Strona głównaTop 10Legendy z polskich zamków, których na pewno nie znałeś (Top 9)

Legendy z polskich zamków, których na pewno nie znałeś (Top 9)

Tajemnicze tunele, upiorne psy straszące turystów, duchy kochanków… Legendy z polskich zamków bywają niepokojące. Które z nich znasz? Tego się nie spodziewasz!

Legenda o lotnikach

Zamek w Nowym Wiśniczu
Zamek w Nowym Wiśniczu, małopolskie. Fot. Qvidemus, CC BY-SA 3.0

Z zamkiem w Wiśniczu w woj. małopolskim związana jest legenda o lotnikach. Twierdza powstawała rękami jeńców tureckich i tatarskich, którzy zostali schwytani podczas bitwy pod Chocimiem i zmuszeni do pracy. Nie podobała im się taka kolej losu, dlatego postanowili uciec.

Jeńcy skonstruowali skrzydła, aby zalecieć daleko, próbowali wyfrunąć ze szczytu góry zamkowej. To im się jednak nie udało. Za to w miejscu, gdzie wylądowali, stoją dziś pamiątkowe kolumny: przy: Liceum Technik Plastycznych, w Kopalinach, w Bochni na Karosku i w Łomnej (przy drodze do Lipnicy Murowanej).

Legenda z zamku w Oporowie

zamek w oporowie
Zamek w Oporowie. Fot. Shutterstock

To ci dopiero historia! Według legendy zamek w Oporowie w woj. łódzkim i klasztor paulinów miało łączyć podziemne przejście. Służyło kochankom: przeorowi klasztoru i oporowskiej kasztelance. Niestety schadzki zakochanej pary zakończyły się ich śmiercią, gdyż przejście zawaliło się grzebiąc ich. Do dziś można usłyszeć krzyki uwięzionych, które wydobywają się zza kaplicy zamkowej.

Legenda ta odżyła w 2010 roku, kiedy do internetu trafiło nagranie z monitoringu w podziemiach zamku. Widać na nim pulsujące światło i białe unoszące się obiekty. Nie byłoby to nic nadzwyczajnego gdyby nie fakt, że zdarzenie miało miejsce w nocy, a w zarejestrowanym na nagraniu fragmencie budynku nie znajduje się żadne źródło światła. Według zeznań światków w tym czasie miał się również włączyć alarm.

Legenda o Czarnym Ogarze

zamek ogrodzieniec
Zamek Ogrodzieniec. Fot. Shutterstock

Z Ogrodzieńcem związanych jest kilka strasznych historii. Najbardziej znana to ta dotycząca Czarnego Psa. Podobno na murach zamku można zobaczyć czasem ogromnego czarnego ogara, który swoimi rozmiarami znacznie przewyższa przedstawicieli rasy. Jego oczy płoną, a do łapy przyczepiony jest łańcuch, który wydaje straszliwy dźwięk. Według legendy ta straszna zjawa to dusza kasztelana krakowskiego Stanisława Warszyckiego.

Legenda o siostrach bernardynkach

Zamek w DrzEWICY
Zamek w Drzewicy. Fot. Shutterstock

Z zamkiem w Drzewicy związana jest bardzo ciekawa legenda o siostrach bernardynkach. W gwieździstą noc można tu ujrzeć cały orszak sióstr, które obchodzą pozostałości zamkowych komnat. Ponoć da się nawet usłyszeć ich jęki i modlitwy. Dlaczego siostry bernardynki tak gorliwie proszą o przebaczenie? Ta procesja to kara za wzniecenie w zamku pożaru. Według legendy siostry po zakończonych roratach nie zgasiły wszystkich świec i doprowadziły do tego, że zamczysko strawił ogień.

Legenda o pątnikach i zawalonym moście

zamek czocha – legendy z polskich zamków
Zamek Czocha. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca

Nie mogliśmy nie wspomnieć najbardziej nawiedzonego zamku w całej Polsce i choć jednej z tamtejszych legend.

Na moście prowadzącym do zamku błąka się mnóstwo duchów. Legenda o nich sięga aż 1719 roku, kiedy to drewniany most zawalił się w momencie, gdy szedł po nim kondukt żałobny. Pątnicy nie dotarli do cmentarza, gdzie chcieli pochować jednego z mieszkańców zamku i do tej pory słychać ich potępieńcze jęki.

Legenda o skarbie Inków

zamek w niedzicy – legendy z polskich zamków
Zamek w Niedzicy. Fot. Shutterstock

Potomek inkaskiego plemienia miał ukryć na zamku w Niedzicy cenny skarb. Po dziś dzień wielu poszukiwaczy skarbów w Polsce wierzy, że w tej legendzie może być ziarno prawdy. W czasach współczesnych w twierdzy nad jeziorem Czorsztyńskim pojawił się dziedzic fortuny z tajemniczym artefaktem wskazującym na jego związek z zaginionym skarbem. Co więcej, przedmiot przywieziony przez niego dowodził, że zamek w Niedzicy jest z pewnością tym właśnie miejscem, którego szuka.

Czytaj także: Najbardziej nawiedzone zamki w Polsce

Zamek w Nowym Sączu

zamek w nowym sączu – legendy z polskich zamków
Zamek w Nowym Sączu. Fot. Shutterstock

Zamek w Nowym Sączu kryje legendę związaną ze źródełkiem pełnym czystej chłodnej wody tuż obok zamkowych murów. Niegdyś spragnieni rycerze chcący się napić wody, znikali w tajemniczych okolicznościach.

Postanowił to sprawdzić pewien ciekawski młodzieniec. Wziął ze sobą różaniec i wodę święconą. Zakreślił wokół siebie krąg ze święconej wody i czekał. Po zmroku w źródełku ukazały mu się kuszące go piękne nimfy. Nie uległ im jednak, za to wrzucił różaniec do wody. Nimfy zamieniły się w odrażające wiedźmy i uciekły, a dzięki temu źródełko dziś jest czyste.

Zamek w Odrzykoniu

Zamek w Odrzykoniu – legendy z polskich zamków
Zamek w Odrzykoniu – legendy z polskich zamków. Fot. Shutterstock

W zamku w Odrzykoniu straszy karlica Kasia. Była dwórką wojewodziny, a ta często bywała u królowej Bony. Karlica Kasia tak spodobała się Bonie, że królowa zatrudniła ją na Wawelu. W Europie modne było w tych czasach, że rodziny królewskie posiadały orszaki karłów.

Kasia po kilku latach wyszła za karła Kornelka. Zostali oni oddani na służbę Karolowi V w Granadzie, lecz tęsknili za rodzinnym Odrzykoniem. Kasia chciała być tam pochowana. Gdy zmarła, wojewodzina nie wiedząc o jej śmierci zobaczyła ją wieczorem siedzącą przy kominku. Zjawa szybko zniknęła, ale powraca na zamek. Ma na sobie zieloną suknię, a po korytarzach niesie się jej śmiech.

Zamek w Sanoku

zamek w Sanoku – legendy z polskich zamków
Zamek w Sanoku – legendy z polskich zamków. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca

Zamek w Sanoku był siedzibą m.in. królowej Bony. Z jej polecenia starosta miał w XVI wieku rozbudować zamek, a także wytyczyć studnię. Gdy była gotowa, Bona jako pierwsza napiła się z niej wody. Studnia jest zresztą zachowana do dziś.

Jednak innym razem Bona podróżując konno po Białej Górze nad Sanokiem znalazła cudowne źródło. Jej koń potknął się w grząskim gruncie, z którego trysnęła lecznicza woda. Według legend, studnia na zamku w Sanoku także ma leczniczą wodę, tą samą co na Białej Górze.

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE