Strona głównaTop 10Lubelskie – atrakcje i ciekawostki, których nie znałeś (Top 21)

Lubelskie – atrakcje i ciekawostki, których nie znałeś (Top 21)

Województwo lubelskie kojarzymy przede wszystkim z pięknymi pałacami i zabytkami, m.in. w Zamościu czy też samym Lublinie, przygranicznymi cerkwiami i końmi z Janowa Podlaskiego. Lubelskie atrakcje ma nie tylko w tych miastach – zobaczcie miejsca, których mogliście nie znać.

Roztoczański Park Narodowy

Roztoczański Park Narodowy
Roztoczański Park Narodowy. Fot. Shutterstock

Roztoczański Park Narodowy kojarzy się przede wszystkim z ciszą i spokojem. Nie jest tu tak tłoczno jak w innych bardziej popularnych parkach. Brak tłumów dodaje temu miejscu dodatkowe uroku. Teren Roztoczańskiego Parku Narodowego w ponad 90 proc. zajmują lasy. Mało kto wie, że na tych terenach założono hodowlę koników polskich. Zwierzęta te żyją tu bez ingerencji człowieka – są dokarmiane tylko zimą.

Kazimierz Dolny

Kazimierz Dolny to jedno z najpiękniejszych polskich miast
Kazimierz Dolny to jedno z najpiękniejszych polskich miast. Fot. Shutterstock

To jedno z najpiękniejszych polskich miast. Położony nad Wisłą Kazimierz Dolny ma do zaoferowania wiele, często bezpłatnie. Miasteczko słynie m.in. z zamku, kamienic i festiwalu filmów. Lubelskie atrakcje ma zgromadzone między innymi tutaj. To kopalnia najsłynniejszych zabytków w województwie.

Czytaj więcej: Darmowe atrakcje Kazimierza Dolnego – 9 i pół propozycji

Lubelskie atrakcje – Krasnystaw

Lubelskie atrakcje – Krasnystaw
Lubelskie atrakcje – Krasnystaw. Fot. Shutterstock

Krasnystaw słynie z przepięknych krajobrazów. Zdjęcie zajawkowe z makami także pochodzi z tych okolic. Warto tam zobaczyć klasztor jezuitów, liczne kościoły, synagogę i cmentarz żydowski.

Pałac w Lubartowie

Pałac w Lubartowie
Pałac Sanguszków w Lubartowie. Fot. Shuterstock

Lubelskie atrakcje zgromadzone ma w licznych miejscowościach szlacheckich. W Lubartowie znaleźć możemy pałac Sangruszków, do których należała wieś od XVIII w. Zbudowali oni także kościoły i kamienice. Miejscowość nosi nazwę od Lubarta, syna Pawła Karola Sanguszki, a August III przy okazji zmiany nazwy miejscowości nadał jej herb i prawa miejskie.

Kraśnik

kraśnik w śniegu zimą
Kraśnik prezentuje się przepięknie i latem, i zimą. Fot. Shutterstock

W Kraśniku warto odwiedzić wzgórze zamkowe z pozostałościami murowanego zamku zbudowanego na przełomie XIV i XV wieku. Podobnie jak w innych miastach regionu tam także jest synagoga i żydowski cmentarz z ciekawymi macewami. To co stanowi o szczególnej urodzie Kraśnika, to przede wszystkim natura.

Zamość

schody do ratusza w zamościu
Lubelskie atrakcje – Zamość. Fot. Shutterstock

Zamość – twierdza otwarta. Takim hasłem reklamuje się Miasto Zamoyskich. Trudno o lepsze, bo ta niegdyś prywatna twierdza dziś zaprasza turystów z całego świata. Darmowe atrakcje Zamościa powinny zachęcić Was do zobaczenia tego najbardziej unikatowego układu miejskiego w całej Polsce, z częściowo zachowanymi murami obronnymi. Zamojskie Stare Miasto zostało wpisane na listę UNESCO.

Czytaj więcej: Darmowe atrakcje Zamościa – zwiedź prywatne miasto

Poleski Park Narodowy

Lubelskie atrakcje – Poleski Park Narodowy
Lubelskie atrakcje – Poleski Park Narodowy. Fot. Shutterstock

Poleski Park Narodowy jest jednym z mniej znanych w Polsce. Założono go w 1990 roku. Chroni m.in. torfowiska, bagna, jeziora krasowe i lasy. Spotkamy tu takie zwierzęta jak bóbr, piżmak, łasica, gronostaj, wydra czy łoś. Dostrzec można też liczne gatunki ptaków, takich jak czaple białe i nadobne, żurawie, pucharze i bieliki oraz m.in. 13 gatunków płazów, w tym ropuchę paskówkę.

Hrebenne

Kościół św. Mikołaja w Hrebennem
Cerkiew św. Mikołaja w Hrebennem. Fot. Shutterstock

Wieś Hrebenne w gminie Lubycza Królewska znalazła się na naszej liście dzięki cerkwi pw. św. Mikołaja wybudowanej być może już w 1600 r., choć brak jednoznacznych źródeł na ten temat. Można tu podziwiać drewnianą konstrukcję zrębową pokrytą pięknymi kopułami. W środku koniecznie trzeba zobaczyć ikonostas z XVII w.

Janów Podlaski

Stadnina w Janowie Podlaskim
Stadnina w Janowie Podlaskim. Fot. Shutterstock

Janów Podlaski znany jest z hodowli koni, ale kryje o wiele więcej. Położona kilka kilometrów od granicy z Białorusią miejscowość, jest prawdziwą idyllą. Znajdziemy tam wiele zabytków i błogą ciszę, a także tak ciekawe miejsca jak np. jedną z najstarszych w Polsce stacji benzynowych.

Czytaj więcej: Janów Podlaski – błogi spokój i najpiękniejsze konie

Zwierzyniec

kościół na wodzie, Zwierzyniec
Lubelskie atrakcje – kościół na wodzie, Zwierzyniec. Fot. Shutterstock

Zwierzyniec to pięknie położone miasto nad rzeką Wieprz, tuż przy Roztoczańskim Parku Narodowym. Zwierzyniec ma nam dzisiaj do zaoferowania przede wszystkim piękną kaplicę na wodzie, czyste powietrze, piękno przyrody oraz wspaniałe pamiątki po czasach minionych.

Czytaj więcej: Zwierzyniec – piękne atrakcje Roztocza

Józefów

Józefów, Roztocze Lubelskie szlak rowerowy
Józefów, Roztocze Lubelskie. Fot. Damian Pankowiec, Shutterstock

Józefów w powiecie biłgorajskim to centrum Roztocza i Puszczy Solskiej. Znajdziemy tam liczne trasy rowerowe. Piękne zdjęcia można zrobić w kamieniołomach blisko Józefowa. Podobnie jak w części innych miast, które rozsławiają lubelskie atrakcje w Józefowie to była synagoga i cmentarz żydowski.

Kodeń i bazylika św. Anny

Bazylika św. Anny w Kodeniu
Bazylika św. Anny w Kodniu. Fot. Shutterstock

To niegdyś miasto, a obecnie wieś będąca celem pielgrzymek – z bazyliką św. Anny i cudownym obrazem Matki Bożej Kodeńskiej oraz piękną Kalwarią Kodeńską. Swój religijny charakter Kodeń zawdzięcza Michałowi Sapieże, który w latach 30. XVII wieku ufundował bazylikę po odzyskaniu w Rzymie skradzionego obrazu Matki Boskiej. Ciekawostką jest, że przedstawia on oblicze Matki Bożej z Guadalupe.

Krasnobród

Lubelskie atrakcje – Krasnobród
Lubelskie atrakcje – Krasnobród. Fot. Shutterstock

Krasnobród na Roztoczu był niegdyś prywatnym miastem szlacheckim. Mieszkali tam m.in. Lipscy, Leszczyńscy, Zamoyscy i Tarnowscy. Położenie nie sprzyjało jednak rozwojowi miasta, gdyż leżało z dala od szlaków handlowych. Główne atrakcje Krasnobrodu to dziś kamieniołom z niewielką basztą, kaplica na wodzie i św. Rocha, pałac Leszczyńskich, Muzeum Sztuki Sakralnej, Muzeum Wieńców Dożynkowych, ptaszarnia, klasztor dominikanów oraz stary i nowy cmentarz żydowski.

Uroczysko Zaborek

Kościół w Choroszczynce koło Janowa Podlaskiego
Kościół z Choroszczynki koło Janowa Podlaskiego. Fot. Shutterstock

Choroszczynka to wieś leżąca nieopodal Janowa Podlaskiego, ale już w innym powiecie (bialskim). Jako że lubelskie atrakcje ma m.in. sakralne, ten piękny kościół p.w. Ścięcia Świętego Jana Chrzciciela koniecznie trzeba zobaczyć tak jak całe Uroczysko Zaborek.

Pałac Potockich w Radzyniu Podlaskim

Pałac Potockich w Radzyniu Podlaskim
Lubelskie atrakcje – Pałac Potockich w Radzyniu Podlaskim. Fot. Shutterstock

Obok kościoła Świętej Trójcy pałac Potockich jest największą atrakcją Radzynia Podlaskiego. Przygotowano w nim część projektu Konstytucji 3 Maja 1791. Powstał w połowie XVIII w. w stylu entre cour et jardin – między dziedzińcem a ogrodem, jako rezydencja reprezentacyjna i obronna. Pałac projektu włoskiego architekta Jakuba Fontany w dużej mierze zniszczyły w 1915 r. wycofujące się wojska rosyjskie, a w 1944 r. – niemieckie.

Lubelskie atrakcje – Janowiec

zabytkowa chata janowiec podlaskie
Janowiec koło Kazimierza Dolnego słynie z zamku i pięknych zabytkowych chat. Fot. Shutterstock

Janowiec znajduje się po drugiej stronie Wisły od Kazimierza Dolnego. Jego wcześniejsza nazwa to Serokomla. Słynie przede wszystkim z zamku. Jego budowę w 1508 rozpoczął Mikołaj Firlej, ten sam, który przebudował zamek w Kazimierzu. Ponadto do Janowca warto się wybrać by podziwiać przepiękne chaty, dwór, spichlerze i stodoły z XVIII i XIX w.

Czytaj też: Zamek w Janowcu – ciekawy zakątek Kazimierza Dolnego

Lubycza Królewska

Podlaskie atrakcje – Lubycza Królewska nocą
Podlaskie atrakcje – Lubycza Królewska nocą. Fot. Shutterstock

Warto zobaczyć tu m.in. kościół parafialny z obrazem Matki Boskiej z Dzieciątkiem, z XVI wieku, pochodzącym z Rawy Ruskiej. W pobliżu Lubyczy Królewskiej znajduje się Muzeum i Miejsce Pamięci w Bełżcu, niemiecki nazistowski obóz zagłady funkcjonujący od marca 1942 roku do czerwca 1943 r.

Janów Lubelski

Lubelskie atrakcje – Janów Lubelski
Lubelskie atrakcje – Janów Lubelski. Fot. Shutterstock

Janów Lubelski słynie przede wszystkim z terenów zielonych: okalających go Lasów Janowskich i Puszczy Solskiej. Największym zabytkiem miasta jest Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej Łaskawej w byłym zespole klasztornym dominikanów. Ciekawostką jest stojący w Janowie Lubelskim najstarszy na świecie pomnik Tadeusza Kościuszki z 1818 r. Warto tutaj wypocząć nad Zalewem Janowskim i pojeździć konno.

Jabłeczna, cerkiew Onufrego

Podlaskie atrakcje – Jabłeczna, cerkiew Onufrego
Podlaskie atrakcje – Jabłeczna, cerkiew Onufrego. Fot. Shutterstock

Cekiew św. Onufrego w Jabłecznej to jej największy zabytek. Monaster słynie z cudownej ikony św. Onufrego. Świątynię wybudowano w miejscu objawień nad Bugiem. Rybakom ukazał się św. Onufry mówiąc: w tym miejscu będą sławić imię moje.

Podlaskie atrakcje – Krupe

Pięknie położony zamek w Krupem to największa atrakcja miejscowości
Pięknie położony zamek w Krupem to największa atrakcja miejscowości. Fot. Shutterstock

Słynące na województwo lubelskie atrakcje to także zamki. Zamek w Krupem to forteca na trasie z Chełma do Krasnegostawu. Pierwsza warownia w tym miejscu powstała w 1492 roku. Była to posiadłość szlachecka Krupskich herbu Korczak. Zamek przekazywany był w ręce innych rodów, Zborowskich i Gnoińskich. Warownia została przebudowana otoczona murem oraz gankami strzelniczymi i basztami. Dookoła zamku przebiegała fosa, sąsiaduje z nim też naturalne rozlewisko. Wejścia bronił most zwodzony.

Czytaj więcej: Zamek w Krupem w przewodniku Polska Zachwyca

Tomaszów Lubelski

Cerkiew w Tomaszowie Lubelskim
Cerkiew w Tomaszowie Lubelskim. Fot. Shutterstock

Tomaszów Lubelski warto zobaczyć m.in. ze względu na cerkiew prawosławną pw. św. Mikołaja z 1889 roku, ale także także drewniany kościół Zwiastowania oraz drewniany dom Herbaciarnia przy Rynku. Cały układ urbanistyczny miasta uznany jest za zabytek.

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE