Województwo lubuskie skrywa w sobie prawdziwą perłę, coś czego nie spotkacie nigdzie indziej, miejsce doceniane przez UNESCO i każdego, kto je odwiedzi. Łuk Mużakowa, bo o nim mowa, to atrakcja, która skrywa w sobie kolorowe jeziorka, zachwycające widoki i jeden z najpiękniejszych parków na świecie. Jeśli nie mieliście okazji odwiedzić tego niezwykłego parku krajobrazowego, to najwyższa pora to nadrobić, bo jest co oglądać i to zupełnie za darmo!

2Od kopalni do perły województwa lubuskiego

Obecny wygląd Parku Krajobrazowego Łuk Mużakowa związany jest z działającą tu kopalnią odkrywkową węgla brunatnego Babina. Rekordowe wydobycie rozpoczęto w latach 60. XX wieku, a największą pozostałością po tym okresie jest wyrobisko łuska C, które ze względu na swój kształt, nazywane jest Afryką. Odkrywka działała przez 9 lat i w tym czasie wydobyto z niej 1 108 468 ton surowca. Działalność górnicza silnie zmieniła krajobraz w okolicy Łęknicy. Obecny teren charakteryzują zalane wodą liczne zapadliska i wyrobiska, które tworzą tzw. pojezierze antropogeniczne. Miejsce to jest obiektem zainteresowania badaczy, ale i turystów, których przyciąga ten oryginalny krajobraz, pełen kolorowych jezior, fantazyjnie uformowanych brzegów i otoczony obumarłymi drzewami. Wszystko to tworzy piękną całość, którą bez wątpienia nazwać można perłą województwa lubuskiego.

Poprzedni artykułMofeta w Jastrzębiku – wrota piekieł, gdzie zanika wszelkie życie. Jedno z najdziwniejszych miejsc w Polsce
Następny artykułParki Miniatur – mała podróż po najpiękniejszych miejscach na świecie (Top 16)
Miłośniczka podróży po Polsce i Europie. Uwielbia poznawać miejsca, do których dociera niewielu turystów. Ulubione zakątki naszego kraju to Półwysep Helski, który za każdym razem odkrywa na nowo oraz Dolny Śląsk, który jest pełen tajemnic i uroku. Obowiązkowy punkt każdej jej wyprawy to odkrycie smaków lokalnej kuchni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here