionów Polski, których być może jeszcze nie znasz, a w których niezależnie od pogody spędzisz niezapomniane wakacje.

Roztocze – czyste powietrze i rzadkie zwierzęta

Roztoczański krajobraz. Fot. Flickr

Jeżeli marzą Ci się wakacje sielskie, z dala od cywilizacji, a w dodatku w najczystszym regionie Polski to jedź odpocząć na Roztoczu. Ten niewielki wycinek południowo-wschodniej Polski ma wyjątkowe walory przyrodnicze. Można spotkać tu naprawdę rzadkie gatunki ptaków i roślin. Dla ich ochrony zostały utworzone: Roztoczański Park Narodowy, parki krajobrazowe oraz rezerwaty (m.in. Sołokija czy Nad Tanwią).

W Roztoczańskim Parku Narodowym można odwiedzić hodowlę koników polskich. Zwierzęta te żyją tu bez ingerencji człowieka – są dokarmiane tylko zimą. Poza sielskimi krajobrazami i obcowaniem z tutejszą fauną i florą warto wybrać się w Roztoczu (zwłaszcza w razie niepogody) do Zwierzyńca, Szczebrzeszyna lub kawałeczek dalej do Zamościa, którego Stare Miasto zostało wpisane na listę UNESCO. Czeka tam na Was sporo atrakcji.

Przeczytaj więcej: Zwierzyniec – piękne atrakcje Roztocza

oraz: Szczebrzeszyn – tu nie tylko chrząszcz brzmi w trzcinie

Zobacz także Darmowe atrakcje Zamościa – zwiedź prywatne miasto

Bieszczady – połoniny i żegluga

Jezioro Solińskie w Bieszczadach. Fot. Shutterstock

Bieszczady to znakomita propozycja dla tych, którzy kochają góry, ale nie chcą rezygnować z wypoczynku nad wodą. Tutejsze góry są nie za wysokie. Oferują szlaki po słynnych połoninach, z których widoki są zachwycające oraz obcowanie z dziką zwierzyną w lesie (jelenie, niedźwiedzie). W Bieszczadach znajduje się także jezioro Solińskie, które z kolei kochają miłośnicy żeglarstwa i spędzania czasu nad wodą. Nad jeziorem obowiązuje strefa ciszy dlatego sportów motorowodnych nie wolno tutaj uprawiać. Będąc w Bieszczadach warto odwiedzić Sanok i Przemyśl. Te piękne, malowniczo położone miasta mają bogatą historię i mnóstwo zabytków. Godny polecenia jest również zamek Krasiczyn.

Więcej o Sanoku przeczytasz w artykule: Sanok – ikony i abstrakcje Beksińskiego nad brzegiem Sanu

Kaszuby – lasy, jeziora, skanseny

Kaszuby. Fot. Pixabay

Jeśli pytacie: który region Polski na wakacje to odpowiedź z całą pewnością brzmi: Kaszuby. To propozycja spędzenia wakacji w północnej Polsce, w województwie pomorskim. Kaszuby to piękna, spokojna, zalesiona kraina, której mieszkańcy posiadają własną, odrębną kulturę i mówią w swoim dialekcie. Tutaj odpoczniecie nad jeziorem wśród pięknych lasów, na przykład w miejscowości Swornegacie, które leżą w Parku Narodowym Bory Tucholskie. Można zatrzymać się tutaj w jednym z gospodarstw agroturystycznych lub w którymś z pensjonatów.

Kaszuby oferują nie tylko leniwy odpoczynek nad jeziorem. Jest tutaj wiele atrakcji do zwiedzenia. W Szymbarku można zobaczyć słynny Dom do Góry nogami, Dom Sybiraka czy Dom Kaszubów z Kanady. W Kartuzach, które są nieoficjalną kaszubską stolicą, można natomiast odwiedzić Muzeum Kaszubskie im. Franciszka Tredera, gdzie dowiecie się sporo na temat kultury Kaszubów. Wstęp kosztuje 10 zł (normalny) i 6 zł (ulgowy). Płatność możliwa jest tylko gotówką.

Warto też odwiedzić jeden z kaszubskich skansenów. Np. Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Dorośli zapoznają się z historią Kaszubów, a na dzieci czeka mnóstwo atrakcji: interaktywne muzeum (gdzie wszystkiego można dotknąć czy wypróbować) oraz warsztaty (lepienia z gliny czy robienia kwiatów z bibuły). Teren muzeum jest olbrzymi, ale dla dzieci można wypożyczyć wózki.

Odkryj też Kamienne kręgi na Kaszubach – polskie Stonehenge

i Wdzydze Kiszewskie – najstarszy skansen w Polsce

Lubelskie – piękne miasta, sielskie krajobrazy

kazimierz dolny
Widok na Rynek w Kazimierzu Dolnym. Fot. Shutterstock

Lubelskie to region, który ma do zaoferowania nie tylko piękne krajobrazy i urokliwe wioseczki, ale także bardzo ciekawe miasta i ich historię. Lublin, który jest stolicą regionu ma przepiękne Stare Miasto, liczne muzea, parki i teatry. Kolejną perełką lubelskiego jest Kazimierz Dolny nad Wisłą, który zachwyca swoją starówką i licznymi zabytkami. Z Kazimierza przeprawiając się promem przez Wisłę możemy dotrzeć na zamek w Janowcu, który jest bardzo ciekawym miejscem.

Po więcej zapraszamy do artykułu: Lubelskie – atrakcje i ciekawostki, których nie znałeś (Top 21)

Pieniny – Dunajec, zamki i góry

Przepiękny Dunajec. Fot. Shutterstock

Jeśli pytacie: który region Polski na wakacje to odpowiedź z całą pewnością brzmi: Pieniny. Wypoczynek w Pieninach oznacza możliwość wielu aktywności. Niezapomnianą atrakcją są spływy przełomem Dunajca z flisakami (na przykład ze Sromowców Niżnych do Szczawnicy). Flisacy pływają codziennie od 1 kwietnia do 31 października z wyjątkiem Niedzieli Wielkanocnej i Bożego Ciała.

Jeśli nie chcecie korzystać z usług flisaków, można wybrać się na spływ kajakowy. Szlak kajakowy na Dunajcu ma ponad 200 km długości. Pokonanie go w całości jest jednak niezwykle trudne. Początkującym i średnio-zaawansowanym kajakarzom poleca się krótsze, kilkugodzinne odcinki.

Poza emocjami, których niewątpliwie dostarczają spływy, polecamy też wędrówkę po górach. Warto wspiąć się na Trzy Korony czy Sokolicę, żeby podziwiać stamtąd niezwykłe widoki. Zaplanujcie też zwiedzanie zamków w Niedzicy i Czorsztynie. Możecie zabrać ze sobą książkę Wakacje z duchami Adama Bahdaja, żeby lepiej wczuć się w klimat tych miejsc.

Jeśli potrzebujesz więcej książkowych inspiracji, zobacz: 7 najlepszych książek dla dzieci idealnych na wakacje w Polsce.

Przeczytaj więcej: Pieniny – atrakcje dla aktywnych i leniuchów

Ziemia Kłodzka – góry, uzdrowiska, jaskinia

Szczeliniec Wielki w Górach Stołowych. Fot. Shutterstock

Który region Polski na wakacje, pytacie. Ziemia Kłodzka położona na południe od Dolnego Śląska i obejmująca Kotlinę Kłodzką, wraz z otaczającymi ją górami jest wspaniałą destynacją. Zwłaszcza dla miłośników gór. Mamy tutaj do szeroki wybór górskich wędrówek: w górach Stołowych (Szczeliniec Wielki, 919 metrów n.p.m), w górach Bardzkich (Kłodzka Góra, 765 metrów n.p.m), w masywie Śnieżnika (1426 metrów n.p.m), w górach Bystrzyckich (Jagodna, 977 metrów n.p.m), czy choćby w górach Sowich (Wielka Sowa, 1015 metrów n.p.m).

Pośród pięknych gór Ziemi Kłodzkiej można skorzystać z dobrodziejstw tutejszych miejscowości uzdrowiskowych. Jest ich aż pięć: Lądek-Zdrój, Długopole-Zdrój, Kudowa-Zdrój (Szlak ginących zawodów, Muzeum Zabawek), Polanica-Zdrój czy Duszniki-Zdrój (Muzeum Papiernictwa). Poza prozdrowotnym działaniem wód każda z tych miejscowości oferuje wiele atrakcji. Tutaj odpoczną Ci, którzy lubią towarzystwo oraz udział w imprezach kulturalnych, takich jak np. Festiwal Chopinowski, który odbędzie się od 2 do 10 sierpnia w Dusznikach-Zdroju. Wstęp wolny będzie na dwa koncerty: charytatywny i promocyjny.

Spędzając wakacje w Ziemi Kłodzkiej nie można pominąć wizyty w Jaskini Niedźwiedziej (bilety trzeba rezerwować z dużym wyprzedzeniem!), zwiedzania Kopalni Złota w Złotym Stoku czy Twierdzy Kłodzko i twierdzy w Srebrnej Górze. Jeśli lubicie odwiedzać obiekty sakralne to pojedźcie do zjawiskowego sanktuarium w Wambierzycach.

Jeśli szukacie aktywności z adrenaliną to wybierzcie się na spływy pontonowe Przełomem Bardzkim. W ten sposób można się schłodzić w upalny, letni dzień.

Warmia – woda, lasy i zabytki

żaglówka na jeziorze Jeziorak na Warmii
Jezioro Jeziorak na Warmii. Fot. Shutterstock

Warmia to nasza ostatnia, niecodzienna, wakacyjna propozycja.
Należy ona do województwa warmińsko-mazurskiego i część z nas utożsamia ją z Mazurami. Tymczasem Warmia to osobny region, który zdecydowanie warto poznać w jego odrębności.

Jedną z jej zalet jest to, że jest spokojniejsza od Mazur, które w czasie wakacji są tłumnie oblegane. Wybierając się tu nie trzeba rezygnować z pobytu nad wodą gdyż również na Warmii znajduje się sporo jezior, po których można żeglować lub oddawać się innego rodzaju wypoczynkowi.
Warmia ma własną kulturę i gwarę, które możemy lepiej poznać odwiedzając chociażby Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. Olsztyn jest największym miastem na Warmii. Razem z nim na terenie Warmii leży w sumie 12 miast, z których każde ma wiele do zaoferowania: Orneta, Pieniężno, Jeziorany, Dobre Miasto, Reszel, Barczewo, Bisztynek, Biskupiec, Braniewo, Frombork i Lidzbark Warmiński

Odpoczywając na Warmii można zatem dogodnie połączyć wypoczynek nad wodą, wśród polnych krajobrazów ze zwiedzaniem miast.
Życzymy niezapomnianych wakacji!

O Fromborku przeczytaj w artykule: Frombork – miasto Kopernika i astronomii

Więcej o zabytkach warmińskich miast przeczytasz w artykule: Zamki biskupie w Polsce – wielkie rezydencje duchownych (Top 11)

Olga Kowalczyk
Olga Kowalczyk
Redaktor naczelna i pomysłodawczyni nazwy serwisu. Leżąc w trawie w Pieninach, wsłuchując się w nurt Dunajca pomyślała, że Polska po prostu zachwyca. Z ciekawością i zachwytem odkrywa nowe zakątki naszego kraju. Niektóre miejsca takie jak Lublin, Jakuszyce czy Białowieża zapadają jej w serce na zawsze. Z wykształcenia romanistka. Po Polsce i troszkę dalej najczęściej podróżuje z przyczepą. Miłośniczka sztuki i sportów - w szczególności nart biegowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE